Bezpiecznie szusuj po białym puchu
Prawie ¼ Polaków potrafi jeździć na nartach lub snowboardzie i wybiera się w góry dwa, trzy razy w roku – tak wynika z badania IPC na zlecenie Tatry Mountain Resorts. Nic więc dziwnego, że początek roku w Polsce mija pod znakiem zimowego szaleństwa. W tym „szaleństwie” jest metoda na dobrą zabawę i pewne ryzyko zguby. Głowa do góry – karta płatnicza zgubiona w śniegu to nie koniec świata. 2024-01-15Zimowy wypoczynek, powinien być czasem, kiedy codzienne troski zostawiamy za sobą. Bez względu na to, czy zjeżdżamy z góry z prędkością błyskawicy, czy szusujemy powoli, napawając się widokami, każdy moment jest wyjątkowy. Jazda na nartach czy snowboardzie to nie tylko sport, to także sposób na oderwanie się od rzeczywistości.
Gdzie jest moja karta?
Rzeczywistość potrafi jednak o sobie nieprzyjemnie przypomnieć. Na przykład wtedy, gdy chcemy zapłacić za przejazd wyciągiem lub wypożyczenie kasku, ale nie możemy znaleźć karty płatniczej. Kto jeździ na nartach ten wie, jak ważna jest ciepła kurtka z wieloma kieszeniami, do których można schować wszystko, co potrzebne. Takie kieszenie mają jednak tę zdradziecką właściwość, że choćbyśmy nie wiem, ile razy je przeszukiwali, mówiąc sobie „spokojnie, gdzieś tu ją mam”, to drobne rzeczy okrutnie się w nich chowają.
Kiedy więc zaczyna się robić nerwowo, nie wpadajmy w panikę. Karta na pewno się znajdzie, gdy tylko dotrzemy do hotelu i spokojnie sprawdzimy wszystkie skrytki. Zamiast się zamartwiać warto po prostu czasowo zablokować kartę.
W PKO Banku Polskim możemy zrobić to dosłownie momentalnie. Chwilowe zablokowanie karty płatniczej to rozwiązanie dla tych, którzy czasem gubią się w swojej własnej przestrzeni. Zamiast więc przeglądać desperacko kieszenie i przekopywać zaspy, zablokuj kartę za pomocą IKO lub iPKO, czyli bankowości internetowej albo telefonicznie. Odblokować możesz ją później w dowolnym momencie, gdy tylko namierzysz zgubę.
Kiedy warto czasowo zablokować kartę?
Opcja czasowej blokady karty przydaje się nie tylko wtedy, gdy martwimy się, że zginęła i może trafić w niepowołane ręce. Czasami warto dmuchać na zimne i uruchomić blokadę zawczasu, na przykład wtedy, gdy musimy zostawić kartę w ogólnodostępnej szatni albo nie chcemy jej ze sobą zabierać z pokoju hotelowego, a nie ma w nim sejfu. Czasową blokadę karty można bez problemu wyłączyć, więc warto korzystać z tej opcji, by nie martwić się o bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Usługa jest bezpłatna i nie wpływa na wysokość miesięcznej opłaty za kartę. Twoje potrzeby na pierwszym planie.
Pamiętaj, że po włączeniu czasowej blokady karty, niemożliwe są:
- płatności zbliżeniowe telefonem (jeśli zablokowana karta jest podpięta pod te płatności),
- wypłaty z bankomatów,
- płatności w sklepach stacjonarnych i w internecie,
- dodawanie karty do portfela internetowego (np. PayPal, uPaid, MasterPass).
Czasowa blokada nie działa w przypadku transakcji kartą księgowanych offline (nie w czasie rzeczywistym), np. płatności zbliżeniowych bez użycia kodu PIN.
Więcej informacji o usłudze znajdziesz TU.