Domowe wydatki, czyli dlaczego warto dbać o linię… debetową?

Na utrzymanie domu statystyczna polska trzyosobowa rodzina wydaje 933 zł – wynika z szacunków HRE Investments. Często nasze pieniądze „znikają” na bieżąco i nie myślimy, co się stanie, gdy niespodziewanie będziemy potrzebować ekstra gotówki. Z kłopotów może nas wyciągnąć linia debetowa.
około min czytania

Wspomniane 933 zł to kwota uwzględniająca wydatki na ogrzewanie i nośniki energii, ale też inne media, czynsze płacone przez najemców, wywóz nieczystości, zakup AGD, mebli, oświetlenia, dekoracji, usług takich jak sprzątanie czy remonty.

Na co wydajemy najwięcej?

Prawie połowę wszystkich kosztów utrzymania dachu nad głową pochłaniają nośniki energii. Przeciętny rodak wydaje na nieco jedenastą złotówkę znajdującą się w portfelu. Najwięcej kosztuje nas energia cieplna, natomiast energia elektryczna pochłania co siódmą złotówkę.

Znacznie więcej niż przed rokiem trzeba też płacić za usługi związane z domem (wzrost o 5 proc.). Chodzi tu o takie usługi jak naprawy czy sprzątanie. W tym wypadku podwyżki nie są niczym zaskakującym w obliczu rosnących wynagrodzeń Polaków.

Według HRE Investments, na utrzymanie i wyposażenie dachu nad głową statystyczna trzyosobowa rodzina wydaje o 17 zł więcej niż przed rokiem.

Niespodziewane wydatki – jak sobie poradzić?

– Jeśli chcemy spać spokojnie, o debecie powinniśmy pomyśleć nieco wcześniej – mówi Piotr Dziura, doradca PKO Banku Polskiego. Wniosek o debet składamy, gdy otwieramy konto lub później w serwisie internetowym iPKO, aplikacji mobilnej IKO albo w dowolnym oddziale PKO Banku Polskiego. Ustalany jest on indywidualnie. Wszystko zależy od tego, ile pieniędzy wpływa na nasze konto – pod uwagę brane są średnie miesięczne, systematyczne wpływy z ostatnich trzech miesięcy.

Maksymalna wysokość debetu jest również uzależniona od rodzaju konta: · PKO Konto dla Młodych – do 500 zł · PKO Konto za Zero do 1000 zł bez odsetek przez 30 dni (5 zł opłata tylko w miesiącu, w którym skorzystasz z limitu) · PKO Konto bez Granic – do 1000 bez odsetek do 30 dni · Konto Aurum – do 2500 zł

Trzy ważne fakty:

  1. Wpływ pieniędzy na konto zaliczany jest na spłatę salda debetowego.
  2. Oprocentowanie ustala się według zmiennej stopy procentowej i pobierane jest jedynie od wykorzystanej kwoty.
  3. Jeżeli chcemy ponownie skorzystać z usługi, należy spłacić debet (na koniec dnia saldo na koncie musi być równe albo większe od zera).

Linię debetową szybko i sprawnie ustalimy w serwisie iPKO.

  1. Po zalogowaniu się do aplikacji wchodzimy do zakładki Kredyty.
  2. Wybieramy Dopuszczalne saldo debetowe, wypełniamy formularz i sprawdzamy swoje dane oraz wprowadzamy kod narzędzia autoryzacyjnego.
  3. Jako potwierdzenie otrzymamy SMS oraz email o aktywacji usługi.

Równie szybko i łatwo zrobimy to w aplikacji IKO. Nasz debet zostanie przyznany bez zbędnych, przedłużających się formalności. Warto więc prowadzić konto zgodnie ze wszystkimi zasadami – to gwarancja, że kiedy będziemy potrzebowali gotówki, dostaniemy ją od ręki.

Piotr Dunaj