Moje drogie dziecko, bankowość to ważna sprawa!

Konto dla dziecka możemy założyć tuż po jego narodzeniu. Czy to ekstrawagancja? Na pewno dobry początek edukacji finansowej i decyzja, która wcześniej czy później nam się opłaci. Potrzebujesz pomocy? Poproś o nią doradcę PKO Banku Polskiego.
około min czytania

Stopniowe wprowadzanie dziecka w świat finansów uczy je zarządzania oszczędnościami, ale również odpowiedzialności za posiadane pieniądze. Tego typu lekcja będzie z pożytkiem dla wszystkich.

W przypadku PKO Konta Dziecka to rodzice kontrolują konto. Oczywiście wcześniej czy później syn lub córka będą chcieli mieć większy dostęp do ulokowanych na nim pieniędzy: wypłacać je i wydawać.

Wspólne korzyści

Założenie PKO Konta Dziecka to podwójna korzyść. W ten sposób rodzice mogą odkładać pieniądze dla swego dziecka na zupełnie oddzielnym rachunku. Sytuacja jest przejrzysta i środki się nie mieszają. Dodatkowo istotne jest oprocentowanie – dużym atutem jest 2,5 proc. w skali roku do kwoty 2500 zł. To bardzo korzystna oferta. Kiedy jednak uzyskamy już ten poziom nasze oprocentowanie maleje do 0,5 proc – to już niewiele. Co możemy z tym zrobić? Istnieje możliwość założenia PKO Pierwszego Konta Oszczędnościowego – mówi Justyna Bugajska z Oddziału 2 PKO Banku Polskiego w Bełchatowie.

W ten oto sposób dzieci, które na PKO Koncie Dziecka osiągnęły już maksymalną kwotę, odkładają pieniądze na koncie oszczędnościowym – tu mają 2 proc. w skali roku w przypadku kwot do 10 tys. zł oraz 1,6 proc. dla nadwyżki ponad 10 tys. zł

Przy rachunku Pierwsze Konto Oszczędnościowe dzieci otrzymują bonus – dodatkowe oprocentowanie 0,5 proc. od wszystkich środków przysługuje za systematyczne oszczędzanie np. przekazywanie na konto kwoty minimum 20 zł zleceniem stałym i brak wypłat. Oczywiście dzieci wraz z rodzicami mogą odwiedzić oddział i w każdej chwili wypłacić swoje pieniądze – nie ma żadnych przeciwskazań – wyjaśnia Justyna Bugajska.

Zalety PKO Konta Dziecka

  • 0 zł za prowadzenie konta
  • 0 zł za polecenie przelewu wewnętrznego i standardowego inicjowanego przez dziecko, które rodzic potwierdza kodem SMS w serwisie iPKO
  • Oprocentowanie zmienne z odsetkami naliczanymi co tydzień
  • 2,5 proc. w skali roku do kwoty 2500 zł
  • 0,5 proc. w skali roku od nadwyżki ponad 2500 zł

Kiedy dziecko jest już starsze, zaczyna się interesować tym, co ma na swoim koncie. Chce z niego korzystać. To dobry moment, aby wyrobić mu kartę PKO Junior. Nie jest to jednak karta wydana do PKO Konta Dziecka, ale do nowego rachunku, specjalnie utworzonego dla tej karty. Dzięki temu nasza pociecha nie ma dostępu do wszystkich pieniędzy zgromadzonych na PKO Koncie Dziecka. Na nowy rachunek rodzice przelewają dowolną kwotę, a dziecko wydaje te pieniądze – może wypłacić je z bankomatu (z limitem do 100 zł) lub zapłacić kartą (do 30 zł). W ten oto sposób dziecko ma pieniądze, a rodzice poczucie bezpieczeństwa. Rachunkami doskonale zarządza się przez serwis iPKO lub aplikacje IKO. Zainteresowany taką praktyczną edukacją finansową rodzic poradzi sobie z nimi bez trudu – podkreśla doradca z PKO Banku Polskiego.

Zbieraj się i oszczędzaj

Bank oferuje też usługę umożliwiającą automatyczne zasilenie rachunku PKO Konto Dziecka po wykonaniu na koncie rodzica płatności kartą, telefonem z IKO lub przelewu (także zlecenia stałego). W tym celu wystarczy, że rodzic wskaże rodzaj transakcji, dla których usługa ma być aktywna oraz wybierze jeden z trzech sposobów zasilania rachunku dziecka:

  1. Przelew stałej kwoty od każdorazowej transakcji – np. 5 zł.
  2. Przelew procentowej wartości po każdorazowej transakcji – np. 2 proc.
  3. Przelew końcówki kwoty zaokrąglonej do pełnych złotych od każdorazowej transakcji.

W ten sposób transakcje na koncie osobistym rodzica będą przynosić korzyść w postaci dodatkowych oszczędności na PKO Koncie Dziecka.  

Aleksandra Pietruczuk