Wiarygodność kredytowa – bądź pewny, że ją masz

To jak gra komputerowa. Najpierw zbieramy punkty. Każda regularna spłata kredytu lub pożyczki czy płynność finansowa jest oceniana przez Bank. Podobnie jak wiek, wykształcenie i źródło dochodu. W ten sposób budujemy wiarygodność i otrzymujemy możliwość skorzystania ze wszystkich bankowych produktów – także kredytu hipotecznego czy pożyczki gotówkowej.
około min czytania

Mówiąc fachowo, wiarygodność kredytowa to pojęcie określające prawdopodobieństwo terminowej spłaty kredytów przez klienta. Ustala się ją na podstawie historii kredytowej oraz posiadanych zobowiązań. Pokazuje bankowi jak klient radził sobie z terminową spłatą posiadanych kredytów i pożyczek.

Wiarygodność kredytowa nie jest synonimem zdolności kredytowej. Pierwsza z nich pokazuje, w jaki sposób obsługiwaliśmy swoje dotychczasowe zobowiązania i czy płaciliśmy należności. Natomiast zdolność kredytowa określa, czy stać nas na kredyt – bank oceniając zdolność kredytową pod uwagę bierze wiele czynników.

Podczas przyznawania pożyczki gotówkowej bardzo ważny jest rodzaj zatrudnienia – mówi Weronika Walis z Oddziału 2 PKO Banku Polskiego w Bytomiu. – Atutem jest umowa na czas nieokreślony, choć inna, oczywiście, niczego nie przekreśla. Zawsze możemy wnioskować o pożyczkę. Nie ma żadnych przeciwskazań również przy umowie zlecenie czy umowie o dzieło. Bierzemy je pod uwagę, jeśli klient zarabia tak przynajmniej od 12 miesięcy.

Weronika Walis zaznacza, że klienci z innych banków muszą udokumentować pewne sprawy: potrzebne mogą być potwierdzenia wpływów z innego banku, rachunki czy umowy do wglądu. – Osoby, które mają konto w PKO Banku Polskim, unikną „papierkowej roboty”. System sam oceni i zweryfikuje ich zdolność kredytową. Wszystko odbywa się automatycznie.

Na ocenę banku wpływa także nasza sytuacja osobista – to, czy jesteśmy w związku małżeńskim, czy samotnie prowadzimy gospodarstwo domowe oraz gdzie mieszkamy (wynajem vs własne lokum).

Skąd jednak mamy wiedzieć, czy utrzymujemy się wysoko w „rankingu”, czy może właśnie spadliśmy na niższą pozycję? Oczywiście możemy zapytać w banku, ale jest również inny sposób. Wystarczy wejść na stronę internetową BIK i pobrać z niej raport. Niezbędna będzie jednak rejestracja naszego konta na witrynie Biura Informacji Kredytowej.

W formularzu rejestracyjnym musimy wpisać swoje podstawowe dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, PESEL, rodzaj dokumentu tożsamości z serią, numerem oraz datą ważności, a także adres zamieszkania. Wymagany będzie także adres e-mail i numer telefonu.

Co, jeśli okaże się, że mamy jakieś przewinienia? Czy można poprawić swoją sytuację, czy może na zawsze zostaniemy niewiarygodni? Kiedy znikniemy z BIK-u?

Bank zagląda do BIK-u i sprawdza wiarygodność klienta, szczególnie tego, który po raz pierwszy pojawia się w banku – komentuje doradca. – Jeśli znajdziemy w systemie jakieś negatywne opinie, wpłynie to na ostateczną decyzję. Pamiętajmy jednak, że zawsze da się poprawić nasz „scoring” i możemy starać się o wykreślenie z BIK-u. Najpierw powinniśmy jednak spłacić zaległości. Po dwóch tygodniach od ich uregulowania zastaniemy wykreśleni z BIK-u. To dobra wiadomość dla osób, które miały kłopoty. Możemy to zawsze naprawić!

Piotr Dunaj