BLIK czy ELIXIR Express – Ty wybierasz

Gdy się człowiek spieszy, to… korzysta z przelewu natychmiastowego, który można wykonać za pomocą Express ELIXIR. Czy wiecie jednak, czym jest ELIXIR? Jak funkcjonuje jego wersja ekspresowa i czym można zastąpić go BLIKIEM?
około min czytania

Czasami trafia się nam okazja, ale trzeba zapłacić „na już” (warto jednak zachować rozsądek, pamiętając, że nie ma darmowych obiadów). A czasami zamiast okazji przychodzi… ponaglenie z zakładu energetycznego i wtedy trzeba rachunek zapłacić „na wczoraj”. Kolacje przy świecach są romantyczne, ale…

W takich nietypowych (a bywa, że podbramkowych) sytuacjach z pomocą przychodzą dwa niezwykle wygodne narzędzia służące do wykonywania błyskawicznych płatności: Express ELIXIR i BLIK.

Czym jest ELIXIR?

ELIXIR to system rozliczeń międzybankowych w Polsce opracowany i uruchomiony przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR) w 1994 roku. Za jego pomocą realizowane są przelewy złotowe pomiędzy polskimi bankami. System działa pod nadzorem Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR), a transakcje odbywają się w ciągu dnia roboczego w ramach sesji ELIXIR (trzy sesje wychodzące i trzy przychodzące).

Natomiast dzięki przelewom natychmiastowym Express ELIXIR pieniądze na konto w innym banku trafią w kilka sekund.

ELIXIR to:

 • Szybkość – przekazy standardowe realizowane są w ciągu kilku godzin, a przelewy natychmiastowe docierają do odbiorcy w czasie rzeczywistym.
 • Bezpieczeństwo – system jest odpowiednio chroniony i niezawodny.
 • Wygoda – Elixir jest łatwy w użyciu i dostępny dla wszystkich banków w Polsce.

 

Sesje ELIXIR, czyli rozliczanie przelewów, odbywają się 3 razy dziennie. Każdy bank ma swoje indywidualne godziny sesji przychodzących i wychodzących, choć w praktyce są to godziny bardzo podobne.

Jak wygląda to w PKO Banku Polskim?

Przelewy wychodzące z PKO Banku Polskiego do innych banków realizowane są w trzech sesjach:

 • I sesja ELIXIR – godzina 8:00
 • II sesja ELIXIR – godzina 11:45
 • III sesja ELIXIR – godzina 14:30

Przelewy przychodzące do PKO Banku Polskiego z innych banków obsługiwane są również w trzech sesjach:

 • I sesja ELIXIR – godzina 11:30
 • II sesja ELIXIR – godzina 15:10
 • III sesja ELIXIR – godzina 17:30

Biorąc pod uwagę godziny sesji, wiadomo, że przelewy ELIXIR zlecone rano powinny dotrzeć do odbiorcy tego samego dnia, ale pod warunkiem, że ostatnia sesja wychodząca z banku nadawcy była przed ostatnią sesją przychodzącą w banku odbiorcy. Przelewy zlecone w weekendy lub święta są księgowane w najbliższym dniu roboczym. 

Istnieje jednak usługa Express ELIXIR, która umożliwia natychmiastowe przelewy między rachunkami w różnych bankach, ale za dodatkową opłatą. Limit pojedynczego przelewu ELIXIR zleconego w aplikacji IKO lub przez serwis iPKO wynosi 50 tys. zł. Limit dzienny przelewów wspólny dla wszystkich kanałów to 250 tys. zł.

Zwykły ELIXIR obsługiwany jest wyłącznie w dni robocze. Express ELIXIR działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok.

Ważne! Te przelewy dotyczą wyłącznie transakcji złotowych. Do realizacji przelewów w walutach służy Euro ELIXIR, również obsługiwany przez KIR. Jest to międzybankowy system rozliczeń płatności w euro, przetwarzający zarówno przelewy pomiędzy bankami w Polsce, jak i wysyłane za granicę do krajów należących do Jednolitego Europejskiego Obszaru Płatności (SEPA).

Główne funkcje systemu ELIXIR

 • Realizacja przelewów – Elixir umożliwia realizację przelewów standardowych, natychmiastowych (Express Elixir) oraz masowych.
 • Rozliczenia międzybankowe – system zapewnia rozliczenia między bankami za pośrednictwem NBP (Narodowego Banku Polskiego).
 • Wymiana informacji – Elixir umożliwia wymianę informacji między bankami, np. o zleceniach płatniczych, stanach kont itp. 

Do dyspozycji klientów jest BLIK. Dzięki przelewom na telefon pieniądze docierają na konto odbiorcy w czasie rzeczywistym, w ciągu kilku sekund. BLIK ma jedną znaczącą przewagę nad systemem ELIXIR - jest bezpłatny. Aby wysłać w ten sposób komuś pieniądze, obie strony muszą korzystać z aplikacji bankowej, np. takiej jak IKO, działającej w systemie BLIK i muszą mieć numer telefonu zarejestrowany w tym systemie. Coraz więcej niewielkich firm korzysta z tej formy płatności. BLIKIEM zapłacicie więc w restauracji, piekarni czy w małej galerii, ale nie za rachunek z „elektrowni”, którego termin minął dawno temu. Dlatego mamy dla Was inną propozycję - stałe zlecenie lub polecenia zapłaty. To wprawdzie różne usługi, ale łączy je jedno – nie musicie pamiętać o rachunkach.