PKO Mój Plan. Pozytywny nawyk inwestowania

Chcesz pomnożyć swój kapitał? Obawiasz się wzrostu inflacji? Nie chcesz stracić oszczędności? Marzysz o przychodzie pasywnym? A może chcesz po prostu zabezpieczyć się finansowo na przyszłość? W każdym z tych przypadków dobrą odpowiedzią może być inwestowanie. Poznaj PKO Mój Plan, wyspecjalizowany program inwestycyjny dla wszystkich, którzy chcą zadbać o swoją przyszłość.
około min czytania

Wiele osób obawia się tego rodzaju zaangażowania swoich pieniędzy, wychodząc z założenia, że będzie to obciążeniem domowego budżetu lub wymaga posiadania dużej kwoty „na start”. Otóż, nie trzeba być milionerem, aby zacząć inwestować. Można zacząć od naprawdę niewielkich kwot i stopniowo budować swój kapitał.

Inwestując systematycznie nawet niewielkie kwoty zminimalizujesz ryzyko „wejścia ze zgromadzonymi pieniędzmi na górce”. W innej sytuacji spadki na rynkach stworzą Ci okazję do tańszego zakupu jednostek uczestnictwa. Przy regularnym inwestowaniu zgromadzone kwoty z czasem staną się większe. Ważne, aby rozpocząć jak najszybciej i robić to systematycznie. Im wcześniej zaczniesz inwestować, tym dłużej procent składany będzie pracował na Twój zysk – podkreśla Bartosz Błaszczyk, dyrektor Biura Klienta Podstawnego w PKO Banku Polskim.

Druga częsta obawa dotyczy tego, że inwestowanie jest bardzo skomplikowane i wymaga specjalistycznej wiedzy. To twierdzenie nie jest całkiem nieprawdziwe – inwestowanie wymaga doświadczenia i umiejętności. I tu przychodzimy z dobrą wiadomością! PKO Mój Plan to wyspecjalizowany program inwestycyjny, w którym swoje pieniądze powierzasz specjalistom PKO TFI, spółce która ma niemal 30-letnim doświadczeniem w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi. Jego zasady są proste. 

W ofercie inwestycyjnej PKO Bank Polski kładzie ogromny nacisk na:

 • ochronę klientów w zakresie zleceń i transakcji,
 • profesjonalne standardy jakości usług inwestycyjnych świadczonych przez bank, wpływające na wzrost zadowolenia i zaufania klientów,
 • zapewienie przewagi konkurencyjnej banku na rynku instrumentów finansowych.

PKO Mój Plan – najważniejsze zasady

Zanim przejdziesz do działania, najpierw warto określić sobie cel. Jego wielkość może być dowolna – Ty decydujesz, czy chcesz zbierać pieniądze na nowy dom, edukację dzieci czy wakacyjny wyjazd. Są w życiu takie sytuacje, w których pieniądze są potrzebne. Nie daj się im zaskoczyć. Plan powzięty z wyprzedzeniem i systematycznie realizowany ma większe szanse na spełnienie niż samo „oszczędzanie” bez celu i planu.

To co, zaczynamy?   

Aby rozpocząć inwestowanie z PKO Mój Plan, wystarczą dwa proste kroki:

 1. Wpłata min. 2000 zł
 2. Ustawienie zlecenia stałego na min. 200 zł miesięcznie.

Łącznie Twoje wpłaty powinny wynieść co najmniej 4200 zł w pierwszym roku inwestowania.

Następnie wybierasz Subfundusz, spośród pięciu dostępnych w programie wchodzących w skład funduszu PKO Parasolowy – FIO:

 • PKO Obligacji Skarbowych Długoterminowy
 • PKO Obligacji Skarbowych Krótkoterminowy
 • PKO Akcji Rynku Polskiego
 • PKO Akcji Rynku Amerykańskiego
 • PKO Akcji Strefy Euro

Są one zróżnicowane pod względem poziomu ryzyka, klas aktywów (akcje/obligacje) i długości zalecanego horyzontu inwestycyjnego (zalecany minimalny okres inwestowania; od roku do 5 lat, w zależności od produktu). W PKO Mój Plan jest naprawdę prosto. Ty wypełniasz ankietę MiFID, której wynik pomoże Ci dobrać odpowiedni dla Ciebie subfundusz. Resztą zajmą się specjaliści.

W PKO Mój Plan pieniądze będą pracowały na jednym z 5 funduszy zarządzanych przez PKO TFI. Wśród nich są fundusze obligacji i akcji, o różnym profilu ryzyka. Zakup oraz sprzedaż funduszu w ramach programu są bezpłatne. Klient ma stały dostęp do środków, a regularne dopłaty dzieją się automatycznie, bez konieczności pamiętania o nich – dodaje Michał Haupt, dyrektor biura Produktów Inwestycyjnych w PKO Banku Polskim.

PKO Mój Plan to produkt przeznaczony dla osób, które ukończyły 18. rok życia, ale nie ukończyły jeszcze 75. roku życia. Osoby te muszą zdawać sobie sprawę z poziomu ryzyka i go akceptować.

Inwestowanie wiąże się z szansą na zysk, ale również z ryzykiem utraty przynajmniej części wpłaconych pieniędzy. Więcej dowiesz się z Broszury MiFID, Kluczowych Informacji dla Inwestorów oraz prospektów informacyjnych.

Wszystkie inne są szczegółowo opisane w prospektach informacyjnych oraz Dokumentach zawierających kluczowe informacje (KID). 

Koszty:

 • rozpoczęcie inwestowania oraz zakup bądź sprzedaż subfunduszu są bezpłatne,
 • opłaty za zarządzanie zależą od wybranego subfunduszu i wysokości zainwestowanych środków,
 • opłata za wynik ponad wskaźnik referencyjny dla PKO Obligacji Skarbowych Krótkoterminowy i PKO Obligacji Skarbowych Długoterminowy wyniesie 20 proc. osiągniętego wyniku,
 • pamiętaj także, że w Polsce obowiązuje tzw. podatek od zysków kapitałowych, który wynosi 19 proc.

 

Klient może otworzyć dowolną liczbę programów inwestycyjnych, opartych na różnych subfunduszach. 

Zainwestowane środki można wypłacić w dowolnym momencie – minimalnie 500 zł. Pamiętaj, aby wartość Twojego rejestru po wycofaniu środków z subfunduszu wynosiła co najmniej 3500 zł. 

Prawda, że proste?

Przed podjęciem decyzji poznaj swój profil inwestycyjny. Zrób ankietę MiFID – sprawdź, jakim jesteś inwestorem i które produkty inwestycyjne są dla Ciebie odpowiednie.