Jak zaoszczędzić kilkaset zł w miesiąc? Mamy na to 6 sposobów

Od lat z finansami Polaków nie było tak źle. Sytuacja gospodarcza wpłynęła negatywnie na oszczędności 57% obywateli Polski. 67% spodziewa się większych wydatków w najbliższych miesiącach, 25% obawia się o pracę swoją i bliskich, a aż 47% boi się tego, co przyniesie przyszłość.
około min czytania

Teraz nawet najmniejsze codzienne decyzje mogą wpłynąć na status naszych oszczędności. Zobacz, jak zaoszczędzić do kilkuset zł w miesiąc.

1. Sensowne zakupy spożywcze

Wybierając konkretne produkty spożywcze (których ceny wzrosły aż o 78%), Polacy przede wszystkim zwracają uwagę na cenę – jest to kluczowy czynnik dla 73% społeczeństwa. Wzrosło znaczenie promocji jako czynnika, na podstawie którego dokonuje się wyborów (blisko 40% konsumentów)  a spadło znaczenie jakości produktu – z 80% w 2020 do 62% w 2022 roku. Dodatkowo Polacy przestali zwracać uwagę na ekologiczność wybieranych produktów - mówi Maciej Kroenke z firmy Strategy& Polska.

Planowanie posiłków to jedna z czynności, które pozwalają na wykluczenie wydatków na żywność, którą włożysz do lodówki i przypomnisz sobie o niej dopiero, gdy minie data jej przydatności. Kupuj produkty, które długo wytrzymają w twoim domu – makarony, kasze, ryż, mrożonki, konserwy, kiszonki. Nie dość, że podreperują twoje zdrowie, to jeszcze możesz dokupywać do nich świeże składniki, żeby stworzyć pożywne i niedrogie dania.

Korzystaj z programów lojalnościowych w marketach, nie wydawaj pieniędzy na reklamówki, a jeśli szukasz świeżych produktów, pobuszuj na okolicznych bazarkach, nie w supermarketach.

2. Rezygnacja z subskrypcji, z których nie korzystasz

Filmy, filmiki, seriale, audiobooki, ebooki, gry, gazety, muzyka – to tylko kilka z produktów, za które Polacy płacą regularnie. Chociaż subskrypcje to oszczędność pieniędzy i wiele innych korzyści, gdy jest ich za dużo i przestajemy z nich korzystać, a pieniądze nadal są pobierane z naszego konta, pojawia się problem. Co ciekawe, aż 30% Polaków nie wie, że cokolwiek subskrybuje.

Zamiast sprawdzać po kolei wszystkie serwisy, które przychodzą ci do głowy, ułatw sobie zadanie - wystarczy, że co jakiś czas przejrzysz historię transakcji na swoim koncie bankowym. Dzięki temu w jednym miejscu sprawdzisz, na co wydajesz pieniądze i czy zmieniły się kwoty wykupionych przez ciebie abonamentów. Następnie zastanów się, czy chcesz zrezygnować z któregoś z nich.

3. Budżet na rozrywki

Coraz mniej pieniędzy przeznaczamy na codzienne przyjemności. W 2022 roku Polacy wydają na restauracje o 25% mniej niż do tej pory, a na rozrywkę i media – o 17% mniej. Oczywiście można całkiem zrezygnować z takich wydatków, ale może to znacznie pogorszyć twoje samopoczucie. Zamiast tego proponujemy kontrolować swoje wydatki i spróbować metody 50/30/20, gdzie 50% dochodu należy przeznaczać na konieczności - czynsz, zakupy spożywcze, opłacenie rachunków, transport, 30% na rozrywki, w tym bilety do kina, na koncerty, do teatru, wyjścia z przyjaciółmi, posiłki w restauracjach, a 20% - na oszczędności. Metoda ta jest bardzo efektywna i pozwala wytrwać w swoich postanowieniach, bo nie pozbywamy się w niej przyjemności.

Z pomocą przychodzą też wszelkie promocje i aplikacje, w których wyszukasz zniżki, kupony rabatowe, a nawet za symboliczną kwotę zamówisz jedzenie z restauracji, kawiarni, albo ze sklepu. Sprawdź chociażby Too Good To Go – przy okazji uchronisz jedzenie przed zmarnowaniem.

4. Lokata lub rachunek oszczędnościowy

W oszczędzaniu pieniędzy może ci pomóc bank. Lokata stanowi swego rodzaju umowę z bankiem, na podstawie której klient powierza bankowi określoną kwotę pieniędzy. Po upływie wyznaczonego czasu, kwota ta zostaje powiększona o wysokość odsetek. Lokata Terminowa PKO jest wygodnym rozwiązaniem. Ty decydujesz, na jaki okres czasu ją otwierasz – 1, 3, 6 czy też 12 miesięcy. Jej zakładanie odbywa się przez Internet, a cały proces jest przejrzysty.

Dobrą alternatywą dla lokaty jest Konto Oszczędnościowe Plus w PKO Banku Polskim. Wówczas środki gromadzone są na osobnym rachunku i również z czasem się zwiększają. Możesz samodzielnie przelewać pieniądze lub skorzystać z usługi Autooszczędzania. Drobne kwoty są przelewane na rachunek oszczędnościowy np. podczas płatności kartą.

Tak naprawdę możesz zacząć oszczędzać od razu. Nie musisz mieć określonej kwoty pieniędzy, żeby włączyć funkcję autooszczędzania. Aby założyć lokatę terminową, musisz uzbierać minimum 1000 zł. Według wielu ekspertów ds. oszczędzania, należy oszczędzać powoli – najpierw postaraj się odłożyć równowartość twojej miesięcznej pensji. Przy oszczędnościach równych trzem miesiącom twoich zarobków, będziesz bezpieczny na wypadek chociażby utraty pracy.

5. Zmiana ubezpieczyciela, a może dostawcy Internetu?

Od lat posiadasz ubezpieczenie samochodu w jednej firmie? Ciągle korzystasz z usług tego samego dostawcy Internetu lub telewizji? Upewnij się, że płacisz rozsądną cenę za oferowane usługi. PKO Bank Polski proponuje atrakcyjne pod względem cenowym ubezpieczenia – to zarówno polisy na życie, podróżne, nieruchomości, jak i polisy dla dzieci i młodzieży.

OTO PRZYKŁADOWE CENY UBEZPIECZEŃ W PKO BANKU POLSKIM:

6. Domowe inwestycje

Dom lub mieszkanie mogą pochłaniać mnóstwo pieniędzy. Dlatego warto poszukać tutaj możliwości oszczędzania. Mamy na to kilka porad:

  • Utrzymuj sprzęty w dobrym stanie. Nawet najmniejsza dziura w uszczelce może przyczynić się do dużych wydatków.
  • Naucz się oszczędzać prąd. Jak to zrobić? Podpowiadamy w naszym artykule. Ponadto PKO Bank Polski wspiera rozwój energii elektrycznej i proponuje atrakcyjne finansowanie na fotowoltaikę.
  • Nadchodzą chłodne dni, więc naucz się, jak wietrzyć mieszkanie, żeby jak najmniej korzystać z ogrzewania, ale nie marznąć. Pamiętaj o dobrym uszczelnieniu okien i otwieraj je tylko jeśli kaloryfery są wyłączone.
  • Produkty do sprzątania mieszkania potrafią kosztować fortunę. Naucz się tworzyć detergenty z prostych, ekologicznych i tanich produktów, takich jak ocet czy soda oczyszczona. W ten sposób zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych rocznie.

 Już dziś zacznij oszczędzać pieniądze i zadbaj o swoją przyszłość!

Julia Mendrela