Fotowoltaika za Mini Ratkę

Oszczędzamy pieniądze i środowisko. Coraz częściej szukamy sposobów, aby obniżyć wydatki na energię elektryczną, a jednocześnie stać się bardziej ekologiczni. Zachęcają do tego również rządowe programy, takie jak „Energia plus”. Ich celem jest zapewnienie polskim rodzinom, małym i średnim przedsiębiorstwom oraz samorządom energetycznej niezależności.
około min czytania

Jednym z rozwiązań jest instalacja fotowoltaiczna. Dzięki niej produkujemy energię elektryczną z promieniowania słonecznego, zyskując w ten sposób własne, naturalne i tanie źródło energii. Jak wynika z raportu ekspertów PKO Banku Polskiego, w 2018 r. produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) wyniosła łącznie 21,6 tys. GWh, z czego 300 GWh zostało wytworzone w instalacjach wykorzystujących energię promieniowania słonecznego.

Zielony_800.jpg

W ostatnich latach obserwuje się intensywny rozwój mikroinstalacji fotowoltaicznych. Obniżenie cen komponentów, wprowadzone ustawą o OZE, korzystne systemy wsparcia prosumentów, a także obawy związane z podwyżką cen energii elektrycznej spowodowały, że na dachach domów zamontowano już ponad 50 tys. mikroinstalacji. W pierwszym kwartale br. liczba ta wzrosła o 11 tys. instalacji!

Łączna moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych w Polsce w 2018 r. niemal się podwoiła – do 557 MW. Mimo dynamicznego rozwoju udział elektrowni solarnych w łącznej mocy odnawialnych źródeł energii stanowi niecałe 7 proc.

W szczególności rozwijają się mikroinstalacje o mocy nieprzekraczającej 50 kW, w których dominują panele fotowoltaiczne, stanowiąc 99 proc. wszystkich mikroinstalacji. Właścicielami są z reguły prosumenci, którzy wyprodukowaną energię elektryczną przeznaczają przede wszystkim na własne potrzeby, nadwyżkę przekazując do sieci publicznej. Rządowy program „Energia plus” zakłada obniżenie podatku VAT z 23 do 8 proc. w przypadku instalacji fotowoltaicznych montowanych na budynkach gospodarczych czy na gruncie.

Każdy, kto chce zainstalować na swoim domu instalację fotowoltaiczną, może starać się także o preferencyjną pożyczkę na domowe instalacje z rządowego programu „Czyste powietrze”. Dofinansowanie obejmuje zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej w wysokości 40-90 proc., zależnie od dochodów prosumentów.

Również banki wspierają rozwój energii elektrycznej z odnawialnych źródeł w Polsce, w tym fotowoltaiki. W kwietniu PKO Bank Polski uruchomił pożyczkę gotówkową, dzięki której można sfinansować zakup i instalację paneli fotowoltaicznych. – Eko Pożyczka ma niską prowizję (0,99 proc.) i atrakcyjne oprocentowanie (4,99 proc.) przy RRSO wynoszącym 5,47 proc. Można zaciągnąć kredyt od 1 do 50 tys. zł. Do oddziału oprócz wniosku należy dostarczyć fakturę na zakup i montaż urządzeń fotowoltaicznych w terminie 3 miesięcy od daty otrzymania pożyczki. Jeśli natomiast klient już ma fakturę, to powinna ona być wystawiona nie później niż 30 dni przed datą udzielenia pożyczki. Co najmniej 85 proc. całkowitej kwoty pożyczki musi być przeznaczone na urządzenia i ich montaż – mówi Violetta Małecka, doradca w Oddziale 1 PKO Banku Polskiego w Pajęcznie.

Bank ma w swojej ofercie również kredyty termomodernizacyjne dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Wspólnie z PKO Bankiem Hipotecznym przystąpił także do projektu Energy Efficient Mortgages (EEM), którego celem jest stworzenie wystandaryzowanych, ogólnoeuropejskich rozwiązań dla kredytów hipotecznych udzielanych na finansowanie mieszkań i domów energooszczędnych. Analitycy PKO Banku Polskiego przewidują, że w najbliższych latach fotowoltaika w Polsce będzie się znacząco rozwijać. Sprzyjać temu będzie m.in. fakt, że ta forma pozyskiwania energii powinna odegrać, według założeń polityki energetycznej do 2040 r., istotną rolę w wypełnieniu unijnych celów związanych z udziałem OZE w końcowym zużyciu energii oraz w pokrywaniu letnich szczytów zapotrzebowania.

Julia Wiśniewska

Edyta Jarysz

Zainstalowaliśmy na naszym domu panele słoneczne do gromadzenia energii. Tematem od dłuższego czasu interesował się mój mąż. Wcześniej taki system zainstalował nasz sąsiad. Szybko udało nam się znaleźć firmę, która montuje panele fotowoltaiczne i w naszym imieniu rozmawia z elektrownią tak, by domowe rachunki za energię elektryczną obniżyć o równowartość wyprodukowanej przez nas energii. Na razie nie wiemy, kiedy inwestycja może nam się zwrócić, bo pierwsze rozliczenie z dostarczycielem energii następuje po pół roku od zainstalowania paneli. Za inwestycję zapłaciliśmy 30 tys. zł. W całości sfinansowaliśmy to z Eko Pożyczki PKO Banku Polskiego. To był strzał w dziesiątkę!

Rafał Lemański

Zdecydowałem się na instalację paneli słonecznych, by zaoszczędzić na rachunkach za gaz. Dofinansowanie z państwowego funduszu takich inwestycji to złożenie szeregu dokumentów i długie oczekiwanie. Dlatego po kilku miesiącach zacząłem szukać finansowania w bankach. Najlepiej wypadła Eko Pożyczka w PKO Banku Polskim. Kredyt wziąłem na całość inwestycji, dokładnie 19,5 tys. zł. Po rozmowie z doradcą z Banku wszystkie formalności załatwiłem błyskawicznie. Nie patrzę na tę inwestycje tylko w kategoriach zwrotu z inwestycji. Bardziej cieszę się z tego, że mam za darmo prąd!

Cała "Bankomania" dostępna online.