Kodem QR możesz poprosić o przelew

Kod QR został opracowany w 1994 r. Pierwotnie wykorzystywano go w systemach zarządzających transportem przesyłek. Wraz z popularyzacją smartfonów zyskał nowe życie i dzisiaj można się nim posłużyć chociażby do… przesłania pieniędzy.
około min czytania

Piątek, późne popołudnie. Zapraszasz znajomych do siebie. Pada propozycja zamówienia pizzy. Ty płacisz, a pozostali uczestnicy spotkania mają Ci oddać pieniądze. Jest Was siedmioro, co trochę komplikuje sytuację. Rozwiązanie? Wysyłasz im z aplikacji IKO prośbę o przelew.

Wtorek, 10.30. Przypomniałeś sobie, że kolega nie zwrócił Ci pieniędzy za bilety na mecz, na którym byliście w miniony weekend. Prosisz o och zwrot. W jaki sposób? Wysyłając mu z aplikacji IKO prośbę o przelew.

Środa, 16.00. Namierzyłaś w sklepie z meblami wymarzoną kanapę, ale na koncie brakuje Ci na nią nieco pieniędzy. Wysyłasz mężowi z aplikacji IKO prośbę o przelew.

Scenariusze mogą być różne, chociaż praktyka wskazuje, że prośba o przelew najczęściej przydaje się, gdy:

  • zabrakło Ci pieniędzy i prosisz znajomą osobę o wsparcie finansowe,
  • ktoś jest Ci winny pieniądze,
  • idziesz do kina/klubu/kawiarni lub organizujesz spotkanie i chcesz rozliczyć się za rachunek ze znajomymi.

PKO Bank Polski umożliwia przy stworzenie prośby o przelew w aplikacji IKO mającej postać kodu QR z Twoimi danymi do przelewu. Dzięki temu możesz wysłać kod do dowolnego znajomego, którego aplikacja bankowa umożliwia płatności po zeskanowaniu kodu QR z faktury. Osoba ta nie musi więc mieć aplikacji IKO, aby zwrócić Ci pieniądze. Jednocześnie masz też możliwość przesłania pieniędzy w odpowiedzi na kod QR przesłany do Ciebie.

Każda automatyzacja działania, która zapewnia wygodę i ułatwia bankowanie, spotyka się z zadowoleniem klientów – mówi Lucyna Obłoza, dyrektor 116 Oddziału PKO Banku Polskiego w Warszawie. – Są oczywiście ostrożni w przypadku próśb o przelew i zwykle je weryfikują u źródła, ale takiemu podejściu do tematu można tylko przyklasnąć. Zdarza się bowiem, że hakerzy podszywają się pod członków rodziny i znajomych, by ukraść pieniądze pod pozorem proszenia o wsparcie finansowe.

Jak wysłać prośbę o przelew jako kod QR?

  1. Zaloguj się do aplikacji IKO i wejdź do sekcji Płatności.
  2. Wybierz ikonkę Prośba o przelew.
  3. Uzupełnij treść prośby o przelew: tytuł i kwotę oraz wybierz prośbę o przelew jako kod QR. Będziesz miał możliwość wysłania kodu przez dostępne na Twoim telefonie tzw. komunikatory (np. Messenger, WhatsApp) lub mailem.

Jak wysłać pieniądze w odpowiedzi na kod QR?

  1. Po otrzymaniu obrazka z kodem QR z danymi do operacji, zapisz go na swoim telefonie lub na komputerze.
  2. Wejdź do aplikacji IKO i w sekcji Płatności wybierz ikonkę Zeskanuj i zapłać.
  3. Zeskanuj kod QR lub wybierz grafikę z kodem QR z pamięci telefonu, jeśli masz ją tam zapisaną.
  4. Aplikacja zeskanuje kod QR i wypełni dane przelewu w aplikacji IKO.
  5. Gdy sprawdzisz poprawność danych, potwierdź przelew wpisując kod PIN do aplikacji.

Aleksandra Pietruczuk

Ciekawe pomysły na wykorzystanie kodów QR

  •  Są firmy oferujące smycze dla psów z zawieszkami zawierającymi kod, co pozwala na szybką identyfikację czworonoga zwierząt przez kody QR.
  • W galeriach sztuki i muzeach (m.in. Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie) kody QR umieszczane na tabliczkach w pobliżu eksponatów, umożliwiając zapoznanie się z szczegółowymi opisami dzieł, zdjęciami oraz nagraniami.
  • Na wybranych ściankach wspinaczkowych zeskanowanie kodu QR pozwala sprawdzić, jak pokonać daną trasę.
  • W jednym z chińskich miast kody QR umieszczono na nagrobkach upamiętniających ofiary masakry nankińskiej oraz bombardowanie miejscowości; po zeskanowaniu kodu turyści mogą dowiedzieć się więcej o historii tych wydarzeń.
  • W niektórych wypożyczalniach samochodów na minuty zeskanowanie QR kodu pozwala na odblokowanie drzwi auta (o ile wcześniej zapłaciło się za skorzystanie z pojazdu).