7 pokus, czyli jak korzystać z karty bankowej?

Lubimy czasami pójść na łatwiznę, szybko i łatwo osiągnąć jakiś cel. Kusi nas, aby obejść zasady. To jednak nie najlepszy scenariusz, gdy w grę wchodzą pieniądze. Podczas korzystania z karty bankowej radzimy zachować dyscyplinę i rozsądek.
około min czytania

Obecnie aż 79 proc. Polaków płaci kartą, przy czym 8 proc. z nas deklaruje, że w ogóle nie korzysta z bankomatów i gotówki. Najczęściej z brakiem możliwości płatności bezgotówkowych ankietowani spotykają się na targowiskach i bazarach – wynika z badania Pollster na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości.

Badanie to potwierdziło popularność płatności bezgotówkowych wśród Polaków. Najbardziej lubianą formą płatności jest karta płatnicza, bankowość internetowa lub płatność np. telefonem lub zegarkiem. Przy korzystaniu z bankomatu najczęściej jednorazowo wypłacana kwota waha się między 100 a 200 zł (33 proc.). Do 100 zł pobiera 27 proc. badanych, a powyżej 500 zł – 11 proc.

Nie przekazuj PIN-u, hasła i loginu

Najbardziej jednak zaskakuje inna informacja. Aż 22 proc. Polaków przyznało, że w ciągu ostatniego roku udostępniło innej osobie swój kod PIN do karty płatniczej, login lub hasło do bankowości internetowej. Zdecydowana większość badanych nie popełnia takich błędów i dba o podstawowe dane swojego internetowego konta bankowego (88 proc.) i karty (79 proc.).

Zanim zaczniemy korzystać z kart, powinniśmy znać różnice pomiędzy debetową i kredytową – mówi Sylwia Lipka, doradca PKO Banku Polskiego. – Pierwsza służy do korzystania ze środków, które zgromadziliśmy na koncie bankowym. Możemy nią wypłacać gotówkę z bankomatu, płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych. Natomiast płacąc kartą kredytową, korzystamy z pieniędzy banku. Zanim bank przyzna kartę, sprawdzi naszą zdolność kredytową. To warunek konieczny. Zaletą karty kredytowej jest to, że możemy także korzystać z tzw. okresu bezodsetkowego. Jeśli spłacimy całe zadłużenie z karty za okres rozliczeniowy w terminie określonym przez bank nie płacimy wówczas odsetek od kredytu. W przypadku kart kredytowych PKO okres ten wynosi 55 dni.

Karta bankowa – graj fair

Zasady bezpiecznego bankowania i posługiwania się kartami można zebrać w 7 punktów:

  1. Nie udostępniaj – nie podawaj PIN-u, loginu i hasła nikomu. Osoba godna zaufania dziś nie musi być nią za jakiś czas.
  2. Zapamiętaj numer: 828 828 828 – dzwoniąc pod niego zastrzeżesz kartę w przypadku jej utraty. Informacje o Systemie Zastrzegania Kart, ich bezpieczeństwie oraz listę banków, które w nim uczestniczą, znajdziesz na stronie www.zastrzegam.pl.  
  3. Kartę podpisz natychmiast po jej otrzymaniu.
  4. Podczas transakcji kartą płatniczą nie trać jej z pola widzenia, w restauracji nie podawaj karty kelnerowi – sam zapłać kartą.
  5. Nigdy nie podawaj informacji o karcie (np. jej numeru) na stronach, które nie są bezpieczne. Chodzi np. o kasyna internetowe lub strony nieznanych szerzej firm oferujące markowy towar po nieprawdopodobnie atrakcyjnych cenach.
  6. Nie zapisuj kodu PIN na karcie ani nie przechowuj go razem z kartą (na wypadek kradzieży portfela czy portmonetki). Dobrym pomysłem jest noszenie kart poza portfelem, najlepiej w oddzielnej zamykanej przegródce lub etui.
  7. Nie zabieraj karty ze sobą, jeżeli jej użycie jest mało prawdopodobne, a możesz narazić się na jej utratę (np. zakupy w miejscach, gdzie możesz być narażony na kradzież kieszonkową).

To jednak nie wszystko. Powinniśmy być jeszcze bardziej ostrożni. W tym celu wykorzystajmy dostępne nam możliwości. Jedną z nich jest tymczasowa blokada karty, którą zrobimy także w aplikacji IKO. Dzięki niej spokojnie możemy zostawić kartę i wybrać się na basen lub na stok. Odblokujemy ja bez trudu, gdy wrócimy do hotelu.

Druga ważną opcją jest usługa 3D-Secure. Co to znaczy? Niektóre sklepy internetowe są oznaczone symbolami „MasterCard SecureCode” lub „Verified by VISA”. To znak, że płatności w tych sklepach są zabezpieczone Usługą 3D-Secure. Tam, gdzie działa ta usługa, płatność za towar za pomocą karty trzeba potwierdzić jednorazowym, bezpłatnym Kodem 3D-Secure. Taki kod klienci otrzymują SMS-em wysłanym pod numer telefonu komórkowego. Tylko potwierdzenie transakcji Kodem 3D-Secure pozwoli na zrealizowanie transakcji. W PKO Banku Polskim ta usługa jest bezpłatna.

Gdy z jakiegoś powodu czujesz się niepewnie korzystając karty kredytowej oraz obawiasz się związanych z tym zagrożeń, pomyśl o jej ubezpieczeniu. Warunki ochrony „Ubezpieczenia na szóstkę” posiadaczy kart kredytowych PKO Banku Polskiego stanowią gwarancję szerokiego zakresu ochrony ubezpieczeniowej: zakupów, gotówki od rabunku, następstw nieszczęśliwych wypadków, bagażu i jego spóźnionego dostarczenia, a także Assistance medyczne i Assistance DOM.

Olga Kobylańska