Festiwalowy survival: przetrwać dzień za wyliczoną kwotę

Na pewno nie jestem wzorem do naśladowania. Zawsze biorę za dużo ubrań i wydaję tam za dużo pieniędzy – mówi Karolina, której trudno jest sobie przypomnieć, w ilu muzycznych festiwalach brała udział. Obstawia, że w około dwudziestu
około min czytania
 

Na szczęście masz mnie. Zawsze mam przygotowany plan, jak przetrwać dzień za wyliczoną kwotę – śmiejąc się, dodaje mąż Karoliny, Maciej.

Festiwale muzyczne i finanse – jak żyć?

Maciej i Karolina każdego lata uczestniczą przynajmniej w dwóch festiwalach muzycznych. – Zawsze planuję, ile pieniędzy możemy wydać każdego dnia festiwalu – mówi Maciej. Wyliczone kwoty pozwalają uniknąć wydawania zbyt dużej ilości pieniędzy.  – Trzeba planować z głową, racjonalnie – podkreśla Maciej.

Przy wyjazdach zagranicznych para używa karty wielowalutowej. – Sprawdza się super, bo zdarzają się nam też festiwale poza granicami strefy Euro – dodaje Karolina. Karta wielowalutowa wchodzi w skład pakietu walutowego, który jest połączeniem trzech produktów: konta wielowalutowego, karty wielowalutowej i kantoru internetowego.

Podczas mojego drugiego festiwalu trwała akcja promocyjna kart prepaid zbliżeniowych. Dla osób z prepaidami były oddzielne kolejki do jedzenia i napojów - zawsze krótsze! – wspomina Wika. Jeśli za cel stawiamy: wydać określoną kwotę pieniędzy i nie przekroczyć wyznaczonego budżetu – karta przedpłacona jest tutaj idealnym rozwiązaniem i stanowi dodatkowe zabezpieczenie na wypadek zgubienia karty. Nie trzeba wówczas obawiać się o wszystkie środki, które posiadamy na tradycyjnym koncie ROR.

Przygoda, bezpieczeństwo, cień i znajomi

Rozmówcy zapytani, co jeszcze zapadło im w pamięć, często wymieniają: upalne dni, deszczową pogodę, fantastyczne chwile spędzone w gronie znajomych oraz niezapomniane przygody. Emilia zawsze trzyma się grupy swoich przyjaciół i unika chodzenia gdziekolwiek samej.

Najważniejsze na festiwalu muzycznym to miejsce na namiot w cieniu i niedaleko sanitariatów – mówi Wika. Wielbiciele letnich wydarzeń muzycznych wiedzą, że upały i ulewy w przypadku braku odpowiedniego ekwipunku mogą stanowić zagrożenie.  -‑ Trzeba wyposażyć się w krem z wysokim filtrem, nakrycie na głowę i okulary przeciwsłoneczne, coś do zakrycia twarzy w celu ochrony przed kurzem oraz pelerynę przeciwdeszczową i kalosze – mówi Ola. Wyposażenie się w te niezbędne elementy to łącznie koszt nawet od 20 zł - większość tych rzeczy masz już w domu! Pamiętaj też, żeby się nawadniać - na wielu festiwalach dostępna jest już bezpłatna woda pitna.

Zawsze wyznacz ze znajomymi jedno miejsce, w którym spotkacie się, jeśli jednej osobie padnie bateria w telefonie i stracisz z nią kontakt. Aby tego uniknąć, pamiętaj też o powerbanku – to koszt ok. 50 zł, a może okazać się niezbędny.

Pola namiotowe czy kwatera z dachem nad głową – oto jest pytanie!

Preferujący pole namiotowe kładą nacisk na kwestię finansową, bo jest ono tańsze niż wynajęcie lokum na kilka dni podczas cieszącego się popularnością festiwalu (około 150 zł w porównaniu nawet do 10 tysięcu zł!).

Zaprawieni w bojach miłośnicy letnich muzycznych wydarzeń z sentymentem wspominają nocowanie na polach namiotowych, ale obecnie częściej stawiają na wygodę. – Związane jest to oczywiście z większym nakładem finansowym, ale gruntowny research oraz wcześniejsze rezerwowanie noclegów może pomóc zaoszczędzić – mówi Maciej.

Podejmując decyzję odnośnie noclegu, warto dobrze się zastanowić, jak chcemy spędzić czas na festiwalu. Czy ma być to przede wszystkim święto muzyki z chwilami na odpoczynek, czy przygoda oraz niezapomniany, ale bardzo intensywny czas z ograniczoną ilością snu.

Małgorzata Borycka