Pakiet walutowy – wciąż zyskuje na wartości

Konto walutowe znajdziemy w każdym banku. Ale to pakiet walutowy – konto, karta i kantor – przyniosą nam potrójną korzyści. Przyda się na wakacjach i podczas zakupów internetowych. To narzędzie, które nie zna granic.
około min czytania

Z danych NBP wynika, że w walutach, głównie w dolarach amerykańskich, euro i funtach, trzymamy ponad 110 mld zł, z czego 97,5 mld zł to środki na rachunkach bieżących, a 12,5 mld zł oszczędności na depozytach terminowych.

Od pewnego czasu wzrasta także udział oszczędności w walutach w odniesieniu do całkowitej ilości środków trzymanych w bankach. Pod koniec 2021 r. wynosił on 10,6 proc., podczas gdy w 2020 r. było to 9,7 proc. Podobnie jest z zakupami on-line w sklepach zagranicznych. Ponad 3 na 10 internautów (32 proc.) deklaruje kupowanie w serwisach zagranicznych.

Korzystanie na co dzień z waluty nie jest już niczym zaskakującym. Teraz wystarczy mieć tradycyjną kartę debetową, którą bez trudu podepniemy do konta walutowego, co umożliwi dokonywanie płatności podczas zakupów internetowych czy wyjazdu biznesowego. Wszystko bez konieczności posiadania kilku różnych kart rozliczanych w walucie danego kraju.

Środki zgromadzone na rachunkach walutowych wykorzystamy na kilka sposobów: płacąc kartą, wypłacając gotówkę w bankomatach za granicą i wykonując przelewy walutowe.

Pakiet walutowy

Najlepszym rozwiązaniem jest tzw. pakiet walutowy, czyli połącznie trzech produktów: konta wielowalutowego, karty wielowalutowej i kantoru internetowego. Z takim zestawem najwięcej oszczędzamy i zyskujemy. Korzystnie kupimy waluty, sprzedamy je, a podczas wypłacania pieniędzy z bankomatu w lokalnej walucie nie martwimy się o koszt przewalutowania.

Konto walutowe

Konto walutowe to rachunek bankowy prowadzony w walucie innej niż złotówki. Pozwala na przechowywanie środków, wykonywanie i przyjmowanie przelewów, a jeśli mamy podpiętą do niego kartę debetową – również na wypłaty z bankomatów, płatności kartą i mobilne.

Najczęściej spotkamy się z sytuacją, w której banki oferują rachunki w czterech podstawowych jednostkach: euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich oraz frankach szwajcarskich, ale są też konta, które obejmują znacznie więcej walut.

Karta wielowalutowa

Karta wielowalutowa kojarzona jest jako doskonałe rozwiązanie podczas zagranicznych wyjazdów. Pamiętajmy jednak, że zrobimy nią również zakupy przez internet i w sklepach stacjonarnych za granicą. Karty wielowalutowe – zarówno te wydawane przez banki, jak i fintechy – są rozwiązaniami, dzięki którym zaoszczędzimy pieniądze. Kartę w łatwy sposób zasilimy w walutę za pośrednictwem kantoru bankowego.

Kont walutowych jest dużo, ale najlepiej wybrać rachunek w banku, który wydaje również karty wielowalutowezwłaszcza gdy się dużo podróżuje i w różnych kierunkach – mówi Paweł Roch, biznesmen z Wrocławia.

Karta wielowalutowa ma wiele zalet, ale najważniejszą z nich jest możliwość uniknięcia kosztów przewalutowania. Dotyczy to nie tylko płatności, lecz również wypłat gotówki z bankomatów. Poza tym można ją podpiąć jednocześnie do więcej niż jednego rachunku bankowego i obsługiwać płatności w złotych, euro, dolarach czy funtach. Podczas transakcji taką kartą system sam rozpozna, jaka jest jej waluta i pobierze pieniądze z odpowiedniego konta bez narażania nas na dodatkowe prowizje.

Kantor internetowy

Serwisy internetowe, nazywane e-kantorami, to jeden z najpopularniejszych sposobów wymiany walut – złotych na euro czy dolary. Zrobimy to komfortowo oraz bez wychodzenia z domu. Kantory online to również sposób na wymianę waluty po bardzo atrakcyjnym kursie – korzystniejszym niż w stacjonarnych placówkach, co jest bez wątpienia jedną z głównych korzyści tego sposobu przewalutowania. Przy okazji posiadają one wiele pożytecznych funkcji, jak np. ustawienie kursu kupna lub sprzedaży, albo przelania pieniędzy na wybrane konto. Pamiętajmy, że wiele banków prowadzi własne kantory internetowe.

Pakiet walutowy

To produkt właściwie dla wszystkich klientów banku. Konto walutowe można wygodnie otworzyć w serwisie internetowym iPKO i aplikacji IKO.

Wygodne rozwiązanie dla klientów spłacających kredyt, robiących zakupy lub otrzymujących przelewy w obcej walucie:

  • 0 zł za prowadzenie konta walutowego, gdy jest podpięte do karty z funkcją wielowalutową;
  • 10 dostępnych walut: EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK, HUF;
  • brak przewalutowania – płacąc kartą z funkcją wielowalutową na wakacjach czy w internecie, np. 10 EUR, z konta walutowego w EUR pobierzemy dokładnie taką samą kwotę;
  • wymiana walut po atrakcyjnym kursie w kantorze internetowym.

Kantor to jeden z trzech elementów pakietu walutowego w PKO Banku Polskim. Jest dostępny w aplikacji mobilnej IKO i serwisie internetowym iPKO, 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Można w nim m.in. śledzić wykresy walutowe online oraz korzystać z powiadomień SMS i push w momencie, gdy kurs waluty osiągnie wyznaczony poziom.

Co ważne zlecimy tam również automatyczną wymianę waluty, gdy jej kurs osiągnie wymaganą wartość oraz ustawimy stałe zlecenie, dzięki czemu bank dokona wymiany waluty we wskazany dzień. Za realizację transakcji w kantorze nie ma dodatkowych opłat. Klienci mający konta w innych bankach też kupią walutę w kantorze PKO płacąc BLIK-iem, bez dodatkowych opłat.

Pakiet walutowy PKO BP dla firm

  • Od 1 listopada 2020 r. zmieniły się karty debetowe do kont firmowych w PKO Banku Polskim. Zarówno karty już posiadane przez klientów (MasterCard), jak i wydawane (Visa i MasterCard) do nowych rachunków – PKO Konta Firmowego, PKO Konta Firmowego Premium oraz PKO Rachunku dla Przedsiębiorstw – zyskały funkcję wielowalutową.

iPKO – pakiet walutowy

Pakiet walutowy to narzędzie, które cały czas jest udoskonalane i wzbogacane o nowe funkcje. Klienci mogą teraz sprzedać walutę w e-kantorze PKO Banku Polskiego w serwisie iPKO i natychmiast przesłać uzyskane złote bezpośrednio na swoje konta w innych bankach. Usługa jest bezpłatna, a warunkiem skorzystania z niej jest podpięcie w aplikacji mobilnej IKO konta osobistego prowadzonego w innym banku (usługa dostępna na telefonach z systemem Android). Klienci mogą podpiąć rachunki sześciu banków: Alior, Santander, mBank, Pekao S.A., BNP Paribas oraz Millenium.

Mogą także wymienić walutę i przesłać ją wprost na swoje konto w innym banku, bez dodatkowych opłat. Wystarczy w aplikacji IKO podpiąć konto prowadzone w innym banku i w kantorze wskazać je jako to, na które chce się wysłać pieniądze. Przesłanie zajmie kilka minut, jednak czas zaksięgowania pieniędzy jest zależny od banku, który je odbierze. Euro, dolar amerykański, funt brytyjski i frank szwajcarski można przekazać na podpięte w IKO konta w: Alior Banku, BNP Paribas Bank Polska, ING Banku Śląskim, Pekao S.A.

Kolejną ciekawą nowością jest możliwość kupowania waluty za pomocą BLIKA. Zrobią to osoby posiadające konta walutowe oraz mające dostęp do serwisu bankowości mobilnej lub internetowej.

Tomasz Waligóra