Karta dużej rodziny, czyli graj zespołowo

Masz trójkę lub więcej dzieci? Możesz korzystać z dodatkowych przywilejów. Nie przegap ich. Zostań posiadaczem Karty Dużej Rodziny! Złóż wniosek przez internet, ściągnij aplikację i korzystaj ze zniżek m.in. na przejazdy kolejowe, kulturę i sport. To takie proste.
około min czytania

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień, zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych, dla rodzin z co najmniej trójką dzieci. Jej posiadacze mają taniej m.in. w sklepach spożywczych, na stacjach paliw, w bankach czy ośrodkach rekreacyjnych.

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, z karty korzysta ok. 700 tys. rodzin, czyli ok. 2,5 mln osób. Zniżki na kartę uwzględnia w przybliżeniu 5 tys. partnerów w 22 tys. punktach w Polsce.

Od 2022 r. wszyscy jej posiadacze mają również elektroniczne Karty Dużej Rodziny, które będą wyświetlane w aplikacji mObywatel (kiedyś osoby mające tradycyjne Karty Dużej Rodziny musiały składać dodatkowy wniosek i wnosić opłatę, jeśli chciały z niej korzystać również w formie elektronicznej).

Aplikacja mObywatel umożliwi pobranie Karty Dużej Rodziny w wersji elektronicznej każdej uprawnionej osobie mającej PESEL i dowód osobisty, a w przypadku dzieci – mLegitymację.

Karta Dużej Rodziny – dla kogo?

Karta przysługuje członkom rodzin wielodzietnych, niezależnie od dochodów, wychowujących co najmniej trójkę dzieci:

  • w wieku do ukończenia 18. roku życia,
  • w wieku do ukończenia 25. roku życia, w przypadku, gdy dziecko uczy się w szkole lub w szkole wyższej,
  • bez ograniczeń wiekowych, w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Rodzice kartę otrzymują na zawsze. Od niedawna mogą o nią się starać również rodzice, którzy kiedykolwiek wychowywali trójkę lub więcej dzieci.

Karta Dużej Rodziny – wniosek

W tej sprawie powinniśmy zajrzeć do urzędu gminy lub urzędu miasta. Tam dowiemy się, która instytucja zajmuje się wydawaniem Karty Dużej Rodziny właściwym dla naszego miejsca zamieszkania. Jeśli ktoś z rodziny mieszka w innej gminie, wniosek powinniśmy złożyć dodatkowo tam. Zrobimy to osobiście albo zrobi to inna pełnoletnia osoba z rodziny (ojciec, matka, macocha, ojczym, dzieci). Kartę w formie tradycyjnej dostaniemy w terminie maksymalnie do 60 dni, choć zazwyczaj dzieje się to szybciej.

Karta dużej rodziny – wniosek elektroniczny

Wniosek złożymy również elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl). Aby to zrobić potrzebny jest podpis elektroniczny lub profil zaufany.

Ubiegając się o Kartę Dużej Rodziny, warto wnioskować od razu o obie jej formy – tradycyjną (plastikową) oraz elektroniczną. Tę drugą wyświetla się na urządzeniach mobilnych (smartfony, tablety) w aplikacji mKDR, która posiada m.in. mapę z geolokalizacją, umożliwiającą szybkie znalezienie najbliższych punktów, w których honorowana jest karta, a także powiadomienia o nowych partnerach karty i ich ofertach.

W przypadku cyfrowej karty dane autoryzacyjne dotyczące aplikacji mKDR zostaną przekazane za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz SMS na podany we wniosku adres e-mail i numer telefonu polskiego operatora w przeciągu doby od rozpatrzenia przez gminę wniosku. Na skrzynkę dostaniemy także link z adresem do ściągnięcia aplikacji mKDR oraz numer Karty Dużej Rodziny, a za pośrednictwem SMS hasło jednorazowe do aplikacji mKDR, które zmieniamy przy pierwszym logowaniu.

W wiadomości SMS nie jest przekazywany numer karty, lecz jej ostatnie cyfry (podobnie jak w przypadku operacji bankowych). Jeżeli rodzic zawnioskował o wyświetlanie na swoim smartfonie kart dzieci, otrzyma tyle danych autoryzacyjnych, dla ilu osób podał swój numer telefonu na załączniku ZKDR-04 do wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny.

Karta Dużej Rodziny – aplikacja

Posiadanie aplikacji, to oczywiście duże ułatwienie i jeden dokument mniej. Prosty i szybki dostęp do niej pomoże nam w zakupach. Jakie jeszcze są zalety aplikacji mKDR?

  • Wyświetlisz szybko swoją kartę na ekranie smartfona,
  • Łatwo odszukasz miejsca, w których skorzystasz ze zniżek – po kategorii, lokalizacji czy wybranej frazie.
  • Dzięki geolokalizacji znajdziesz instytucje lub firmy oferujące zniżki w miejscu, w którym jesteś.
  • Stworzysz własną listę ulubionych partnerów Karty Dużej Rodziny.
  • Dowiesz się o nowych zniżkach i nowych partnerach.

Posiadanie aplikacji nie jest już niczym wyjątkowym, to stały element naszego życia, tak jak aplikacja sklepu internetowego czy aplikacja bankowa – mówi Magdalena Wysocka, matka trzech chłopców. – Z Karty Dużej Rodziny korzystam od dawna i dobrze poznałam już jej zalety. Wspiera mój budżet. Widać to, kiedy wyruszam w chłopcami na basen albo kupuję bilety na pociąg. Z tych pozornie niewielkich oszczędności w skali roku robi się konkretna suma. Przy pięcioosobowej rodzinie każde 10 proc. zniżki ma znaczenie.

Jakie zniżki możesz dostać

Karta jest przede wszystkim sposobem na okazje zakupowe. Przy kilkuosobowej rodzinie nawet niewielka promocja to ulga dla budżetu. Dzięki karcie dostaniemy:

  • zniżki na przejazdy kolejowe – 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na bilety miesięczne (ojciec, matka, macocha i ojczym),
  • 50 proc. ulgi opłaty za paszport (ojciec, matka, macocha i ojczym),
  • 75 proc. ulgi opłaty za paszport (dzieci),
  • a także wiele innych zniżek, które oferują różne instytucje państwowe oraz firmy prywatne. Skorzystaj z wyszukiwarki partnerów Karty Dużej Rodziny – znajdziesz tam wszystkie instytucje państwowe i firmy prywatne, które oferują zniżki oraz informację, jaka jest wysokość zniżek. 

To jednak nie wszystko. Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny ciekawą ofertę ma również PKO Bank Polski. Do 31 sierpnia 2022 r. mogą oni korzystać z preferencyjnych warunków cenowych, m.in.:

  • opłata za prowadzenie PKO Konta za Zero i PKO Konta Pierwszego wraz z kartą debetową wynosi 0 zł miesięcznie
  • prowizja za udzielenie limitu odnawialnego w koncie wynosi 50 proc. standardowej stawki prowizji pobieranej od posiadacza PKO Konta za Zero.
  • obniżenie prowizji za udzielenie kredytu mieszkaniowego do wysokości 50 proc. wyznaczonej prowizji za udzielenie kredytu mieszkaniowego Własny Kąt hipoteczny.

Tomasz Waligóra