Przelew natychmiastowy – szybka reakcja w razie potrzeby

W Polsce szybkie przelewy robią furorę. Chętnie z nich korzystamy, tym bardziej, że są zawsze pod ręką. Wykonamy je z aplikacji IKO – to nasz „numer ratunkowy”.
około min czytania

Z danych Narodowego Banku Polskiego za III kw. 2019 r. wynika, że w ramach systemu Express Elixir, czyli płatności natychmiastowych, rozliczono 7 mln zleceń na kwotę 11,4 mld zł (wzrost o 9 proc.). Daje to dziennie średnio 76,3 tys. transakcji (wzrost o 13 proc.). Przeciętna kwota przelewu spadła o 5 proc. do 1628 zł, co wskazuje, że klienci częściej zaczynają wykorzystywać przelewy natychmiastowe do bieżących transakcji na coraz niższe kwoty.

Przelewaj pieniądze ekspresowo

Skąd u nas to zamiłowanie to ekspresowych płatności? Czy jesteśmy mniej zorganizowani, zapominalscy, czy po prostu reagujemy na sprawy finansowe na bieżąco i przykładamy wagi do kalendarza opłat?

Jeżeli mówimy o przelewach natychmiastowych, to nasi klienci cenią je oczywiście za szybkość transakcji, co zawdzięczamy księgowaniu środków niezależnie od sesji rozliczeniowych ELIXIR – mówi Aleksandra Lipczak z Oddziału 11 PKO Banku Polskiego w Lublinie. – Dzięki temu można błyskawicznie opłacić faktury, o których się zapomniało, zapłacić za zakupy w internecie, kiedy nie ma możliwości zapłaty kartą czy też poprzez BLIK. Może właśnie dlatego popularność szybkich przelewów wciąż rośnie. Mamy zbyt wiele obowiązków i czasem nam coś umyka. Przelew natychmiastowy to nasze koło ratunkowe.

Przelew natychmiastowy – jak to zrobić?

Tego typu transakcja jest dostępna dla każdego, kto posiada konto w PKO Banku Polskim. Wykonamy go w aplikacji IKO, serwisie iPKO oraz przez infolinię oraz w oddziale. Wybierając jednak sposób pamiętajmy, że opłaty zależą od tego, na którą metodę się zdecydujemy.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy – czy jest za darmo?

  1. W serwisie internetowym iPKO lub w aplikacji mobilnej IKO – opłata za przelew natychmiastowy wynosi 4,99 zł dla klientów indywidualnych oraz 10 zł dla firm i przedsiębiorstw.
  2. W oddziale lub agencji PKO Banku Polskiego za przelew natychmiastowy zapłacimy od 11,99 zł do 20 zł.
  3. Przelew natychmiastowy zlecony przez serwis telefoniczny kosztuje od 11,99 zł do 20 zł.

Jak widać, szybki przelew najkorzystniej jest wykonać online. Zlecenie przelewu natychmiastowego w serwisie internetowym iPKO czy aplikacji mobilnej IKO jest intuicyjne. Na formularzu przelewu należy wybrać opcję Przelew natychmiastowy, a następnie zaakceptować opłatę za ten typ przelewu, która będzie wyświetlona na ekranie.

Warto również wiedzieć, że taki przelew ma swoje ograniczenia. Chodzi o limit jednorazowy przelewu i limit dzienny. Limit jednorazowy przelewu natychmiastowego wynosi do 3 tys. zł, a dobowy limit przelewu natychmiastowego to 6 tys. zł. Dlatego nie zostawiajmy wszystkich naszych opłat na ostatnią chwilę. Może się wtedy okazać, że nawet nasz „numer ratunkowy” nie będzie w stanie nam pomóc.

Aleksandra Pietruczuk