Wyślij pieniądze zgodnie z planem

Jeśli w tej chwili zrobisz przelew, kiedy mama dostanie pieniądze? Zależy Ci na czasie? Zapomniałeś o zapłaceniu podatku? Umknął ci termin opłacenia rachunku za telefon? Nie panikuj. Zrób przelew jak najszybciej i sprawdź, kiedy pieniądze opuszczą Twoje konto i wpłyną na rachunek krewnego, Urzędu Skarbowego czy operatora telefonicznego. Dowiedz się, czym są sesje Elixir.
około min czytania
 

Elixir sesje – co to jest?

To system stworzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową, który służy do rozliczeń między bankami. Dzięki niemu realizowane są wszelkie płatności osób indywidualnych oraz firm. Transakcje rozliczane są podczas sesji Elixir trzykrotnie każdego dnia.

Nazwa systemu, ze względu na jego międzynarodowy charakter, pisana jest przez „x”, ale klienci bardzo często zapisują ją po polsku. Szukają w internecie informacji głównie po to, by dowiedzieć się, kiedy wykonany przez nich przelew dotrze do właściciela konta.

Wyszukiwane przez klientów informacje to: „sesje eliksir”, „eliksir kiedy dojdzie przelew”, „eliksir przelewy” czy „eliksir banki”. Należy pamiętać jednak, że obowiązująca nazwa to „sesje Elixir” pisana w sposób międzynarodowy.

System ten funkcjonuje w Polsce od 1994 r. i gwarantuje sprawną realizację płatności pomiędzy bankami, które w nim uczestniczą. Elixir spełnia europejskie standardy dotyczące obsługi płatności w przestrzeni międzybankowej. Wszystkie rozliczenia oraz informacje przetwarzane przez system szyfrowane są elektronicznym podpisem Szafir. Dzięki temu uczestnicy mają gwarancję bezpieczeństwa i nienaruszalności przesyłanych danych.

Sesje Elixir – kiedy

Sesje Elixir to czas, w którym banki wymieniają się informacjami o zleconych przelewach. W czasie tzw. sesji wychodzących informacje są wysyłane. Sesje przychodzące służą z kolei do księgowania przelewów nadanych przez inne banki.

Transakcje w systemie Elixir odbywają się dzięki działaniu innego systemu – SORBNET2. Należy on do Narodowego Banku Polskiego i umożliwia przekazywanie danych między bankami. Transakcje w systemie rejestrowane są przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu przez cały rok, ale sesje odbywają się tylko w dni robocze.

Godziny sesji Elixir NBP są stałe: 10.30, 14.30 i 17.00 w przypadku sesji wychodzących oraz 11.00, 15.00 i 17.30 w przypadku sesji przychodzących. Podczas pierwszej sesji przekazywane są komunikaty o transakcjach zleconych pomiędzy 16.30 dnia poprzedniego a 9.30 dnia, w którym sesja się odbywa. Druga sesja obejmuje transakcje zlecone w systemie Elixir pomiędzy 9.30 a 13.30, trzecia sesja – pomiędzy 13.30 a 16.00. Oznacza to, że przelew wykonany w dzień wolny od pracy lub święto powinien dotrzeć do odbiorcy w najbliższy dzień roboczy.

Sesje Elixir – banki

Godziny sesji Elixir w poszczególnych bankach nieco różnią się pomiędzy sobą oraz pomiędzy godzinami sesji w NBP. Nadal są one jednak mocno do siebie zbliżone. Każdy bank publikuje informacje o tym, kiedy przeprowadza sesje. Dzięki temu można sprawdzić, kiedy dojdzie przelew i określić datę jego księgowania w swoim banku.

Sesje Elixir PKO BP

Wysyłasz pieniądze do znajomego w innym banku i zastanawiasz się, kiedy dojdzie przelew – sprawdź sesje wychodzące PKO BP elixir oraz sesje przychodzące w banku twojego kolegi. Godziny sesji w PKO Banku Polskim od lat są niezmienne. „Wyjście” pieniędzy z konta następuje o godzinie 8.00, 11.45 i 14.30. To wtedy przelewy wychodzące faktycznie opuszczają bank i podczas sesji przychodzących księgowane są w innym banku.

Jeśli więc zlecisz realizację polecenia przelewu na rachunek prowadzony w innym banku po godzinie 14:30, transakcja zostanie faktycznie zrealizowana następnego dnia roboczego.

Jeśli z kolei czekasz na przelew z innego banku na konto w PKO Banku Polskim, ważne są dla Ciebie godziny sesji przychodzących. A są to: 11.30, 15.10 oraz 17.30. Jeśli więc twój znajomy zleci realizację przelewu przed ostatnią sesją wychodzącą w swoim banku oraz przed ostatnią sesją przychodzącą w PKO Banku Polskim – pieniądze jeszcze tego samego dnia będziesz miał na swoim koncie.

Przelewy natychmiastowe działają cały czas!

Jeśli nie możesz czekać nawet kilku godzin na to, by pieniądze dotarły do adresata, możesz zawsze skorzystać z dwóch sposobów natychmiastowej wysyłki pieniędzy. Wybierz przelew natychmiastowy w PKO Banku Polskim, jeśli znasz numer rachunku, na który mają trafić pieniądze. To najlepsza opcja na szybkie opłacenie podatku czy zaległej faktury.

Jeśli z kolei rozliczasz się z osobą prywatną, która korzysta z BLIK-a, to wystarczy, że znasz jej numer telefonu. Możesz wówczas wysłać przelew na telefon z aplikacji mobilnej IKO.

Przelewy natychmiastowe mogą zlecać zarówno klienci indywidualni, jak i firmy oraz przedsiębiorstwa.