Wirtualnie też realnie – zapłać bezgotówkowo

Nie wszyscy jeszcze przekonali się do płatności kartą i zakupów w internecie. Oporni, choć jest coraz mniej, nie mogą uwierzyć, że to bezpieczne i że w ogóle działa. Ale czy tego chcemy czy nie, płatności bezgotówkowe stały się standardem. Poznajmy je i korzystajmy.
około min czytania

Pandemia koronawirusa wiele zmienia w sposobach płatności. Są już miejsca, w których nie zapłacimy gotówką. Jeśli nie mamy karty albo z niej nie korzystamy, pojawia się kłopot. To dopiero początek bezgotówkowej rewolucji, która już się rozpoczęła, choć niektórzy jeszcze jej nie dostrzegają.

Narodowy Bank Polski opublikował kompleksowe opracowanie na temat systemu płatniczego w Polsce. Wynika z niego m.in., że w ostatnich kilkunastu latach znacząco zmalał udział gotówki w ogólnej liczbie płatności, a systematycznie rośnie znaczenie płatności bezgotówkowych. W latach 2005-2018 ich udział w ogólnej liczbie płatności w Polsce wzrósł z 2 proc. do 43 proc. – Płatności online są nie tylko od dawna bardzo popularne wśród klientów banków, ale także przydatne obecnie – w tym trudnym okresie. Unikajmy gotówki oraz wizyt w bankomatach i oddziałach – mówi Ewa Wróblewska z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Augustowie. – Korzystajmy z płatności bezgotówkowych, które mamy w iPKO i IKO. Jest ich naprawdę dużo. Możemy wykorzystać do tego gamę: Płacę z iPKO, BLIK, czek BLIK i używając karty kredytowej. W ten sposób zrobimy wszystkie zakupy bez wychodzenia z domu.

Płacę z iPKO to metoda płatności w internecie typu pay-by-link, która nie wymaga aktywacji – wystarczy mieć aktywny serwis internetowy iPKO. Gdy zatwierdzimy zakupy w sklepie internetowym i wybierzemy płatność Płacę z iPKO, sklep wygeneruje specjalny link z danymi do płatności w PKO Banku Polskim. Klikając odpowiedni przycisk zostaniemy przeniesieni bezpośrednio lub przez integratora płatności (np. Przelewy24, PayU, Paybynet) do panelu logowania do serwisu internetowego iPKO, gdzie potwierdzisz płatność.

Sklep internetowy może udostępniać możliwość płacenia kodem BLIK lub czekiem BLIK na 2 sposoby: po wybraniu metody „Płacę z iPKO i po wybraniu opcji płatności oznaczonej logo BLIK. Środki brane są z naszego rachunku lub z karty kredytowej – sami to wybieramy. Płatność zawsze potwierdzamy aktualnym 6‑cyfrowym kodem BLIK.

Dobrym wyborem jest także płatność kartą kredytową. Wtedy podczas transakcji wprowadzamy dane: imię i nazwisko posiadacza karty, numer karty, datę ważności karty (MM/RR) oraz kod CVC/CVV (3 cyfry kodu weryfikacyjnego wydrukowane na odwrocie karty płatniczej). Pamiętajmy także, że w niektórych sklepach potrzebna będzie dodatkowa weryfikacja 3D-Secure oraz prośba o adres e-mail do przesłania potwierdzenia operacji.

W internecie i aplikacjach mobilnych są również specjalne usługi do płatności kartą najpopularniejsze to Apple Pay, Google Pay, Masterpass, Visa Checkout. 

Piotr Dunaj