Jak płacić na feriach zimowych za granicą?
Spędzając ferie zimowe w Ustrzykach Dolnych, Białce Tatrzańskiej czy Szklarskiej Porębie, nie zastanawiamy się nawet za pomocą czego płacić (smartfonem, zegarkiem, kartą czy gotówką?), bo spotkamy tam podobne sklepy czy restauracje co w miejscu zamieszkania. 2023-02-01Tak samo rzecz ma się z bankomatami, kiedy potrzebujemy gotówki. Jedynie ceny w zimowym kurorcie mogą być inne, niż w naszej rodzimej miejscowości.
Sprawa jednak wygląda trochę inaczej, gdy ferie zimowe planujemy spędzić za granicą i chcemy się do tego dobrze przygotować. I nie chodzi tu tylko o ćwiczenia fizyczne czy serwis sprzętu narciarskiego lub ostrzenie łyżew, ale przystosowanie naszego portfela do płatności w walutach obcych podczas wyjazdu. Warto też wiedzieć, na jakie pułapki przy płaceniu za granicą należy uważać...
A na pytanie – jak płacić za granicą? Można odpowiedzieć: to zależy…
Karta do konta PKO Banku Polskiego
Popularna karta do konta, czyli karta debetowa, wydaje się być najbardziej uniwersalnym narzędziem płatniczym na wyjazdy zagraniczne. Tylko za pomocą karty (debetowej lub kredytowej) możemy płacić na całym świecie, jak również wypłacać gotówkę z zagranicznych bankomatów. Dodatkowo większość z nas taką kartę debetową już ma w portfelu.
Jednak wyjeżdżając za granicę warto włączyć funkcję wielowalutową dla karty debetowej, czyli podpiąć ją do rachunków walutowych. Planując więc wyjazd narciarski np. do Austrii to otwieramy konto walutowe w euro (najwygodniej zrobić to w aplikacji mobilnej IKO lub w serwisie iPKO), a wyjeżdżając na narty biegowe do Czech, otwieramy konto w koronie czeskiej. Konta walutowe podpinamy do karty i zasilamy. Dzięki temu mając odpowiednią walutę na koncie walutowym, możemy płacić bez żadnych kosztów przewalutowania. Przykładowo jeśli zapłacimy 17,11 euro w sklepie, to dokładnie taka kwota zostanie nam pobrana z konta w euro, a płacąc 1973 koron czeskich – taką kwotą będzie obciążone nasze konto w tej walucie.
Konta walutowe w największym polskim banku prowadzone są w najpopularniejszych walutach (EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK i HUF), a najwygodniejszą formą zakupu walut jest skorzystanie z kantoru internetowego PKO Banku Polskiego, który działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku i dostępny jest w aplikacji IKO, i serwisie iPKO. Walutę na wyjazd zagraniczny warto kupić w kantorze wcześniej i tym sposobem zyskamy pewność, jaką wartość będą miały nasze zakupy podczas zagranicznych wojaży. Używając kantoru internetowego, można dokupić walutę nawet stojąc w kolejce do kasy w sklepie.
Co prawda karty debetowe pozwalają na płatności we wszystkich walutach, ale gdy nie korzystamy z funkcji wielowalutowej to musimy ponieść dodatkowy koszt przewalutowania, wynikający z zasad przeliczenia transakcji walutowych dla danej karty.
BLIK zbliżeniowy w aplikacji IKO
Z BLIKA korzystamy najczęściej przy zakupach internetowych. Możemy też nim płacić w sklepie czy wypłacić gotówkę z bankomatu w Polsce. Z kolei za granicą (i w Polsce oczywiście) możemy już korzystać z BLIKA zbliżeniowego, który działa na smartfonach z systemem Android wyposażonych w moduł NFC obsługujący płatności zbliżeniowe.
Czy możemy płacić BLIKIEM za granicą? Tak, BLIK zbliżeniowy jest akceptowany za granicą, bo można nim płacić we wszystkich terminalach zbliżeniowych oznaczonych logo Mastercard na całym świecie. Jest więc atrakcyjną alternatywą dla kart płatniczych.
Płacąc BLIKIEM zbliżeniowym wszystkie płatności przeliczane są na złote, ale nie ponosimy przy tym opłat za przewalutowanie, bo korzystamy z atrakcyjnych kursów walutowych organizacji Mastercard z dnia płatności. Przy BLIKU zbliżeniowym nie skorzystamy z pakietu wielowalutowego, niezależnie od tego jakie środki mamy na kontach walutowych – wszystkie płatności będą rozliczone w złotym.
Trzeba też pamiętać, że BLIK zbliżeniowy nie działa w bankomatach.
Gdzie zatem sprawdzi się najlepiej BLIK zbliżeniowy? Ta forma płatności będzie idealna przy spontanicznych wyjazdach zagranicznych. Na przykład, gdy podczas pobytu w Zakopanym będziemy chcieli poznać stoki Tatr Słowackich lub będąc w Jakuszycach zapragniemy przetestować uroki narciarskich tras biegowych w Czechach. Będzie też świetnym uzupełnieniem do karty płatniczej – debetowej czy kredytowej.
Karta kredytowa PKO Mastercard Platinum
Przed wyjazdem zagranicznym warto rozważyć ofertę karty kredytowej PKO Mastercard Platinum. Tę kartę w porównaniu do innych kart kredytowych dostępnych na rynku wyróżnia możliwość dokonywania transakcji bez opłat za przewalutowanie, ale także bardzo atrakcyjny pakiet ubezpieczeniowy, obejmujący także naszych najbliższych podróżujących z nami.
Gdy płacimy kartą kredytową PKO Mastercard Platinum za granicą, korzystamy z tych samych atrakcyjnych kursów walutowych organizacji Mastercard co przy płatnościach BLIKIEM zbliżeniowym. Karta działa przy tym we wszystkich terminalach (także tych wyposażonych w czytnik chipowy lub nawet pasków magnetycznych), bo w zależności od egzotyki naszego wyjazdu musimy pamiętać, że są na świecie jeszcze miejsca, gdzie zbliżeniowo nie zapłacimy. Patności zbliżeniowe nie wszędzie są popularne tak jak w Polsce.
Z tej karty skorzystamy również w bankomacie – trzeba jednak pamiętać, że bank za taką wypłatę gotówki w bankomacie za granicą nie naliczy osobnej prowizji, ale będziemy musieli zapłacić odpowiednie oprocentowanie liczone od chwili wypłaty, do momentu całkowitej spłaty zadłużenia na karcie kredytowej.
Za obsługę karty kredytowej PKO Mastercard Platinum zapłacimy teraz 250 złotych opłaty rocznej. Może wydawać się to względnie sporą kwotą, ale aktywnie korzystając z karty możemy obniżyć tę opłatę i dodatkowo można ją też zestawić z kosztami ubezpieczeń podróżnych na wyjazdy krajowe i zagraniczne dla rodziny. Warto porównać sumy ubezpieczenia i zawartość samych pakietów ubezpieczeniowych. Przy karcie kredytowej PKO Mastercard Platinum ubezpieczenie podróżne działa na dowolną liczbę wyjazdów, a przykładowa suma ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance za granicą to aż 400 tys. złotych i obejmuje między innymi transport helikopterem poszkodowanego ze stoku w Austrii czy Słowacji.
A na co uważać?
Najwygodniejsze jest oczywiście płacenie kartą lub BLIKEM zbliżeniowym w terminalu, ale należy wtedy szczególnie uważać na usługę dynamicznej wymiany walut (ang. DCC – Dynamic Currency Conversion). Polega ona na tym, że dana transakcja może być od razu wykonana w złotówkach zamiast w walucie lokalnej (np. euro, koronach czy frankach), której przeliczenie na złotówki odbywa się po kursie oferowanym przez sprzedawcę (jego bank).
Sprzedawca powinien więc nas zapytać czy chcemy skorzystać z płatności w złotych lub takie pytanie powinno być wyświetlone na ekranie terminala. Jeśli taka sytuacja nie ma miejsca, wówczas nie powinniśmy wykonać takiej płatności, tylko poprosić, aby była ona przeprowadzona w walucie lokalnej.
Usługa przeliczenia transakcji w walucie na złote (DCC) jest popularna również w bankomatach, w których właściciel bankomatu stara się nas mocno zachęcić, aby z niej skorzystać. Trzeba więc szczególnie uważać, jaką opcję wybieramy na ekranie bankomatu.
Skorzystanie z usługi DCC (czyli przeliczenie transakcji na złote) powoduje, że nie zadziała funkcja wielowalutowa dla karty debetowej (transakcja obciąży konto osobiste w złotych), ani nie będą miały zastosowania zasady przeliczenia transakcji walutowych dla danej karty i nie skorzystamy również z atrakcyjnych kursów bez opłaty za przewalutowanie dostępnych dla BLIKA zbliżeniowego czy karty kredytowej PKO Mastercard Platinum.
Należy więc pamiętać, aby zawsze wybierać walutę lokalną. Bezpośrednie przeliczenie na złote w ramach usługi DCC odbywa się najczęściej po mniej korzystnym kursie od tego, jaki uzyskamy wybierając walutę lokalną.
Gdy podczas wyjazdu zagranicznego potrzebujemy gotówki, to będziemy musieli liczyć się z kosztem dodatkowej opłaty za skorzystanie z bankomatu za granicą (tzw. surcharge). Ta opłata nakładana jest przez właściciela bankomatu na każdą wypłatę kartą płatniczą wydaną za granicą. Jest ona wyrażona w walucie lokalnej i jest doliczana do kwoty wypłaty. W krajach strefy euro opłata surcharge to zazwyczaj od 1,5 do 5 euro za transakcję.
Opłaty surcharge za skorzystanie z bankomatu za granicą nie możemy uniknąć. Możemy sprawdzić kilka bankomatów, bo wysokość tej opłaty może się różnić, a może trafimy na taki, w którym opłata nie jest pobierana.
A teraz – wiedząc jak od strony płatności przygotować się do wyjazdu zagranicznego – możesz skupić się na innych ważnych kwestiach. Co zabrać na ferie zimowe? Jak się sprytniej spakować? Jaka jest prognoza pogody? Jakich lokalnych specjałów warto na miejscu spróbować? A może zamiast nart wybrać snowboard?
Udanej podróży!
Tomasz T. Owoc
ekspert w PKO Banku Polskim