Konto bankowe zamiast gotówki – czy to dobry pomysł na prezent komunijny?
Laptop, rower, a może konto bankowe? Jeśli zastanawiasz się, jaki prezent sprawić dziecku na pierwszą komunię świętą, polecamy… założenie mu pierwszego konta! Takie rozwiązanie nauczy malucha oszczędzania i zarządzania pieniędzmi. 2019-05-13Nie każdy o tym wie, ale dziecko także może posiadać konto w banku – to, jak będzie ono działać, zależy od różnych czynników, w tym wieku naszego podopiecznego. Nastolatki, które ukończyły 13 lat, do osiągnięcia pełnoletności mogą mieć konto niezależne od konta swoich opiekunów prawnych (np. rodziców), jednak z możliwością ich wglądu na rachunek. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku młodszych osób.
Konto bankowe dla dziecka poniżej 13. roku życia jest zawsze powiązane z kontem osoby dorosłej i stanowi jego część. Dla opiekuna jest to o tyle wygodne, że może bez przeszkód zarządzać pieniędzmi swojej pociechy i kontrolować je. Dla malucha jest to zaś pierwsze zetknięcie z bankowością, finansami i ekonomią. Nic dziwnego, że tak wiele rodziców decyduje się założyć konto młodemu człowiekowi z okazji pierwszej komunii świętej.
Konto dla dziecka na komunię – założyć czy nie?
Zacznijmy od początku: dlaczego akurat z tej okazji dziecko miałoby dostać konto bankowe? Powody są dwa.
Po pierwsze, jest to czas, gdy zazwyczaj dziecko dostaje sporo prezentów, w tym gotówki – warto ją od razu odłożyć, zgromadzić w jednym miejscu i pomnażać. To po prostu świetnainwestycja. Co więcej, tego dnia (i na wiele innych okazji) maluch z pewnością dostanie różne zabawki, elektroniczne czy sportowe gadżety. Zamiast kupować dalsze, warto pomyśleć o czymś więcej niż kolejny smartfon czy tablet.
Po drugie, większość dzieci w czasie pierwszej komunii ma około 9 lat, a jest to dobry wiek, by kontynuować uczenie ich wartości pieniądza i zacząć pokazywać, jak działają proste zasady ekonomii i czym jest oszczędzanie.
Świetnym pomysłem jest na przykład zasilenie karty dziecka gotówką i wręczenie mu jej w formie prezentu. Rodzic będzie mógł kontrolować dzięki temu wydatki dziecka z pozycji swojego konta.
Przykładem takiego rachunku jest PKO Konto Dziecka, które umożliwia atrakcyjne oprocentowanie oszczędności, a także dostęp do konta online dla dziecka (aplikacja PKO Junior) oraz rodzica (Aplikacja Rodzica). Warto dodać, że jego prowadzenie jest darmowe.
Opiekunowie często zastanawiają się, w jakim wieku dziecko może mieć założone pierwsze konto, jakie dokumenty są wymagane Oto najczęstsze pytania.
Od ilu lat można założyć konto dla dziecka?
Tak naprawdę od zera do 13 roku życia. Małoletni może mieć otwarte konto bankowe przez swojego opiekuna prawnego po podpisaniu przez niego umowy i przedłożeniu odpowiednich dokumentów swoich i dziecka.
Czy można założyć konto dla nowonarodzonego dziecka?
Tak – w zależności od banku dziecko będzie mogło wypłacać pieniądze ze swojego konta, gdy skończy 18 lat lub (samodzielnie) po 13. roku życia.
Czy można założyć konto dla dziecka na chrzest?
Tak, jest to możliwe w każdym wieku dziecka, dopóki jest niepełnoletnie.
Czy można założyć konto dla dziecka bez możliwości wypłaty?
Tak, dziecko będzie mogło wykorzystać zgromadzone fundusze, gdy osiągnie pełnoletność lub – w zależności od banku – gdy skończy 13 lat.
Jakie dokumenty są wymagane, by założyć konto dla dziecka?
Opiekun prawny powinien mieć dokument potwierdzający tożsamość dziecka: paszport, legitymację szkolną, akt urodzenia lub dowód osobisty, w tym także numer PESEL dziecka.
Kto może założyć konto dla dziecka?
Może je założyć opiekun prawny młodego człowieka.
Patryk Korus
Kierownik zespołu w PKO Banku Polskim
Czytaj także: