Nowy numer karty… A właściwie dlaczego moja karta ma nowy numer?

Zwykle co kilka lat dostajesz z banku wznowioną kartę płatniczą ze stałym numerem, a od poprzedniej różni się jedynie datą ważności i kodem CVC/CVV na rewersie. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy bank wysyła kartę z nowym numerem. Co wtedy?
około min czytania

Kiedy karta ma nowy numer?

Najczęstsze przyczyny wymiany karty to:

  • utrata karty (zgubienie lub kradzież, w tym także pozostawienie karty w bankomacie czy zgubienie przesyłki z kartą wznowioną),
  • zmiana rodzaju karty (np. z Przejrzystej karty kredytowej na kartę kredytową PKO Mastercard Platinum),
  • zamiana organizacji płatniczej, której logo jest na karcie (Mastercard na Visa lub odwrotnie),
  • zaistniałe incydenty związane z bezpieczeństwem (np. włamanie do sklepu internetowego i podejrzenie przejęcia danych kart),
  • inne uwarunkowanie technologiczne.

W wymienionych sytuacjach nowa karta zyskuje nowy numer, datę ważności, kod CVC/CVV, a czasem również wygląd. Jeżeli używasz karty tylko do płatności w terminalach i/lub w bankomacie, to zmiana jej numeru będzie dla Ciebie niezauważalna. Jeśli jednak aktywniej korzystasz z karty (np. płacisz nią też w internecie/w aplikacjach, opłacasz subskrypcje czy płacisz zbliżeniowo telefonem lub zegarkiem), musisz zaktualizować jej dane.

Filmy, muzyka, przejazdy i wygodne dokonywanie płatności – do tego potrzebujesz numeru karty

Zapisanie danych karty w serwisie sprzedawcy to wygodna metoda ułatwiająca nasze przyszłe płatności. Wystarczy raz zapisać dane karty, aby kolejne płatności u konkretnego dostawcy obciążały nasz rachunek. Z zapisania numeru karty najczęściej korzystają sprzedawcy internetowi (np. Allegro, Amazon), dostawcy usług (np. Uber, FREE NOW, Glovo, Pyszne.pl, Booking.com, Airbnb), ale również sklepy fizyczne, korzystające ze swoich aplikacji do płatności (np. Żabka, Lidl).

16049-16166-KV zmiana karty-1540x1540_.png

Warto też wspomnieć o modelu subskrypcji, z którego najczęściej korzystają serwisy oferujące dostęp do filmów lub muzyki (np. Netflix, Spotify), miejsce w chmurze albo oprogramowanie (np. Apple, Google, Microsoft), za które płacisz regularnie określoną kwotę. Serwisy często oferują wybór, czy płatność ma być dokonywana np. co miesiąc czy raz w roku. W każdym przypadku sam inicjujesz pierwszą płatność, a usługodawca w następnej kolejności obciąża numer Twojej karty zgodnie z umową.

Coraz większą popularność zyskują płatności zbliżeniowe wykonywane telefonami, zegarkami czy opaskami z użyciem portfeli cyfrowych. Za pomocą Apple Pay lub Google Pay możesz też płacić w internecie. W takich płatnościach uczestniczą cyfrowe wersje kart (tzw. tokeny) zapisywane w urządzeniach. Kartę do cyfrowych portfeli Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, SwatchPAY! oraz Xiaomi Pay standardowo dodasz w dedykowanych aplikacjach od tych firm. Zaktualizujesz w nich również dane zapisanych kart płatniczych. Jeśli jesteś użytkownikiem iPhone’a, to proces dodania karty do portfela Apple Pay możesz także rozpocząć bezpośrednio w aplikacji IKO.

Nowy numer karty… i co dalej?

Po otrzymaniu karty z nowym numerem, zaktualizuj go:

  • w serwisach oraz aplikacjach, z których korzystasz - jeśli zapomnisz o aktualizacji, to serwis/aplikacja sam ci o tym przypomni, gdy następnym razem będziesz próbował zapłacić, a płatność z wykorzystaniem „starego” numeru karty nie powiedzie się. Bez podania nowego numeru karty i innych wymaganych danych, jak również potwierdzenia płatności, zakup towaru czy usługi nie będzie możliwy;
  • w portfelach cyfrowych - „starą” kartę od razu usuń z takiego portfela, aby nie mylić się przy dokonywaniu płatności, a aktualizację danych zrób od razu po otrzymaniu nowej karty. Pomoże Ci to uniknąć niezręcznej sytuacji, gdy próbujesz zapłacić za zakupy w supermarkecie, lecz okazuje się, że „stara” karta już nie działa, a nowa… została w domu.

Podsumowanie

Zmiana karty na nową, z nowym numerem, wymaga podjęcia przez Ciebie opisanych wyżej działań. Wygląda to może na proces dość skomplikowany, ale w rzeczywistości jest to szybkie i intuicyjne. Musisz tylko pamiętać o konieczności tej aktualizacji. Przy okazji jest to dobra okazja, aby na przykład zrobić przegląd wszystkich swoich płatnych usług i platform streamingowych które subskrybujesz, pod kątem ich dalszego utrzymywania.

Warto pamiętać, że jeśli posiadasz telefon z Androidem to masz również dostępną opcję płacenia zbliżeniowo w kraju i na świecie za pomocą BLIKA zbliżeniowego, czyli całkowicie bez konieczności posiadania karty płatniczej. Pozbywasz się wówczas wyzwania związanego z koniecznością aktualizacji danych karty. Aby korzystać z BLIKA zbliżeniowego wystarczy tylko posiadać konto w PKO Banku Polskim z aktywną aplikacją IKO oraz telefon z systemem Android wyposażony w moduł NFC.

Tomasz T. Owoc
ekspert w PKO Banku Polskim