Wybierasz pierwszą pracę? Sprawdź, o czym pamiętać i ile zarobisz na start

W pierwszej pracy nie chodzi tylko o pieniądze. Te są oczywiście ważne, ale jeszcze ważniejsze jest to, czy praca daje perspektywy na rozwój.
około min czytania

W niektórych branżach zaczyna się od niskiego szczebla, by potem szybko piąć się do góry. Tak jest np. w IT.

Czego dowiesz się z artykułu?

  • Większość osób szuka pracy głównie na portalach z ogłoszeniami.
  • Zaczynając pierwszą pracę, trzeba się liczyć z tym, że płaca nie przekroczy minimalnej krajowej, czyli 3010 zł brutto.
  • Umowa o pracę jest najkorzystniejsza dla pracownika, dlatego warto ją wynegocjować.

Jak znaleźć pierwszą pracę?

Szukanie pierwszej pracy zazwyczaj wiąże się z wielogodzinnymi sesjami z portalami z ogłoszeniami. Czy to naprawdę prowadzi do szybkiego znalezienia pracy? Często tak, ale pierwszą pracę można podjąć też za pośrednictwem poczty pantoflowej. Być może masz wśród znajomych (np. studentów twojego kierunku) osoby, które już pracują w branży? Polecenie często jest najłatwiejszą opcją na znalezienie pracy.

Badanie HRK „Rekrutacja 2021” raportuje, że najistotniejsze źródła szukania pracy to: największe portale pracy (84 proc.), LinkedIn (81 proc.), polecenia znajomych (37 proc.).

Zaproszenie do rozmowy kwalifikacyjnej to połowa sukcesu. Ale jak sprawić, by skończyła się ona zatrudnieniem? Według portalu Goldenline pracodawca już wcześniej sprawdzi, czy w twoim CV znajdują się odpowiednie słowa kluczowe i umiejętności wymienione w ogłoszeniu. Możesz też zostać “sprawdzony” w Internecie, dlatego warto chwalić się swoimi osiągnięciami i pasjami w sieci. Podczas rozmowy zostaniesz poproszony o odniesienie się do wymagań pracodawcy, przedstawienie swoich warunków, całkiem możliwe, że dostaniesz też zadanie rekrutacyjne.

Pierwsza praca, jaka płaca?

Zaczynając pierwszą pracę, czasami nawet w tak lukratywnych branżach, jak IT, często musisz się liczyć z minimalną stawką. Tak wynika z raportu firmy Deloite. Ta obecnie wynosi 3010 zł brutto, czyli 2202,72 zł netto, gdy chodzi o umowę o pracę. Jeśli masz mniej niż 26 lat, skorzystasz z zerowego PIT-u dla młodych i zarobisz 2355,72 zł. Jeśli nie masz jeszcze własnego konta, na które trafi twoja pierwsza pensja, sprawdź konto PKO Banku Polskiego dla młodych! Nadaje się ono idealnie dla studentów, jak i osób podejmujących pierwszą pracę.

W IT, finansach czy marketingu, możesz zarobić kilkaset złotych więcej niż minimalna krajowa. Wciąż niewiele? Na wszystko trzeba zapracować. Jeśli będziesz wykonywał swoją pracę uczciwie, szybko możesz liczyć na podwyżkę. W 44. edycji badania „Plany Pracodawców” można przeczytać, że aż 48 proc. firm zamierza regularnie podnosić płace pracownikom.

Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz pracować?

Rozpoczynając pierwszą pracę, warto dowiedzieć się, jakie istnieją typy umów, jakie można podpisać z pracodawcą:

  • umowa zlecenie – przy umowie tego typu nie obowiązuje kodeks pracy, a kodeks cywilny. Oznacza to, że jeśli weźmiesz urlop lub chorobowe, wcale nie musi być ono płatne. Taka umowa może być też szybko rozwiązana przez obie strony, jeśli podpisują dokument z krótkim okresem wypowiedzenia;
  • umowa o dzieło – przedsiębiorca nie odprowadza za ciebie żadnych składek, dlatego, o ile nie masz innej pracy, nie będziesz podlegał świadczeniom z ich tytułu. Zaletą takiej formy pracy jest dowolność czasu i miejsca wykonania dzieła. Na takich umowach często pracują freelancerzy: programiści, copywriterzy, czy dziennikarze;
  • umowa o pracę – bardzo popularny i często też najbardziej ceniony przez pracowników typ umowy. Po jej podpisaniu, zarówno ciebie, jak i pracodawcę obowiązuje kodeks pracy. Przysługuje ci płatny urlop, L4 i wiele innych świadczeń.

Pierwsza praca a urlop

Pierwsza praca (jeśli podpiszesz umowę o pracę) daje ci prawo do 20 dni wolnych rocznie. Po 10 przepracowanych latach ten wymiar zwiększa się do 26 dni, ale warto zaznaczyć, że do tego stażu wliczają się też skończone szkoła i studia. Po liceum i studiach masz już zatem osiem lat stażu, a w przypadku technikum może być to nawet 10. Zgodnie z art. 155 par. 1 pkt. 2 Kodeksu pracy, szkoła średnia to ekwiwalent maksymalnie pięciu lat stażu pracy. Termin urlopu jest do uzgodnienia z pracodawcą – teoretycznie można na niego iść już pierwszego dnia nowej pracy.

Mateusz Kucharzyk