Pierwszy wakacyjny obóz dziecka

Kiedy zbliża się moment pierwszego wyjazdu na obóz naszego dziecka, często zaczynamy mieć wątpliwości, czy poradzi sobie w czasie letniego wypoczynku. Jednym z głównych problemów są finanse. Teraz wystarczy PKO Konto Dziecka lub PKO Konto Pierwsze i finanse pociechy mamy pod kontrolą!
około min czytania

Pierwszy wyjazd pociechy na kolonie czy obóz to nie lada stres zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Dlatego lepiej nie dokładać go sobie zamartwiając się o finanse pociechy w czasie samodzielnego wypoczynku. W zależności od wieku dziecka, wystarczy dobrać odpowiednie konto w PKO Banku Polskim.

Konto dla Dziecka (0-13 lat)

Na wakacjach dziecku przyda się karta, dzięki której nie jest narażone na kradzież lub zgubienie gotówki. W PKO Banku Polskim, za zgodą rodzica, może dostać kartę debetową do codziennych wydatków. Taka karta ma swój odrębny rachunek, dzięki czemu to opiekun wpłaca kwotę, którą dziecko będzie dysponować. Karta umożliwia dokonywanie bezpłatnych wypłat gotówki w bankomatach i oddziałach PKO Banku Polskiego i płatności zbliżeniowych (kod PIN wymagany jest dla transakcji powyżej 30 zł). Takie konto wraz z kartą można założyć w oddziale, przez infolinię lub w serwisie iPKO.

Limity wypłat i kwoty dozwolonych płatności z karty określa rodzic. Ma on kontrolę nad środkami na karcie i sam może zasilać ją przez iPKO. Ma wgląd do salda i historii konta karty. Rodzic może kartę unieważnić i zamówić nową oraz dokonać jej aktywacji, nadać kod PIN, zastrzec w iPKO oraz przez telefon. Może też pozwolić dziecku na dostęp do informacji o stanie środków na koncie karty w serwisie www.junior.pkobp.pl.

Konto Pierwsze (13-17 lat)

Dla nastolatków bardziej elastycznym rozwiązaniem jest Konto Pierwsze PKO Banku Polskiego. Podobnie jak w przypadku Konta dla Dziecka, Bank nie pobiera opłat za prowadzenie rachunku, korzystanie z BLIK i przelewy wewnętrzne. W przypadku Konta Pierwszego karta jest jego integralną częścią, umożliwiając dokonywanie bezpłatnych wypłat gotówki w bankomatach w kraju i zagranicą oraz w oddziałach PKO Banku Polskiego. Rodzic może ustalić limit dzienny zarówno wypłat, transakcji płatniczych i transakcji internetowych (maksymalnie 600 zł). Nastolatki jako posiadacze Konta Pierwszego mogą też korzystać z najlepszej aplikacji bankowej IKO. W czasie wakacji oprócz wydatków nasza pociecha może za pośrednictwem IKO lub bankomatu doładować telefon.

Pierwsze koty za płoty

Pierwsze wyjazdy na zielone szkoły, kolonie i obozy to duże przeżycie. Największym problemem najczęściej jest tęsknota. Według ekspertów najtrudniejsze są pierwsze dwa dni – wtedy tęskni się najwięcej, dzieci najsłabiej się znają i obóz dopiero się rozkręca. Pamiętajmy, żeby przygotować pociechę do tego, że będzie tęsknić. Uprzedźmy, że wsparcie może otrzymać od wychowawcy, a także zadzwonić od rodziców. Jeśli wraz z dzieckiem poradzimy sobie z objawami tęsknoty, to pierwszy obóz powinien być dla naszej pociechy czystą przyjemnością. A dzięki tej rozłące dziecko nauczy się rozporządzać swoimi finansami pod czujnym okiem rodziców.

Aleksandra Pietruczuk