Wakacje 2020 – bezpieczny wyjazd w czasie pandemii

Jesteśmy spragnieni podróżowania. Część z nas już rozmyśla nad wakacjami. W tym roku będą to zapewne krajowe wyjazdy. Jak zaplanować urlop, jaki wybrać kierunek i jak płacić na wyjeździe? To trzy pytania, na które musimy sobie odpowiedzieć.
około min czytania

Z badania zleconego przez Polską Organizację Turystyczną wynika, że 30 proc. Polaków w ciągu najbliższych kilku tygodni planuje wyjazd turystyczno-wypoczynkowy z przynajmniej jednym noclegiem. Aż 87 proc. z nich chce podróżować po Polsce – najczęściej w góry (34 proc.), nad morze (27 proc.) lub nad jeziora (16 proc.).

Gdzie na wakacje 2020?

Zdecydowana większość turystów, bo niemal dwie trzecie, wybierze się do płatnych obiektów noclegowych, a 16 proc. zamierza odwiedzić rodzinę lub przyjaciół.

Ponieważ nie wiemy, kiedy skończy się izolacja i kiedy zostaną otwarte lotniska oraz granice, na urlop wybieramy Polskę. Zwracamy także uwagę na aspekt bezpieczeństwa. Wśród najważniejszych czynników zazwyczaj branych pod uwagę przy organizacji wyjazdów pojawił się nowy, związany z aktualną sytuacją epidemiczną – wprowadzenie przez obiekt podwyższonych standardów higienicznych. Ten czynnik jest ważny dla 82 proc. turystów, w tym dla co połowy z nich (41 proc.) – bardzo ważny.

Karta podróżna – zorganizuj swój urlop

Nasz urlop w Polsce bardziej się uda, jeśli zabierzemy ze sobą kartę kredytową lub płatniczą. W obu przypadkach to wielkie udogodnienie podczas wyjazdu. Kartami wykonany wszystkie operacje – zapłacimy za hotel, wypłacimy pieniądze z bankomatu i zrobimy zakupy w internecie. Warto wiedzieć, jak to działa.

Karta Ekspres w PKO Banku Polskimi

Kartą zapłacimy zbliżeniowo, a dzięki aplikacji IKO – telefonem oraz aplikacją Garmin Pay i Apple Pay. Wykorzystamy ją do przelewów, płatności w niektórych sklepach internetowych oraz podczas codziennych zakupów.

Kartę PKO Ekspres na pewno warto mieć. Przyda się w mieście, ale również w podróży. Załatwimy nią wszystko – mówi Monika Olszewska, doradca z oddziału 2 PKO Banku Polskiego w Iławie. – Dzięki aplikacji w telefonie ustalimy limity płatności na bieżąco – kupujemy coś droższego, podnosimy limit, a potem dla bezpieczeństwa go obniżamy. Raz, dwa, robimy to w czasie rzeczywistym. Operację potwierdzamy PIN-em. Kartę zablokujemy czasowo lub zastrzeżmy w razie potrzeby – nie musimy w takich sprawach iść do oddziału. Niektóre konta, np. Konto bez Granic, mają opcję Visa cash back, dzięki której wypłacimy gotówkę w niektórych sklepach. W sytuacji kryzysowej taka funkcja może się przydać.

Co warto wiedzieć o Karcie Ekspres?

  1. Ekspres ma funkcję wielowalutową – możemy ją podpiąć nawet do 11 kont – osobistego w PLN i 10 kont walutowych. Na wakacjach w Polsce nie przyda się nam szczególnie, ale możemy nią kupować w zagranicznych sklepach internetowych.
  2. Kartę zamawiamy i obsługujemy przez serwis internetowy iPKO i aplikację mobilną IKO (usługa bankowości elektronicznej), serwis telefoniczny lub w oddziale.
  3. Posiadając Kartę Ekspres, możemy korzystać z powiadamiania SMS-em i e-mailem oraz powiadomień push w aplikacji IKO, co pomaga na bieżąco kontrolować wydatki na karcie.

Ciekawostka: Można wybierać kartę z wizerunkiem klubu piłkarskiego – Oficjalną Kartę Ekstraklasy. Do wyboru w barwach: Arki Gdyni, Górnika Zabrze, Jagielloni Białystok, ŁKS Łódź, Korony Kielce, Lecha Poznań, Lechii Gdańsk, Legii Warszawa, Piasta Gliwice, Pogoni Szczecin, Śląska Wrocław, Wisły Kraków, Wisły Płock, Zagłębia Lubin, Rakowa Częstochowy, Cracovii albo z ogólnym wizerunkiem Ekstraklasy.

Olga Kobylańska