Jak wynająć auto? Leasing czy najem długoterminowy?

Leasing będzie lepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą za symboliczną wartość nabyć samochód po zakończeniu umowy. Wynajem długoterminowy sprawdzi się w przypadku ceniących wygodę i gotowych za to trochę więcej zapłacić. Co warto wiedzieć o obu formach finansowania? Jak z nich korzystać w czasie epidemii koronawirusa?
około min czytania

Każdy przedsiębiorca sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest dla niego dobre? Jeden zdecyduje się na leasing auta, inny na najem długoterminowy. My możemy jedynie pokazać, czym się te dwa produkty różnią.

Co to jest leasing?

Leasing jest formą dzierżawy środków trwałych lub nieruchomości. Nie musimy ich kupować. Są one tymczasowo przekazywane danej osobie fizycznej lub podmiotowi gospodarczemu, który w zamian deklaruje się za nie płacić. Właścicielem użyczonego towaru pozostaje strona udzielająca leasingu.

Jak wziąć leasing?

W PKO Banku Polskim jest kilka opcji związanych z leasingiem. Leasing na dobry początek został tak przygotowany, aby był wsparciem dla nowo startujących biznesów.

  • Leasing z opłatą wstępną od 10 proc. – dla firm działających krócej niż 3 miesiące lub nawet 0 proc. dla firm działających dłużej niż 3 miesiące
  • Finansowanie firmy nawet od pierwszego dnia działalności
  • Finansowane są pojazdy osobowe i ciężarowe o wartości do 120 tys. zł netto (dla firm istniejących krócej niż 3 miesiące)
  • Finansowane są pojazdy, maszyny i urządzenia nawet do 500 tys. zł netto (dla firm powyżej 3 miesięcy)
  • Okres finansowania wynos do 72 miesięcy

Ile kosztuje leasing?

W grę wchodzi opłata wstępna – im jest wyższa, tym niższe są raty leasingu. Wysokość opłaty określa umowa leasingu, a płaci się ją na samym początku. Jest też opłata administracyjna – w jej skład wchodzą koszty obsługi całej transakcji.

Dodatkowo trzeba doliczyć zabezpieczenie dla leasingodawcy w razie nieodpowiedniego użytkowania przedmiotu leasingu. Zwykle taką opłatę można odzyskać lub też jest ona wliczana jako ostatnia rata leasingu. Na koniec umowy mamy możliwość wykupu naszego auta. Cenę ustala się indywidualnie.

Masz staż, dostajesz więcej

Dla przedsiębiorców z nieco dłuższą historią, PKO Bank Polski ma również ciekawą ofertę. W ramach Leasingu dla firm dostępne jest finansowanie różnorodnego sprzętu – oprócz samochodów, w grę wchodzi także sprzęt medyczny oraz maszyny i urządzenia budowalne. Wartość umowy leasingowej może wynieść nawet 500 tys. zł, a jej czas trwania to nawet 7 lat.

  • Umowę leasingu dla firm do 500 tys. zł podpiszemy u doradcy PKO Banku Polskiego
  • Nie musimy dostarczać dodatkowych dokumentów finansowych, np. zaświadczeń z ZUS, US oraz opinii bankowych
  • Mamy pełny wgląd w szczegóły umowy poprzez PKO Portal Klienta

Na długim dystansie, czyli wynajem długoterminowy

Długoterminowy wynajem samochodów to forma wynajmu pojazdu, która polega na jego wydzierżawieniu na wskazany w umowie okres. Można powiedzieć, że wynajem długoterminowy to samochodowy outsourcing, gdzie wszelkie zadania i koszty związane z utrzymaniem pojazdu lub pojazdów spoczywają na wynajmującym. Nie musimy się martwić o ponoszenie wydatków. Przez cały okres, kiedy prowadzony jest długoterminowy wynajem, właścicielem samochodu pozostaje firma wynajmująca, ale najemca pojazdu może w praktyce dysponować autem według własnego uznania.

Oferta MasterLease spodoba się tym, którzy nie chcą inwestować gotówki lub nie chcą brać kredytu, ale potrzebują wygodnego środka lokomocji. Wynajem długoterminowy polega na tym, że otrzymujemy do użytku samochód w zamian za comiesięczną opłatę. Zawiera ona pakiet usług dodatkowych.

Co warto wiedzieć o najmie długoterminowym?

  1. Korzystamy z samochodu, który po zakończeniu umowy wymieniamy na nowy. 2. W trakcie trwania umowy otrzymujemy pakiet usług, który zapewnia pełną obsługę samochodu. To pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu! 3. Koszty używania samochodu wpisujemy w koszty prowadzenia działalności. 4. Opłata miesięczna pokrywa koszty związane z użytkowaniem auta. Opłata miesięczna zawiera także usługi dodatkowe:
  2. Przeglądy techniczne 2. Naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne 3. Sezonowe wymiany opon (lato/zima) wraz z ich magazynowaniem 4. Dostawę i koordynacja kart paliwowych 5. Całodobowy Assistance na terenie całego kraju 6. Ubezpieczenie samochodów w zakresie AC, OC, NW przez cały okres trwania umowy wynajmu wraz z likwidacją szkód komunikacyjnych. 7. Samochód zastępczy na czas wycofania wynajmowanego samochodu z eksploatacji (wskutek wypadku, awarii lub serwisu).

Leasing i wynajem załatwisz bez wychodzenia z domu

W związku z epidemią koronawirusa sprawy dotyczące leasingu warto załatwiać przez internet.

Więcej szczegółów na stronie https://www.pkoleasing.pl/zostanwdomu/

Bartosz Piotrowski