Wizja artystyczna przelana na... kartę

Nowe wizerunki kart płatniczych to zwycięskie projekty w Konkursie K-artystycznym przeprowadzonym wspólnie z Mastercard. 10 najlepiej ocenionych projektów jest teraz dostępnych w naszej nowej galerii i wybrany wizerunek można mieć na swojej karcie. Kto się za tym kryje? Poznajcie autorów konkursowej galerii kart.
około min czytania

Mamy 38 mln obywateli w Polsce, wliczając w to wszystkich – nawet tych właśnie urodzonych. Tymczasem w obiegu jest ponad 43 mln kart płatniczych! Oznacza to, że wiele osób ma w swoim portfelu nie jedną, a nawet nie dwie, ale o wiele więcej tzw. plastikowych pieniędzy.

Korzystamy z nich bardzo chętnie, bo jest szybko, wygodnie i co najważniejsze – bezpiecznie. Ale czy zastanawiamy się, kto „stoi” po drugiej stronie karty? I nie chodzi tu o bank i nasze pieniądze, ale o tych, dzięki którym na ten „kawałek plastiku” może się miło patrzeć. Przedstawiamy wyjątkowych artystów, którzy zaprojektowali nowe grafiki kart dla posiadaczy PKO Konta dla Młodych.

Amazonia

Jedną z autorek projektu karty jest Ania – studentka V roku na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zaprojektowała ona kartę o tematyce Amazonii. Chciała podzielić się swoim spojrzeniem na to wyjątkowe miejsce, ale też dać klientom banku namiastkę podróży, której tak bardzo teraz brakuje.

– Główną intencją było moje spojrzenie na to miejsce, przefiltrowane przez jakąś moją stylistykę. Najwięcej inspiruję się moimi podróżami, moimi wyprawami w góry. Jestem dumna, że się udało – mówi Ania.                  

Wrotki                                                  

Z kolei inspiracją grafiki Kasi była miłość do jazdy na wrotkach. Pasja, która zrodziła się jeszcze w dzieciństwie stanowi dla niej sentymentalną podróż w czasie, która być może będzie też pięknym wspomnieniem dla innych miłośników szaleństwa na czterech małych kółkach.

Projekt zaczyna się od pomysłu w głowie, potem do szybkiego szkicu na Ipadzie, następnie dopracowuję szczegóły, wplatam jakieś dodatkowe elementy. Myślę, że ludzie, którzy lubią jeździć na wrotkach i na rolkach (...) polubią tę grafikę tak samo jak ja – podkreśla Kasia.

Kobieta z pomarańczą

Marta jest studentką Kuratorstwa i Teorii Sztuki na Uniwersytecie Artystycznym. Jak sama opowiada, siada do rysowania i pomysły same płyną. Jej projekt, który jest na karcie zdecydowanie wyróżnia się kolorystyką. Dominują tu bardzo żywe kolory.

Dzięki płaceniu moją kartą, nie będzie wyrzutów sumienia przy wydawaniu pieniędzy! – żartuje Marta. Miała obawy, że nie uda jej się zaprojektować czegoś wyjątkowego. – Rzadko tworzę pod konkretne zamówienie, np. na konkurs, bo wtedy czuję taką dodatkową presję i mam wrażenie, że te projekty nie są do końca moje.

Wieloryb

Dominika ukończyła kierunek Elektroniki i Telekomunikacji, a zatem nie ma wykształcenia artystycznego. To nie stanęło jednak na przeszkodzie, a pomogły liczne zainteresowania. Inspirowała się kulturą Japonii i Korei Południowej.

Startowałam w różnych konkursach, a kiedy się dowiedziałam o tym, chciałam spróbować swoich sił – narysować ilustrację, która byłaby taka dziecinna, marzycielska. Bardzo się cieszę, że tyle osób będzie mogło właściwie codziennie, patrzeć na moją ilustrację – mówi rozmarzona Dominika.

Las

Nie zabrakło również męskiej twórczości! Projekt karty Mateusza jest jego autorskim obrazem namalowanym na płótnie. Dzieło, które teraz widnieje także na karcie płatniczej przedstawia mroczny, zimowy las, odzwierciedlający według niego obecne czasy.

Rysowałem już od małego. Projekt mojej karty jest tak naprawdę moim obrazem. Jest przeniesiem tego, co tworzę na żywo w świat cyfrowy. Mam nadzieję, że spodoba Wam się ta karta, bo ona jest wyjątkowa, sama w sobie, niepowtarzalna – zauważa Mateusz.

Matka Natura

Zupełnie innym projektem wyróżnił się Kamil, który na co dzień zajmuje się robieniem tatuaży. Swoje umiejętności wykorzystał więc tym razem nie na ciele, ale dla odmiany na karcie, rysując Matkę Naturę w jesiennym klimacie.                    

Głównie projektuję ilustracje pod tatuaż. Postanowiłem to wykorzystać przy projektowaniu tej karty. Kiedy stawiałem pierwsze kreski, zobaczyłem tę formę i zacząłem planować, w jaki sposób zaprojektować swoją kartę – mówi Kamil.                                          

Posiadacze PKO Konta dla Młodych mogą już bezpłatnie zamówić wizerunki z limitowanej galerii kart Mastercard.