Wpłatomat. Dobra opcja zamiast wizyty w oddziale

Jest ich coraz więcej – to znak naszych czasów. Dziś, kiedy odwiedziny w banku nie są zalecane, wpłatomat przydaje się jak nigdy. Wpłaty dokonamy nie tylko przy pomocy karty bankowej, ale również aplikacji IKO.
około min czytania

Z danych zebranych przez portal cashless.pl wynika, że w I kwartale bieżącego roku na polskim rynku funkcjonowały 8349 urządzenia umożliwiające wpłaty gotówki. W porównaniu z grudniem 2019 r. oznacza to wzrost o kilka dziesiąta maszyn, natomiast w stosunku do grudnia 2018 r. – o ponad 300. Wpłatomatów w Polsce systematycznie przybywa. PKO Bank Polski ma obecnie aż 1114 takich punktów.

Dlaczego korzystamy z wpłatomatów? Po pierwsze, unikamy wizyt w oddziałach. Drugim powodem jest oczywiście czas – sami wpłacimy pieniądze szybciej, bez zbędnych kolejek. Pozbywamy się również nadmiaru gotówki (ponieważ płacimy najczęściej bezgotówkowo, banknoty są nam mniej potrzebne).

Wpłatomat w 5 krokach

Niezależnie od sposobu wpłaty (karta, aplikacja IKO), warto pamiętać o podstawowych zasadach.

 1. Wpłatomat przyjmuje nominały 10, 20, 50, 100, 200 i w niektórych także 500 zł.
 2. Nie wydaje reszty.
 3. Pieniądze muszą być w dobrym stanie – nie mogą być podarte lub pogniecione, nie mogą mieć zagiętych rogów. Powinniśmy je policzyć i wiedzieć, jakie nominały wpłacamy.
 4. Jednorazowa liczba wpłacanych banknotów nie powinna być większa niż dozwolona liczba wpłacanych banknotów wyświetlana na ekranie urządzenia. Dużą wpłatę najlepiej rozłożyć na kilka mniejszych, wybierając na ekranie opcję „Dodaj” po przeliczeniu pierwszej paczki banknotów. Jeśli po kilku próbach wpłaty banknot nie jest akceptowany, oznacza to, że z jakiegoś powodu (najczęściej uszkodzenie lub zużycie banknotu) wpłatomat nie może go prawidłowo rozpoznać.
 5. Po wykonaniu wpłaty należy odebrać swoją kartę oraz wydruk potwierdzający transakcję.

Depozyt – zrób to sam… z IKO

Wyszukiwarka dostępnych wpłatomatów PKO Banku Polskiego dostępna jest na stronie Banku. Ponieważ urządzenia działają 24 h na dobę, zawsze możemy z nich skorzystać. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy przypomną sobie o zaległościach finansowych w środku nocy. Wpłatę można wykonać z użyciem karty lub aplikacji bankowej IKO. Jak wpłacić pieniądze używając IKO i BLIK?

 1. Znajdźmy wpłatomat obsługujący wpłaty przy użyciu kodu BLIK z aplikacji IKO.
 2. Na ekranie wpłatomatu wybierzmy przycisk „Wpłata IKO”.
 3. Wprowadźmy kod BLIK ze swojej aplikacji IKO na ekranie wpłatomatu.
 4. Wybierzmy, komu chcemy wpłacić pieniądze: Naciśnijmy przycisk „Wpłata własna”, jeśli chcemy wpłacić gotówkę na swoje konto albo „Wpłata na telefon”, jeśli chcemy wpłacić gotówkę na konto innego użytkownika aplikacji IKO.
 5. Jeżeli wybraliśmy „Wpłatę na telefon”, należy wpisać numer telefonu odbiorcy.
 6. Gdy pojawi się ekran znany ze standardowego procesu wpłaty gotówki przy użyciu karty (opis zasad wpłacania banknotów, prośba o podanie kwoty wpłaty, podsumowanie liczby i rodzaju wpłaconych banknotów), postępujmy zgodnie ze wskazówkami na ekranie. Po akceptacji podsumowania operacji wpłata zostanie zarejestrowana, a środki zaksięgowane na koncie odbiorcy.

Wpłatomat jest urządzeniem, które wielokrotnie pomogło mi w prowadzeniu biznesu – mówi Stefan Laskowski z Bydgoszczy, właściciel firmy kosmetycznej. – Ma wiele zalet, ale najważniejszą z nich jest możliwość szybkiej wpłaty, bez kolejki o każdej porze dnia i nocy. Zawsze jest otwarty, pracuje podobniej jak ja – 24 godziny na dobę. Mogę z niego skorzystać w między czasie, wracając w nocy do domu lub wcześnie rano przed pracą. Pieniądze pojawią się na koncie prawie natychmiast.

Aleksandra Pietrucha