7 kroków do pierwszej gwiazdki, czyli jak zaplanować świąteczny budżet
Zbliżają się święta. Uwielbiamy ten magiczny czas wspólnego ucztowania i dzielenia się radością. 2023-12-12Wraz z nim przychodzi też to, czego wielu z nas się obawia – wydatki świąteczne, te bardziej i mniej pożądane. Oto kilka wskazówek, jak zaplanować świąteczny budżet, aby uniknąć finansowego stresu.
Zrób listę (i trzymaj się jej!)
Lista to podstawa. Będzie Twoim drogowskazem w przedświątecznej gorączce i pomoże nie zagubić się w zatłoczonych sklepowych alejkach. Spisz, kogo chcesz obdarować prezentami, jakie potrawy zamierzasz przygotować i jakie dekoracje dokupić. Pamiętaj, że lista świątecznych zakupów powinna uwzględniać nie tylko prezenty, ale też żywność, napoje, a nawet drobne wydatki na opakowania czy kartki świąteczne. Dopiero wtedy będzie w pełni użyteczna.
Ustal realistyczny budżet
Policz, ile faktycznie możesz wydać. W pierwszej kolejności zabezpiecz pieniądze na swoje stałe wydatki, aby świąteczny budżet nie zagarnął części przeznaczonej na czynsz, bilet miesięczny czy opłatę za przedszkole dziecka. Pamiętaj, że święta to nie tylko prezenty, ale przede wszystkim czas spędzony z bliskimi.
Porównuj ceny i szukaj promocji
Być może idealne prezenty można znaleźć w lepszej cenie w innym sklepie lub online. Planuj zakupy z wyprzedzeniem i nie zostawiaj ich na ostatnią chwilę. Wtedy łatwo stracić głowę i panowanie nad wydatkami. Ponadto korzystaj z promocji świątecznych. Pamiętaj też o kuponach rabatowych oraz programach lojalnościowych.
DIY, czyli zrób to sam
Ręcznie robione prezenty, własnoręcznie wykonane dekoracje czy domowe wypieki – to szansa na zmniejszenie wydatków. Zdarza się też, że prezenty ze sklepowej półki są dość przypadkowe – produkowane masowo przedmioty nie zawsze pasują do konkretnych osób. W przypadku prezentów DYI tego ryzyka nie ma. Poza tym przyjemnie jest zrobić coś specjalnie dla ukochanej osoby. A jeszcze przyjemniej widzieć jej uśmiech na widok szalika zrobionego na drutach czy nalewki z jej ulubionych owoców.
Pamiętaj o tradycjach
Święta to idealny czas na powrót do prostych, rodzinnych tradycji, które nie wymagają dużych wydatków. Wspólne pieczenie pierników, śpiewanie kolęd czy spacer po świątecznie oświetlonym mieście to świetne sposoby na świętowanie bez nadwyrężania portfela.
Wybierz doświadczenia zamiast przedmiotów
Psychologowie są zgodni, że to nie przedmioty, ale doświadczenia przynoszą nam szczęście. Zamiast kupować kolejną rzecz, pomyśl o prezentach, które mogą być okazją do wspólnego przeżycia czegoś przyjemnego, na przykład bilecie do teatru, voucherze na masaż czy biletach na koncert ulubionego zespołu. Często są to prezenty bardziej wartościowe niż te materialne.
Rezerwa na nieprzewidziane wydatki
Zawsze dobrze jest mieć małą rezerwę na nieoczekiwane wydatki, które mogą się pojawić. Lepiej być przygotowanym na niespodziewaną sytuację niż być zaskoczonym, że na coś nie wystarczyło. Planując budżet, załóż dodatkowe 10 procent rezerwy.
A jeśli rezerwy nie udało Ci się odłożyć, weź pożyczkę gotówkową w PKO Banku Polskim. Nie korzystałeś z tej oferty wcześniej, idealnie! Teraz możesz wziąć udział w promocji. Prowizja 0 proc., a limit, który możesz zaciągnąć zależy od Twojej zdolności kredytowej. Może to być od 1500 nawet do 300 000 zł. Spłacisz zobowiązanie w ciągu 24 miesięcy. Ile to będzie kosztowało? Sprawdź w kalkulatorze na stronie banku.