Pies w domu - czyli co musisz wiedzieć przed przyjęciem psa do swojej rodziny

W czasie okresu urlopowego najwięcej ludzi porzuca swoje czworonogi na pastwę losu albo oddaje do schronisk, żeby pozbyć się "kłopotu".
około min czytania

Utrzymanie psa to duży obowiązek i wyzwanie finansowe. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed przyjęciem psa pod swój dach."

Jak należy dbać o psa?

Bez względu na to, czy decydujemy się na zakup psa z hodowli, czy adopcję ze schroniska, musimy mieć na uwadze fakt, że opieka nad psem to mnóstwo obowiązków, które zapisano wprost w Ustawie o ochronie zwierząt. Przyjmując pod swój dach psa bierzemy na siebie odpowiedzialność za jego warunki bytowe, stan zdrowia i bezpieczeństwo - także bezpieczeństwo wszystkich, którzy będą mieć kontakt z naszym czworonogiem, a zatem nie ominie nas szkolenie psa i jego wychowanie.

Wydatki zbędne i niezbędne

Opieka nad psem pociąga za sobą sporo wydatków, głównie na karmę i dbałość o zdrowie.

Opieka weterynaryjna w Polsce to wyłącznie sektor prywatny, a leczenie zwierząt jest kosztowne. Jeśli obawiasz, się, że nie podołasz leczeniu swojego psa, możesz wykupić mu specjalne ubezpieczenie. Psy podlegają obowiązkowemu kalendarzowi szczepień, muszą być regularnie odrobaczane i zaopatrzone na wypadek ukłucia kleszczy. Kiedy pies choruje, zwlekanie z wizytą u weterynarza może kosztować życie czworonoga. Psy, podobnie jak ludzie, chorują przewlekle, bywają alergikami, miewają wady serca. Stając się opiekunem psa bierzesz na siebie odpowiedzialność za prawidłową dietę i regularną opiekę medyczną. Żywienie psa dobrej jakości suchą karmą to wydatek rzędu ok. 150-200 zł miesięcznie przy psie o wadze ok. 30 kg i nieco niższy przy rasach mniejszych. Każde wizyta u weterynarza i każde szczepienie to kilkadziesiąt złotych. Sterylizacja/kastracja - kilkaset. Koszty opieki weterynaryjnej mogą rocznie wynieść nawet kilka tysięcy złotych! - tłumaczy weterynarz z Krakowa.

Nie każdy jest gotowy na takie wydatki, dlatego w razie potrzeby, możesz skorzystać z rozwiązań proponowanych przez twój bank, na przykład z pożyczki gotówkowej PKO Banku Polskiego.

Zadbany pies to szczęśliwy pies

Jeśli zastanawiasz się jak powinien wyglądać dzień z psem, pomyśl o tym, czego najbardziej brakuje w twoich codziennych kontaktach ze zwierzakiem. Być może zmotywujesz się też do podjęcia działań na rzecz bezpańskich psów: możesz wziąć udział w akcji charytatywnej na rzecz czworonogów, podjąć pracę wolontaryjną w schronisku albo pójść na dłuższy spacer z psem sąsiada, który nie ma już siły harcować ze swoim pupilem.

Nie zdawałam sobie sprawy, jak wiele mogę zaoferować bezdomniakom! Wydawało mi się, że praca w schronisku to czysta logistyka: mycie boksów i klatek, karmienie, wyprowadzanie psów na spacery. Tymczasem zwierzęta najbardziej potrzebują kontaktu z człowiekiem, tego, żeby z nimi pobyć. Chcą mieć namiastkę domu, chcą czuć, że ktoś tu przychodzi specjalnie do nich. Że są ważne i kochane” - mówi Ania, wolontariuszka w schronisku dla zwierząt.

Warto wykorzystać każdy dzień, aby przypomnieć sobie i wszystkim dookoła, że stosunek do zwierząt jest wyznacznikiem naszego człowieczeństwa. Dbanie o psa uczy nas pokory wobec wszystkich stworzeń, które nie potrafią powiedzieć słowami, co im dolega lub co je cieszy, ale są w stanie wejść z człowiekiem w intensywny emocjonalny kontakt.