Kiedyś „na zeszyt”, teraz zakupy w formule „kup teraz, zapłać później

Płatności odroczone bardzo szybko zyskują popularność nie tylko na świecie ale i w naszym kraju. Do niedawna oferowały je wyłącznie fintechy, ale do gry wszedł również PKO Bank Polski. Jako pierwszy bank w kraju uruchomił usługę tego typu - PKO Płacę później.
około min czytania

W odróżnieniu od innych płatności odroczonych usługa PKO Banku Polskiego umożliwia zakupy również w sklepach stacjonarnych oraz automatyczną spłatę transakcji, dzięki czemu klient nie musi pamiętać o jej terminie.

Nie klient do sklepu, a sklep do klienta

Rynek e-commerce rośnie w Polsce od wielu lat i z nim właśnie wiążą się narodziny tzw. odroczonych płatności. Rynek BNPL, czyli Buy Now Pay Later, narodził się kilka lat temu, ale dopiero dziś przeżywa prawdziwy rozkwit, również w naszym kraju. Otwartość Polaków na nowe usługi finansowe nie powinna dziwić. Od lat jesteśmy światowym liderem w unowocześnianiu usług bankowych i skłonności do korzystania z nowinek. Popularność płatności BLIK, pokazuje wyraźnie, że w usługach finansowych stawiamy na wygodę.

Polacy uwielbiają kupować przez internet. Korzystamy z dużej dostępności towarów, szybkiego ich dostarczenia i komfortu zwrotu po weryfikacji zamówienia w domu.

Przeszkodą i hamulcem dla wielu osób były dotychczas pieniądze. Jeśli wydaliśmy je na zakupy w jednym sklepie, to nie mogliśmy już w łatwy sposób porównać przesłanej rzeczy z podobną od innego sprzedawcy, dopóki nie odesłaliśmy towaru i nie otrzymaliśmy zwrotu środków. Dziś jest to dużo prostsze – pomagają w tym odroczone płatności.

„Kupuję dziś, płacę później”, czyli kiedy?

Usługi typu BNPL pozwalają na przesunięcie terminu zapłaty. Podobnie jest w przypadku usługi PKO Płacę później, dzięki której możesz zrobić zakupy od razu i masz 30 dni na spłatę bez odsetek.

To idealna opcja dla osób, które są łowcami okazji. Gdy znajdą wymarzony produkt w atrakcyjnej cenie, mogą mieć go od razu, niezależnie od tego, czy w danej chwili mają na koncie pieniądze.

W ramach usługi masz do dyspozycji środki z przyznanego limitu. W dowolnym momencie możesz nimi płacić za zakupy. Sklep otrzymuje zapłatę, a bank automatycznie pobierze pieniądze ze wskazanego przez ciebie konta w 30 dniu od daty zakupu. Transakcję możesz też spłacić wcześniej samodzielnie.

W większości przypadków płatności odroczone działają w sklepach internetowych, ale PKO Płacę Później dostępne jest również w sklepach stacjonarnych i w punktach usługowych, które obsługują BLIK. To ogromne ułatwienie dla tych, którzy lubią tradycyjne zakupy lub nie chcą czekać na przesyłkę.

Odroczone płatności oczami Polaków

   Większość Polaków porównałaby płatności odroczone (BNPL) do produktów kredytowych. Aż 28 proc. badanych deklaruje, że BNPL najbardziej przypomina im zakup na raty 0 proc. Prawie co czwarty respondent porównuje płatność odroczoną do pożyczki, natomiast 17 proc. widzi podobieństwa do zakupu za pomocą płatności kartą kredytową.

  źródło: Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego

PKO Płacę później – włącz i korzystaj

Usługa przeznaczona jest dla klientów banku i udostępniania stopniowo w aplikacji mobilnej IKO i serwisie internetowym iPKO. Możesz też zadzwonić na infolinię lub aktywować usługę w placówce banku. Podczas aktywacji zobaczysz propozycję limitu  – maksymalnie 1 000 zł. Nie musisz podawać dodatkowych danych, dzięki czemu aktywacja usługi zajmie ci tylko chwilę i od razu możesz korzystać z przyznanych środków. Jest ona uzależniona od pozytywnej oceny zdolności kredytowej.

Gdy robisz zakupy przez internet, wybierz jako formę płatności BLIK lub Płacę z iPKO, a następnie PKO Płacę później. W sklepie stacjonarnym, wygeneruj kod BLIK w aplikacji IKO i wpisz go na terminalu, a potem w aplikacji IKO kliknij PKO Płacę później i zaakceptuj płatność.

Gdy rezygnujesz z zakupu i chcesz dostać zwrot pieniędzy, postępuj zgodnie z zasadami zwrotu w danym sklepie. Jeśli zwrot trafi na rachunek PKO Płacę później, to bank przeksięguje pieniądze na konto wskazane do spłaty transakcji.

Pamiętaj, że zwrot pieniędzy od sprzedawcy nie powoduje natychmiastowej i automatycznej spłaty transakcji. Nadal musisz spłacić kwotę transakcji zgodnie z przypadającym terminem.

Dlaczego warto wybrać PKO Płacę później?

 • usługa działa dla zakupów już od 50 zł;
 • limit możesz wykorzystywać i spłacać wielokrotnie;
 • limit jest ważny 12 miesięcy i odnawia się automatycznie, jeżeli spełnisz wszystkie warunki wskazane w regulaminie usługi;
 • usługa jest dostępna w systemie iPKO i aplikacji IKO, które dobrze znasz
 • nie musisz podawać swoich danych i zakładać kont w zewnętrznych serwisach dostawców płatności odroczonych;
 • spłata następuje automatycznie – nie musisz pamiętać o dacie zawarcia transakcji (wystarczy, że zadbasz o środki na koncie wskazanym do spłaty transakcji);
 • poza płatnościami w sklepach internetowych (BLIKIEM lub Płacę z iPKO) możesz również płacić w sklepach stacjonarnych (obsługujących płatności BLIKIEM)