Od 29 lipca wniosek o rządowe wakacje kredytowe w PKO Banku Polskim

29 lipca PKO Bank Polski udostępnił wnioski o rządowe wakacje kredytowe. Rozwiązanie dostępne jest dla klientów, którzy zaciągnęli kredyt w PLN przed 1 lipca 2022 roku.
około min czytania

Ta forma rządowego wsparcia umożliwia skorzystanie z ośmiu miesięcy bez spłaty rat kredytu do końca 2023 roku - spłatę kredytu można zawiesić na 2 miesiące w trzecim i na 2 miesiące w czwartym kwartale 2022 roku oraz po 1 miesiącu w każdym kwartale 2023 roku.

CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?

  • Od 29 lipca klienci spłacający kredyt hipoteczny w PLN, przeznaczony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, mogą złożyć wniosek o rządowe wakacje kredytowe.
  • Łącznie zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego możliwe będzie na 8 miesięcy w latach 2022–2023.
  • Od 29 lipca wniosek można złożyć poprzez serwis transakcyjny iPKO lub korespondencyjnie - wysyłając go pod wskazany adres oraz w oddziale banku. Dodatkowo, w związku z dużym zainteresowaniem, w najbliższą sobotę, 30 lipca, bank otworzy dla klientów wszystkie oddziały, które będą czynne w godz. 9.00-12.00.
  • Więcej szczegółowych informacji dostępnych na stronie PKO Banku Polskiego.

Wnioski można składać w serwisie transakcyjnym iPKO w kilku prostych krokach, korespondencyjnie pod wskazany adres oraz osobiście w oddziale – w związku z dużym zainteresowaniem w najbliższą sobotę, 30 lipca, bank otworzy dla klientów wszystkie oddziały, które będą czynne w godz. 9.00-12.00. Od 29 lipca w oddziale można złożyć jeden wniosek na zawieszenie wszystkich okresów, w których klient chce skorzystać z rządowych wakacji kredytowych. W serwisie transakcyjnym iPKO w pierwszym etapie klienci mogą wnioskować o zawieszenie spłaty raty na okres 1- lub 2-miesięczny na trzeci kwartał 2022 r., a najpóźniej od 8 sierpnia – za pomocą jednego wniosku zawieszą łącznie do 8 rat. Szczegółowe informacje na temat rządowych wakacji kredytowych dostępne są na stronie PKO Banku Polskiego.

Jako największy bank w Polsce udostępniamy naszym klientom możliwość szybkiego i prostego skorzystania z wakacji kredytowych. Zależało nam, aby złożenie wniosku było najprostsze jak to możliwe, aby klient mógł dopełnić formalności zaledwie w kilka chwil. Wniosek złożony w serwisie transakcyjnym iPKO trafia do nas od razu, dzięki czemu można go złożyć nawet w dniu pobrania raty. Dlatego zachęcamy wszystkich, którzy takiego wsparcia potrzebują do korzystania w pierwszej kolejności z bankowości elektronicznej – mówi Iwona Duda, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Ponadto, taka forma wsparcia w spłacie kredytów hipotecznych w polskich złotych będzie z pewnością dla wielu polskich rodzin odczuwalną ulgą w portfelu, a jednocześnie da możliwość zachowania płynności finansowej w obliczu aktualnych warunków gospodarczych – dodaje.

Z rządowych wakacji kredytowych może skorzystać osoba posiadająca kredyt w złotych pod warunkiem, że był on zaciągnięty przed 1 lipca 2022 r. oraz umowa nie kończy się do 31 grudnia 2022 r. Można zawiesić spłaty na 4 miesiące w 2022 roku (po 2 miesiące na kwartały trzeci i czwarty) oraz po miesiącu w każdym z kwartałów 2023 r.

Możliwości złożenia wniosku

  1. Za pośrednictwem serwisu transakcyjnego iPKO: klient w pierwszym etapie wnioskuje o zawieszenie spłaty kredytu w III kwartale 2022 r., a najpóźniej od 8 sierpnia będzie mógł złożyć wniosek na wszystkie okresy, w których planuje skorzystać z rządowych wakacji kredytowych.
  2. W oddziale: od 29 lipca klient może złożyć wniosek o rządowe wakacje kredytowe na wszystkie okresy, w których chce skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu.
  3. Korespondencyjnie: wysyłając wypełniony wniosek listem pod wskazany adres: PKO BP CBO ZID E-KANCELARIA, ul. Partyzantów 15, 22-411 Zamość.

Skorzystanie z programu pomocowego nie wiąże się z podpisywaniem dodatkowych aneksów oraz w czasie zawieszenia spłaty nie są naliczane odsetki. Skutkiem wakacji kredytowych będzie wydłużenie okresu kredytowania o liczbę miesięcy, które się wykorzystało.

Wniosek w bankowości elektronicznej w kilku prostych krokach

Proces złożenia wniosku w serwisie transakcyjnym iPKO jest prosty – po zalogowaniu klient wybiera Moje sprawy > Dyspozycje i zaświadczenia i na liście wniosków dla kredytu hipotecznego wybiera „Rządowe zawieszenie spłaty kredytu (rządowe wakacje kredytowe 2022-2023)” oraz kredyt. Złożenie wniosku zajmuje 2-3 minuty. W ciągu 21 dni klient otrzyma potwierdzenie złożenia wniosku. Możliwe jest również złożenie wniosku w oddziale banku. Więcej informacji: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/kredyty-hipoteczne/mam-kredyt-pko/rzadowe-wakacje-kredytowe/ .

Aneta Styrnik-Chaber