Dzień Edukacji Narodowej – święto bardzo ważnych osób
Dzień Edukacji Narodowej, znany lepiej jako Dzień Nauczyciela, obchodzony 14 października, jest szczególnym dniem w kalendarzu polskiej oświaty. To moment, w którym w sposób wyjątkowy doceniamy pracę nauczycieli i wszystkich osób zaangażowanych w edukację. 2024-10-14Jednak czy to święto, które ustanowiono w 1972 roku, nadal ma tak wielkie znaczenie? Warto przyjrzeć się temu bliżej.
Każdy z nas ma jakieś wspomnienia związane z nauczycielami. Po latach chętnie ich wspominamy, niejednokrotnie z łezką w oku, nawet jeśli ten i ów zalazł za skórę. Jedni byli ekscentryczni niczym John Keating, bohater powieści „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” (i filmu pod tym samym tytułem), inni wrażliwi i ciepli, a jeszcze inni inspirujący i motywujący do działania. Niezależnie od tego, każdy wywarł na nas jakiś wpływ.
14 października obchodzimy Dzień Nauczyciela.
Współczesny system edukacji stoi przed licznymi wyzwaniami – od zmieniających się programów nauczania po kwestie finansowe i niedostatek kadr pedagogicznych. Z ubiegłorocznych danych MEN wynika też, że na 606 035 nauczycielek przypada tylko 113 554 nauczycieli. Średnia wieku nauczycielek to 45 lat, panowie są starsi średnio o dwa lata. Młodzi ludzie nie garną się bowiem do tego trudnego zawodu. Nic dziwnego, skoro jednym ze starych polskich przysłów, a w zasadzie złowieszczych klątw jest „obyś cudze dzieci uczył!”. Praca nauczyciela jest jedną z najcięższych, najbardziej obciążających i najbardziej odpowiedzialnych, jakie można wykonywać. Nauczyciele nie tylko przekazują wiedzę, ale pełnią również rolę opiekunów i przewodników. Tym ludziom powierzamy to, co mamy najcenniejszego: własne dzieci. Oczywiście, nawet w szkołach zdarzają się wypadki. Żaden nauczyciel nie ma oczu dookoła głowy. Jak jednak wskazują statystyki z roku 2023, to choć w polskich szkołach odnotowano 25 716 wypadków, to najczęstszą ich przyczyną były nieuwaga ucznia (13 145 przypadków) oraz działania nieumyślne ucznia (3772 przypadki). Jedynie w 9 przypadkach, na przypomnijmy 25 716 incydentów, za przyczynę zajścia uznano brak lub niedostateczny nadzór nad uczniem.
Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom jest jednym z najważniejszych zadań nauczycieli. Warto im to zadanie trochę ułatwić, choćby dodatkowo ubezpieczając podopiecznych. Tym bardziej że do nieszczęśliwego wypadku może dojść wszędzie, także w domu, na placu zabaw, czy na narciarskim stoku podczas ferii zimowych. Oferowane przez PKO Bank Polski ubezpieczenie dziecka, może być rozwiązaniem, które zapewni poczucie bezpieczeństwa zarówno nauczycielom, jak i rodzicom i ich dzieciom.
Dzieci są naszym największym skarbem, a ich przyszłość zależy w dużej mierze od osób, którym powierzamy ich edukację i wychowanie. Warto o tym pamiętać, bo jak powiedział Jan Zamoyski „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.
Dlatego Dzień Edukacji Narodowej to także doskonała okazja, aby zastanowić się, jak docenić nauczycieli nie tylko słowami, ale także konkretnymi działaniami.
Wyniki sondy przeprowadzonej przez serwis Prezentmarzeń pokazują, że aż 91% respondentów uważa Dzień Nauczyciela za nadal ważne święto. 63% ankietowanych twierdzi, że nauczyciele powinni otrzymywać prezenty, a 48% wybiera kwiaty, 27% słodycze. Coraz większą popularność zyskują vouchery na atrakcje (21%). Miłe słowa i życzenia są cenione przez 44% badanych, a 43% wskazało, że najważniejsze tego dnia są szczere podziękowania. Obok kwiatów coraz częściej pojawiają się karty podarunkowe, które mogą być praktycznym i uniwersalnym prezentem, a także kody dostępu do platform takich jak Legimi. Nauczyciel to też człowiek i nie samym podręcznikiem żyje.