OC nie tylko dla zmotoryzowanych
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli po prostu OC, pokryje szkody, które wyrządziliśmy osobie trzeciej. Czasem bywa dobrowolne, ale w niektórych przypadkach jest obowiązkowe. Ratuje, kiedy coś pójdzie nie tak – zalejemy sąsiada, spowodujemy stłuczkę albo wyrządzimy szkodę podwykonawcy. 2020-06-30Życie czasem nas zaskakuje, niekiedy niemile. Pęknięta rura, brawura na drodze albo po prostu nasza nieuwaga wyrządzi szkodę innym. Bez OC jesteśmy bezradni, z nim z wielu sytuacjach wyjdziemy bez szwanku.
OC – co to jest?
Odpowiedzialność cywilna najczęściej kojarzy się nam z ubezpieczeniem auta, być może dlatego, że OC dla zmotoryzowanych jest w Polsce obowiązkowe i każdy kierowca z nim się zetknął. Warto jednak wiedzieć, że z OC możemy skorzystać w życiu prywatnym, ubezpieczając dom i mieszkanie oraz prowadząc firmę.
Polisa daje ochronę ubezpieczeniową, gdy jesteśmy zobowiązani do naprawienia wyrządzonej szkody osobie prywatnej albo kontrahentowi. Jednym słowem „zapłaci” za nas, gdy będziemy musieli ponieść wydatki za coś, co wydarzyło się z naszej winy. Nie obędzie się to oczywiście bez konsekwencji – nasza składka ubezpieczeniowa może wzrosnąć.
OC – gdzie szukać?
Do wyliczenia wysokości naszego ubezpieczenia przyda się specjalny kalkulator – jest ich sporo w internecie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przejrzeć samemu poszczególne oferty firm ubezpieczeniowych lub wykonać kilka telefonów. Rozmawiając bezpośrednio z agentem możemy również trochę ponegocjować.
Więcej dowiemy się przez telefon. Nie będziemy musieli wtedy wypełniać długiego kwestionariusza online i podawać wrażliwych danych, a przede wszystkim godzić się na otrzymywanie marketingowych informacji, czy to e-mailem, czy SMS-em.
Zrobimy to również w PKO Banku Polskim – kontaktując się z doradcą lub korzystając z aplikacji IKO lub serwisu transakcyjnego iPKO. Decydując się np. na ubezpieczenie komunikacyjne, otrzymamy oferty kilku firm. Możemy je dowolnie wybierać i łączyć. Z jednej weźmiemy OC, a z innej AC. Tak stworzony pakiet będzie niejednokrotnie korzystniejszy cenowo.
Ubezpieczanie OC samochodu
Komunikacyjne OC jest obowiązkowe. Przy wyliczaniu kwoty każdy ubezpieczyciel bierze pod uwagę wiele czynników, w tym wiek auta, miejsce zamieszkania, dane dotyczące właściciela pojazdu. Dlatego nie patrzmy na to, ile płaci nasz sąsiad – u tego samego ubezpieczyciela możemy mieć o wiele taniej albo przeciwnie. Każdy kierowca i jego pojazd przechodzi bowiem indywidualną weryfikację.
- Polisę OC musi mieć każdy zarejestrowany pojazd.
- Polisę OC wykupujemy najpóźniej w dniu zarejestrowania pojazdu.
- Ubezpieczenie OC musi mieć ciągłość – nie możemy dopuścić do przerwy pomiędzy zakończeniem terminu ważności poprzedniej polisy a podpisaniem kolejnej umowy.
OC samochodu – co obejmuje?
Możemy wyróżnić dwa rodzaje odpowiedzialności cywilnej: krajową, która chroni kierowcę na terenie Polski, a także w przypadku wyjazdu do większości krajów europejskich.
Natomiast jest pewna grupa krajów, w których to nie wystarcza. Potrzebna jest wtedy Zielona Karta – certyfikat będący potwierdzeniem ubezpieczenia komunikacyjnego OC przy wyjeździe za granicę. Dobrze sprawdzić, gdzie obowiązuje, bo nie jest to uniwersalny dokument. Zieloną Kartę należy posiadać podróżując samochodem w 14 krajach.
Ile kosztuje Zielona karta w PKO Banku Polskim?
- 0 zł – Zielona Karta do ubezpieczenia samochodowego OC
- Suma gwarancyjna, w odniesieniu do jednego zdarzenia (bez względu na liczbę poszkodowanych) w ubezpieczeniu OC: – w razie szkód rzeczowych: 1 050 000 euro – w razie szkód osobowych: 5 210 000 euro
Polisa OC przyda się nam m.in., jeśli:
- zderzymy się, z naszej winy, z innym pojazdem w ruchu lub uderzymy w inny pojazd podczas jego postoju,
- uderzymy pojazdem w budynek, ogrodzenie lub obiekt publiczny.
Bartosz Piotrowski