Coś do oclenia?

Robisz zakupy na zagranicznych portalach aukcyjnych? Sprowadzasz towary z Chin lub Wietnamu? Licz się z cłem, czyli policz, czy to się na pewno opłaca.
około min czytania

Cło jest opłatą nakładaną na towary w związku z ich importem i eksportem, a także ich tranzytem przez obszar celny. Polska jest jednym z 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej, które tworzą Unię Celną.

Oznacza to, że:

  • zniesione zostały cła na granicach wewnętrznych między państwami członkowskimi UE,
  • w całej UE obowiązują te same stawki celne na towary przywożone spoza UE,
  • obowiązują te same reguły pochodzenia w odniesieniu do produktów sprowadzanych spoza UE,
  • obowiązuje wspólna definicja wartości celnej.

Cło od jakiej kwoty

Decyzję o tym, kto musi zapłacić cło podejmuje Urząd Celny. Jeżeli paczki zamawiamy okazjonalnie, a liczba towarów jest ewidentnie przeznaczona do użytku własnego, a nie na handel, Urząd Celny może nas zwolnić z konieczności uiszczenia cła.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie towary mogą być przesyłane – zawartością paczki nie może być alkohol ani tytoń, problematycznym może także okazać się przesyłanie perfum.

Cłem obciążane są towary np. z Chin i USA, których wartość przekracza 45 euro. O wysokości cła decyduje Urząd Celny, dlatego robiąc zakupy najpierw powinniśmy właśnie tam zasięgnąć informacji.

Warto wiedzieć

  • Wielka Brytania od momentu opuszczenia Unii Europejskiej, podlega podobnym zasadom, jak transakcje z innymi państwami trzecimi, takimi jak Rosja, Chiny czy Australia. Wyjątkiem jest Irlandia Północna – te transakcje nadal są traktowane jak transakcje wewnątrzunijne – tu nic się nie zmieniło.

Cło i VAT, drożej za zakupy z zagranicy

Polska, podobnie jak pozostałe kraje członkowskie, zobowiązała się do wprowadzenia przepisów usuwających dotychczasowe zwolnienie „małych przesyłek”, czyli nieprzekraczających wartości 22 EUR z podatku VAT. Teraz ten próg został zniesiony.

  1. Przesyłki do kwoty 150 euro podlegają podatkowi VAT, ale nie płacimy za nie cła. Natomiast przesyłki przekraczające 150 euro są nie tylko objęte VAT-em, lecz również obowiązkiem pokrycia dodatkowych należności celnych.
  2. Natomiast przesyłki wysyłane spoza UE od osoby fizycznej dla osoby fizycznej, których wartość nie przekracza kwoty 45 EUR będą zwolnione zarówno z opłaty celnej, jak i z podatku VAT.

Podatek VAT jest naliczany już w momencie zakupu, a jego płatnikiem jest platforma sprzedażowa – ma to zapewnić uregulowanie wszystkich płatności już w momencie dokonywania zakupu.

Doliczenie VAT to nie jedyna dodatkowa kwota, którą trzeba będzie zapłacić za zakupy spoza UE. Poczta Polska będzie doliczać do każdej dostarczonej paczki 8,5 zł za „dokonanie zgłoszenia celnego”.

Według prognoz nowy pakiet VAT e-commerce, dzięki któremu budżet państwa zasili jeszcze w tym roku kwota około 0,5 mld zł, natomiast w kolejnych latach po ok. 1,2 mld zł rocznie.

Cło z Chin od jakiej kwoty

Teraz osoby dokonujące zakupów na portalach sprzedażowych spoza UE, np. chińskich, amerykańskich, a nawet z Wielkiej Brytanii, w momencie kliknięcia ikony „kupuję”, będą płacić dodatkowo VAT.

Nowelizacja przepisów oznacza dla konsumentów zwiększenie opłat za przesyłki spoza Unii Europejskiej, ze względu na likwidację zwolnienia z VAT i cła przesyłek o wartości do 22 euro. Oznacza to więc, że towary z np. AliExpress, platformy należącej do Alibaby, potentata e-commerce, będą droższe.

Może się też okazać, że wybrana platforma nie będzie naliczać VAT-u. Ten obowiązek spadnie wówczas na firmy kurierskie, agencje celne i pocztę, które będą pobierać VAT importowy od odbiorcy towarów. Jeśli nabywca nie ureguluje dodatkowej opłaty – nie otrzyma przesyłki.

Cło z USA od jakiej kwoty

Cło obliczane jest na podstawie wartości celnej towaru, czyli wartości towaru oraz kosztów transportu. Wartości stawek celnych w USA rozciągają się od zera do kilkudziesięciu procent.

W szczególnych przypadkach na towary nakładane są dodatkowe cła, które należy dodać do już istniejących stawek celnych. Są to przede wszystkim cła antydumpingowe wobec producentów, którzy udostępniają towary po zbyt niskiej cenie w porównaniu z ceną na danym rynku lokalnym.  

Cło należy także opłacić, w przypadku, gdy decydujemy się na zakup części samochodowych z USA. Wartość cła wynosi wówczas 4,5 proc. Natomiast za narzędzia zapłacimy 1,7 proc. Wysokość cła nie musi być stała, a na niektóre towary w ogóle nie występuje.

Jak najlepiej opłacić cło?

Mając firmę chcemy wszystkie opłaty robić szybko i najlepiej on-line. Dlatego możemy otworzyć jedno z dwóch kont w PKO Banku Polskim: Konto Firmowe lub Konto Firmowe Premium. Oba rachunki pomogą w pracy każdemu, kto prowadzi działalność gospodarczą a jego roczne obroty nie przekraczają 5 mln zł.

Wniosek o konto dla firm złożymy bez wychodzenia z domu:

  • w serwisie pkobp.pl
  • w aplikacji mobilnej IKO
  • w serwisie internetowym iPKO

Tomasz Waligóra