E-księgowość. 5 zalet wystawiania faktur przez internet

Postaw na faktury online. Jakie są ich zalety i dlaczego usprawniają działanie firmy?
około min czytania

Internet od lat ułatwia nam życie – także od strony biznesowej. Coraz więcej przedsiębiorców docenia na przykład zalety księgowości elektronicznej. Wystawianie faktur online jest nie tylko prostsze i szybsze, ale też wygodniejsze. Jakie są jego główne zalety, dzięki któremu górują nad tradycyjnym fakturowaniem? Przyjrzyjmy się pięciu najważniejszym plusom księgowości internetowej.

Oszczędność pieniędzy i czasu

Fakturowanie może zająć nam naprawdę sporo czasu – szczególnie, jeśli podejmujemy wiele transakcji. Wyobraźmy sobie, że każdy dokument musimy uzupełnić danymi, wydrukować, a na koniec wysłać do klienta, nierzadko stojąc w długiej kolejce do pocztowego okienka. W dodatku za każdym razem ponosimy niepotrzebne koszty: za tusz, koperty i znaczki. Fakturowanie online jest więc po prostu tańsze i wygodniejsze – wystarczy przesłać maila z załącznikiem.

Szybkość działania

Faktury elektroniczne przesyłane są natychmiast od sprzedawcy do klienta – trwa to kilka sekund. Nie musimy się z nikim spotykać ani iść na pocztę. Co więcej, taką fakturę możemy wystawić i przesłać z dowolnego miejsca – wystarczy tylko mieć dostęp do sieci.

Fakturowanie przez internet ułatwią nam takie platformy jak e-Księgowość w PKO Banku Polskim. Umożliwia ona szybkie i wygodne wystawianie faktur, zarządzanie finansami firmowymi i dodawanie skanów oraz zdjęć faktur. W jej ramach możemy też korzystać z księgi przychodów i rozchodów. Aplikacja jest zintegrowana z Twoim kontem firmowym dzięki bankowości elektronicznej iPKO.

Wygoda archiwizowania

Zgodnie z prawem przedsiębiorca ma obowiązek przechowywania faktur przez 5 lat. To dlatego tak wiele firm dosłownie tonie w dokumentach – składowanie papierów wymaga wygospodarowania sporej ilości miejsca. Internetowych faktur, nawet, jeśli mamy ich naprawdę wiele, możemy na co dzień nie zauważać – wystarczy składować je wirtualnie, na dysku komputera. W takiej formie wygodniej jest też nimi zarządzać!

Lepsza płynność finansowa

E-faktura dociera do odbiorcy w kilka sekund, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko jej przeterminowania i zatoru płatniczego, a dodatkowo mamy wyraźny dowód wysłania dokumentu – kontrahenci nie mogą dzięki temu zasłaniać się tym, że nie zapłacili, ponieważ poczta nie dostarczyła im faktury.

Ekologiczność

Przesyłanie dokumentów tradycyjną pocztą wiąże się ze zwiększoną wycinką drzew przeznaczonych na papier, a także działaniem na szkodę środowiska, ze względu chociażby na transport i spaliny, które się z nim wiążą. E-księgowość to więc wyraźny ukłon dla ekologii, która w dzisiejszych czasach staje się niezwykle ważnym elementem prowadzenia firmy.

Jak widać fakturowanie internetowe to szereg korzyści i możliwości. Jeśli więc do tej pory korzystasz z faktur papierowych, postaw na nowoczesność i zobacz, ile możesz zyskać!

Patryk Korus
Kierownik zespołu w PKO Banku Polskim