Faktoring – podejdźmy do tego systemowo

Faktoring jest usługą przeznaczoną dla każdego przedsiębiorcy. To nowoczesne źródło finansowania. Jeśli nie chcemy czekać na swoje pieniądze, skorzystajmy z niego. Tym bardziej, że robią to już tysiące firm. Kto korzysta z faktoringu? Jaki właściwie powinien być dobry system faktoringowy?
około min czytania

Jak podaje Polski Związek Faktorów, po trzecim kwartale 2020 r. z usług firm zrzeszonych w PZF skorzystało 16,9 tys. przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich. Wystawiły one blisko 13 mln faktur, na podstawie których krajowi faktorzy udzielili finansowania. Jedna firma wystawiła średnio 786 faktur, a łączny wolumen powierzonych wierzytelności wyniósł 207,9 mld zł.

Faktoring – ważna sprawa

Z usług firm faktoringowych najczęściej korzystają przedsiębiorstwa produkcyjne i dystrybucyjne. Utrzymanie płynności finansowej w ich przypadku decyduje o skali działalności i rozwoju. Faktoring jako źródło finansowania bieżącej działalności umożliwia zachowanie dobrej kondycji ekonomicznej, a przez to stabilnej pozycji rynkowej i przewagi konkurencyjnej.

Dlaczego faktoring jest tak ważny?

  1. To szybki dostęp do środków finansowych, które są zamrożone w należnościach handlowych.
  2. Poprawia bezpieczeństwo obrotu handlowego oraz zmniejsza koszty zarządzania należnościami – mamy więcej czasu na zajęcie się prowadzeniem biznesu, a nie zajmowaniem się wierzycielami.
  3. Motywuje i dyscyplinuje odbiorców do terminowego regulowania należności

Faktoring – zaprogramowane zalety

Wybierając faktoring, chcemy przede wszystkim „zrzucić” z siebie część obowiązków. Mieć przydatną usługę, która rozwiąże najważniejsze problemy, w tym te finansowe.

Faktoring jako kompleksowa usługa finansowa w znacznym stopniu opiera się na systemie umożliwiającym obsługę wszystkich ważnych procesów faktoringowych. Jego budowa powinna pozwalać na proste i szybkie zarządzanie umowami. Tak jak większość aplikacji musi być dostosowana do potrzeb użytkownika. Interfejs to kluczowa sprawa tego typu rozwiązań.

Koniecznością jest również dostęp do programu on-line przez całą dobę, aby szybko importować i transferować szczegóły faktur do systemu. W ten sposób mamy także dojście do informacji i statystyk (np. historii transakcji czy dostępnej kwoty finansowania), raportów, w tym informacji i analiz obrotów z odbiorcami.

Systemy faktoringowe to nowoczesne platformy chmurowe, dostępne dla klientów również za pomocą aplikacji. Ważnym ich aspektem jest automatyzacja i konsekwentna optymalizacja, czyli udoskonalenia i przyspieszanie działania systemów. Mogą one księgować zapłaty za faktury i kojarzyć je z odpowiednimi dokumentami, czy też monitorować wierzytelności faktorantów i dłużników oraz raportować o ewentualnych niezgodnościach powstałych podczas księgowań operacji.

Pracę ułatwiają również inne funkcje; automatyczne księgowanie, tworzenie opłat i prowizji, czy system alertów informujących o ważnych zdarzeniach lub czynnościach do wykonania w związku z finansowanymi fakturami.

Jak widać systemy faktoringowe mogą być bardzo rozbudowane. Nie tylko zajmować się usprawnianiem pracy związanej z księgowością, ale również wspierać działalność biznesową w szerszym kontekście.

Najważniejsze funkcje jakie powinien posiadać system to:

  • intuicyjny i prosty w obsłudze interfejs,
  • możliwość szybkiego sprawdzenia dostępnego limitu na umowach faktoringowych,
  • łatwość zgłaszania wierzytelności,
  • łatwy dostęp do informacji, wyciągania danych i raportów,
  • możliwość obsługi dostępnych mechanizmów płatności (split payment),
  • możliwość integracji z zewnętrznymi systemami i aplikacjami.

Przedsiębiorca może skorzystać z wielu takich udogodnień, wybierając PKO Faktoring. W ten sposób otrzyma rozwiązania zapewniające mu bezpieczeństwo w biznesie i usprawniające jego pracę. Tu każdy dokument jest wprowadzany do systemu informatycznego, który automatycznie monitoruje przebieg rozliczeń.

Wsłuchujemy się w głos klientów dotyczące rosnących oczekiwań wobec aplikacji faktoringowych. Informacje te są podstawą działania naszych ekspertów z dziedziny IT, produktu i user experience. W ten sposób jesteśmy w stanie dostarczać aplikację, dzięki której klient bardziej efektywnie korzysta z produktu faktoringowego i może skupić się na głównym obszarze swojej działalności – mówi Jacek Gronczewski, dyrektor ds. Rozwoju Produktu i CX w PKO Faktoring.

Aplikacja Factornet dla klientów PKO Faktoring

Każdy użytkownik doceni tego typu udogodnienia. Aplikacja Factornet to jeszcze szybszy dostęp do naszych danych. Jest wielozadaniowa, dlatego używając jej wykonamy mnóstwo pracy szybciej i wygodniej. Zyskamy m.in.:

  1. Wgląd w każdą naszą umowę. Znajdziemy także informacje przedstawiające bieżący stan rozliczeń i operacji w ramach obsługiwanych przez PKO Faktoring.
  2. Możliwość weryfikacji statusu wszystkich wniosków dodanych za pośrednictwem systemu Factornet.
  3. Wygenerujemy i pobierzemy raporty niezbędne do obsługi zawartej umowy faktoringowej.

Jak działa Factornet? Zobacz film. Wszystkie potrzebne informacje na temat Factornet znajdują się na stronie: https://www.pkobpfaktoring.pl/aplikacja-factornet/

Tomasz Waligóra