Jak zarabiać za pomocą dochodu pasywnego?

Pasywne zarabianie to marzenie, którego spełnienie nie wymaga wygrania na loterii lub odziedziczenia fortuny. Spokojne życie rentiera posiadającego na lokatach tak dużo pieniędzy, by móc się utrzymać z wypłacanych przez bank odsetek, to tylko jeden z przykładów, jak można osiągać pasywny dochód. Rozwiązań jest więcej i niekoniecznie wymagają one dysponowania potężnym kapitałem. Czasami wystarczy dobry pomysł i odrobina samozaparcia na początku drogi do zarządzania budżetem w oparciu o pasywne źródła dochodu.
około min czytania
 

Dochód pasywny

Wielu błędnie kojarzy z regularnym otrzymywaniem pieniędzy „za nic”. Jak wiadomo, nie ma nic za darmo, więc i w tym przypadku mamy do czynienia ze zjawiskiem nieco bardziej skomplikowanym. Encyklopedyczna definicja mówi, że przychód pasywny to „dochód bez stałego angażowania własnej pracy”.

Zarabianie pasywne – wbrew obiegowym opiniom – zazwyczaj wymaga niemałych nakładów pracy, ale wykonujemy ją tylko przez jakiś czas, w początkowej fazie starań o regularne przypływy gotówki. Nagroda w postaci niezależności finansowej i godnego pozazdroszczenia stylu życia przychodzi dopiero po jakimś czasie.

Co więcej, zarobek pasywny nie zawsze oznacza rezygnację ze stałego zatrudnienia i pełną beztroskę. Bywa miłym dodatkiem do pensji, dającym nieco większy komfort i możliwość spełniania osobistych zachcianek, na które bez pasywnego źródła dochodu nie moglibyśmy sobie pozwolić.

Pasywne zarabianie – mieszkanie na wynajem

Kupno mieszkania z zamiarem jego wynajęcia to popularna forma inwestowania pieniędzy wśród osób, które posiadają nadwyżki gotówki i cenią sobie stabilność. Nieruchomości uchodzą za pewną lokatę kapitału, zapewniającą dochody pasywne na dość wysokim poziomie.

Czynsze pobierane od najemców – w zależności od lokalizacji, powierzchni i standardu wykończenia mieszkania – wynoszą od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Dodatkowe pieniądze z tego tytułu możemy zarabiać, nawet jeśli nie posiadamy oszczędności umożliwiających zakup lokalu bez wsparcia ze strony banku.

Zakup nieruchomości na kredyt, którego raty spłacane są z najmu, to decyzja inwestycyjna nierzadko podejmowana przez osoby pozbawione ponadprzeciętnych oszczędności. Różnica pomiędzy kwotą raty i kosztami stałymi (tj. czynsz odprowadzany do wspólnoty mieszkaniowej) a opłatą pobieraną od najemcy stanowi doskonały przykład tego, jak można osiągać przychód pasywny bez angażowania samodzielnie zgromadzonych środków.

Zarabianie pasywne w internecie

Kopalnią pomysłów i miejscem, gdzie realizować można niezliczoną ilość pomysłów na biznes pasywny, jest internet. Otwarty charakter globalnej sieci oraz powszechny dostęp do jej zasobów spowodowały, że dziś każdy z nas może stać się autorem treści, po które sięgać będą tysiące, setki tysięcy, a nawet miliony użytkowników.

Popularni blogerzy, autorzy bijących rekordy popularności filmów na YouTube, blogerki modowe czy influencerzy, czyli w skrócie: osoby reklamujące swoimi postami produkty różnych marek, to ludzie, którzy stworzyli coś z niczego i dzięki swojej pasji oraz zaangażowaniu osiągają niemały dochód pasywny przez internet. Żyjemy w czasach, w których tradycyjne przekazy reklamowe coraz częściej ustępują miejsca tzw. marketingowi treści (ang. content marketing).

Agencje reklamowe i wielkie marki gotowe są dziś płacić bardzo duże pieniądze osobom, które za sprawą swojej autentyczności cieszą się zaufaniem i sympatią internautów. To oni przejmują wielomilionowe budżety marketingowe do niedawna zarezerwowane dla wydawców prasy oraz nadawców radiowych i telewizyjnych.

By dołączyć do tego grona, na początku trzeba się napracować. Przyciągnięcie uwagi internautów, zbudowanie społeczności i utrzymanie jej zainteresowania wymaga intuicji, cierpliwości oraz konsekwencji. Droga na szczyt popularności potrafi być długa i wyboista, ale warto podjąć ten trud, bo stawka jest wysoka. Czyż można wyobrazić sobie ciekawszy sposób na życie niż zarabianie pasywne w internecie poprzez dzielnie się swoją pasją?

Programy partnerskie i marketing sieciowy

Brak przekonania co do możliwości zawojowania mediów społecznościowych i wejścia w rolę internetowego celebryty nie jest równoznaczne z tym, że zarobek pasywny pozostaje poza twoim zasięgiem. Pasywny dochód w internecie i poza nim można osiągać również w bardziej konwencjonalny sposób. Z pomocą przychodzą programy partnerskie oraz firmy działające na zasadach marketingu sieciowego.

Pierwsza propozycja adresowana jest głównie do wydawców stron internetowych, jednak – w odróżnieniu od gwiazd internetu – ich autorzy nie muszą skupiać uwagi dziesiątek lub setek tysięcy użytkowników.

Wystarczy niewielkie grono darzących nas zaufaniem odbiorców, by zarabiać pieniądze w ramach programów partnerskich organizowanych np. towarzystwa ubezpieczeniowe czy dostawców usług hostingowych. Podmioty te wypłacają prowizje za sprzedaż swoich usług za pośrednictwem naszej strony internetowej. W przypadku kredytów hipotecznych w grę wchodzą spore kwoty za każdą podpisaną umowę. Nie musimy więc stawiać na ilość.

Marketing sieciowy to z kolei dobrze znany model biznesowy polegający na sprzedaży produktów poprzez rozbudowaną sieć handlowców-amatorów. Sprzedawcą może zostać każdy, kto w swoim najbliższym otoczeniu ma osoby gotowe kupić dystrybuowane w ten sposób towary.

Sposobem na zarobienie solidnych pieniędzy w tym modelu jest nie tyle prowadzenie sprzedaży osobiście, co pozyskiwanie kolejnych uczestników systemu, których sprzedaż częściowo będzie zaliczana na nasze konto. Zbudowanie sprawnego zespołu zaangażowanych handlowców z czasem pozwala na rezygnację z pozyskiwania nowych klientów i osiąganie dochodów z prowizji wypracowanej przez innych.