Kup lub wynajmij. Zostań kierowcą auta z salonu online

Polacy deklarują, że chętnie kupowaliby auta przez internet. Warunkiem jest jasna, przejrzysta i tańsza oferta niż w salonie. Możemy już to zrobić nawet bez wychodzenia z domu, a wniosek o kredyt złożymy przez serwis bankowy lub aplikację. Pytanie tylko na jaki samochód?
około min czytania

Z badania przeprowadzonego przez GfK na zlecenie polskiego start-upu VEHIS działającego na rynku motoryzacyjno-finansowym wynika, że 55 proc. firm oraz 63 proc. konsumentów ma pozytywne podejście do nabywania nowych pojazdów przez internet.

Kredyt na auto przez internet

Eksperci z firmy doradczej KPMG w raporcie pt. „Global Automotive Executive Survey 2020” przedstawili powody, dla których Polacy chętniej kupowaliby auta w sieci. Do takiego zakupu mogłoby nas zachęcić m.in.: możliwość zwrotu pojazdu po trzech miesiącach (75 proc. wskazań), konkurencyjność cenowa (75 proc.), zaufanie do marki (72 proc.), elastyczne dopasowanie produktu, np. możliwość ulepszeń auta po zakupie (65 proc.), większy asortyment (65 proc.), wyłączna dostępność produktu online (64 proc.), nie więcej niż „trzy kroki” do zakupu (56 proc.), dostawa w ciągu dwóch dni (54 proc.) oraz wirtualne wsparcie (51 proc.).

Sam wybór samochodu i jego zakup to jedno. Równie ważne jest finansowanie. Właściwie każdy bank posiada możliwość złożenia wniosku o kredyt samochodowy czy gotówkowy online. To najszybszy i najłatwiejszy sposób, aby dowiedzieć się, czy go dostaniemy.

Jakie są zalety kredytu online?

  • Minimum formalności.
  • Promocje kredytowe dla klientów online.
  • Możliwość uzyskania kredytu za pomocą urządzeń mobilnych.
  • Uzyskanie informacji ze strony banku w przypadku, gdy pojawią się wątpliwości.
  • Szybka odpowiedź.
  • Pieniądze szybko na koncie.

Kredyt samochodowy

Kredyt na samochód to jedna z opcji. Nie w każdym banku znajdziemy typowy kredyt samochodowy, co nie oznacza, że bank odeśle nas z kwitkiem. Zwykle ma on wiele innych rozwiązań. Dlatego zawsze warto zapytać doradcę.

Kredyt samochodowy to kredyt udzielany tylko na zakup pojazdu. Wymagane jest w jego przypadku dodatkowe zabezpieczenie oraz zwykle konieczne jest wykupienie polisy AC. Finansowanie zakupu starszego samochodu może być droższe, a niektóre banki nie finansują pojazdów starszych niż np. 10 lat.

Z kolei pożyczka gotówkowa (np. pożyczka on-line) oznacza minimum formalności i dokumentów. Zwykle wystarczy dowód osobisty i dokument potwierdzający wysokość osiąganych dochodów – np. zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach lub wyciąg z konta bankowego. Minusem może być wyższe oprocentowanie niż przy kredycie samochodowym.

Innym rozwiązaniem jest np. leasing. W PKO Banku Polskim do wyboru mamy m.in. Leasing na dobry początek. Jeśli rozpoczynamy biznes, możemy wziąć w leasing nie tylko auto, ale również maszyny lub sprzęt potrzebny nam pracy. Tu najlepszym rozwiązaniem będzie Turboleasing. Weźmiemy też leasing m.in. na nowe i używane: samochody osobowe i ciężarowe, pojazdy, środki transportu drogowego, maszyny i urządzenia, sprzęt medyczny, maszyny i urządzenia budowalne.

Kredyt na samochód używany

Również używane auto możemy sfinansować kredytem samochodowym. W tym przypadku obowiązują pewne ograniczenia. Ważna będzie wysokość wpłaty własnej – w zależności od kondycji finansowej klienta, może ona wahać się od kilku do kilkudziesięciu procent wartości pojazdu.

Niektóre banki nie udzielają kredytu na auta starsze niż np. 10 lat. Od wieku auta zależy także okres kredytowania. Działa tu często zasada – im starszy pojazd, tym krótszy okres kredytowania. Zdarza się, że banki ustalają maksymalny wiek auta w momencie spłaty ostatniej raty kredytu. Dlatego może się okazać, że choć bank zgodzi się na kredyt samochodowy, to jego okres będzie wynosił np. tylko dwa lata.

Jeśli nasze auto jest dość stare i niedrogie, może okazać się, że warto je sfinansować z naszych oszczędności lub z kredytu odnawialnego. Szczególnie w tym drugim przypadku, jeśli mamy stałe wpływy na konto, nie powinno być kłopotów z uzyskaniem dodatkowej gotówki.

Automarket – dobry kierunek

Nie zawsze jednak musimy kupować auto na własność. Platforma Automarket proponuje m.in. wynajem długoterminowy. Wybierając Pakiet Comfort przeglądy, naprawy, wymiany opon oraz ubezpieczenie mamy opłacone w stałej racie miesięcznej.

Co zyskujemy?

  • Samochody z gwarancją jakości. Na koniec umowy sami decydujemy, co dalej. Nie mamy obowiązku kupować samochodu. Możemy go np. wymienić na nowszy model.
  • Do wyboru są dwa pakiety serwisowe: Basic i Comfort
  • W pakiecie Comfort otrzymujemy pakiet usług dodatkowych, który zapewnia pełną obsługę samochodu. 
  • Jeśli mamy firmę koszty używania samochodu wpisujemy w koszty prowadzenia działalności. 
  • Nie musimy angażować dużych środków pieniężnych. Samochód w wynajmie możemy otrzymać nawet bez opłaty na start lub wybrać jej wartość.

Bartosz Piotrowski