5 wyzwań w prowadzeniu firmy – Twoja firma odniesie sukces, gdy im sprostasz!

Prowadzenie własnego biznesu nie jest wcale tak trudne jak mogłoby się wydawać. Warto jednak wiedzieć, jakich błędów unikać, by firma odniosła sukces.
około min czytania

Trudny start

Dobry pomysł na biznes nie wystarczy. Rozpoczęcie działalności gospodarczej niesie za sobą wiele wyzwań prawnych i organizacyjnych. Potrzebny jest też kapitał niezbędny do działania firmy w pierwszych miesiącach po rejestracji. Początkujący przedsiębiorcy potrzebują środków np. na urządzenie biura, zakup niezbędnych do działalności maszyn lub sfinansowanie bieżących kosztów działalności firmy. Często brak wystarczających środków staje się barierą nie do przejścia dla marzących o własnym biznesie.

Z pomocą przychodzi tu Pożyczka na start w PKO Banku Polskim. Jej zaletami są m.in. możliwość pozyskania nawet 100 tys. zł już od pierwszego dnia działalności i długi okres spłaty – do 60 miesięcy. W razie nieoczekiwanych trudności możliwe jest także skorzystanie (raz w ciągu każdego roku kalendarzowego) z wakacji kredytowych, czyli zawieszenia na miesiąc spłaty kapitału i odsetek od kredytu. Pożyczka na start jest przyznawana na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Strach przed inwestycjami

Nowe inwestycje w I kwartale tego roku zamierza rozpocząć 20,5 proc. polskich firm. To najmniej od dwóch lat – czytamy w raporcie Narodowego Banku Polskiego „Szybki Monitoring NBP – analiza sektora przedsiębiorstw”. Podjęcie decyzji o inwestycji jest dla właściciela firmy trudne, warto ją jednak rozważyć.

Inwestycje napędzają rozwój firmy, a często – np. poprzez modernizację procesu produkcyjnego czy zakup nowych maszyn – pozwalają na obniżenie kosztów działania firmy. Dlatego tak ważne w prowadzeniu biznesu jest ciągłe inwestowanie, które pozwala firmie rosnąć, zwiększając przychody i ograniczając koszty.

Oszczędzanie firmowych środków, by z nich sfinansować kosztowne inwestycje, może jednak okazać się trudne. Dlatego warto sięgać po dostępne na rynku kredyty inwestycyjne. Można je przeznaczyć m.in. na zakup nieruchomości i gruntów dla firmy, maszyn niezbędnych do prowadzenia działalności, urządzeń biurowych (np. laptopa, drukarki czy skanera) lub wyposażenia firmy (np. meble biurowe). Kredytem inwestycyjnym można także sfinansować wartości niematerialne i prawne jak licencje, patenty i inne prawa majątkowe potrzebne do realizacji inwestycji lub prowadzenia działalności gospodarczej.

Złożenie wniosku o kredyt inwestycyjny dla firm w PKO Banku Polskim jest łatwe i szybkie. Do kwoty 500 tys. zł można nawet uzyskać kredyt dla firm udzielany bez zabezpieczeń rzeczowych, a do kwoty 1 mln zł przedsiębiorca może liczyć na szybką decyzję kredytową.

Utrata płynności finansowej

Jak wynika z raportu PARP na temat kondycji sektora małych i średnich przedsiębiorstw, co trzeci przedsiębiorca w Polsce boi się obecnie utraty płynności finansowej. To o 8 punktów procentowych więcej niż w ubiegłym roku i najwięcej od 5 lat.

Na problem wskazują przede wszystkim właściciele mniejszych firm. Wśród przyczyn groźby utraty płynności finansowej zazwyczaj wymieniane są opóźnienia w płatnościach ze strony kontrahentów oraz utrata klientów. Rozwiązaniem problemu może być faktoring, który zapewnia kapitał obrotowy w przypadku, gdy odbiorca płaci należności z opóźnieniem, a firma musi regulować inne zobowiązania, na które brakuje jej środków.

Oferta PKO Faktoring obejmuje trzy główne usługi, które polegają na:

  • finansowaniu faktur przed terminem ich płatności;
  • administrowaniu wierzytelnościami i prowadzeniu rozliczeń spłat odbiorców;
  • monitoringu portfela odbiorców pod kątem opóźnień w płatnościach.

Dedykowany zespół specjalistów do spraw monitoringu należności zdejmuje z przedsiębiorcy konieczność ponaglania spóźniających się z płatnościami odbiorców. W przypadku problemów z uzyskaniem płatności specjaliści PKO Faktoring informują o tym fakcie i proponują kolejne kroki. Jeśli zajdzie potrzeba możliwe są również działania windykacyjne.

Wszystko na własność

Zakładając własną działalność przedsiębiorca nie musi posiadać własnego biura, floty firmowych pojazdów czy przestrzeni magazynowej. Wszystkie te rzeczy można z powodzeniem wynająć lub wziąć w leasing. To rozwiązanie korzystne ze względów kosztowych – nie ma bowiem konieczności inwestowania własnych środków firmy w niezbędne zakupy. W leasing firmowy można wziąć m.in. samochody osobowe i ciężarowe, sprzęt medyczny czy maszyny i urządzenia budowlane. Wszystko zależy od profilu działalności firmy i jej potrzeb.

Leasing dla firm w PKO Banku Polskim oferuje szeroki zakres oferty – zarówno leasing operacyjny, flotowy i zwrotny, jak i wynajem długoterminowy. W zależności od potrzeb i możliwości firmy doradcy ustalają indywidualne warunki, w tym ratę leasingową, okres spłaty i wysokość wykupu. Bank oferuje także korzystne produkty dodatkowe, jak pakiety ubezpieczeń czy karty paliwowe i usługi serwisowe.

Minimum formalności i sprawna obsługa sprawiają, że umowę leasingu dla firm do 500 tys. zł można podpisać u doradcy PKO Banku Polskiego. Nie ma też konieczności dostarczania dodatkowych dokumentów finansowych, np. zaświadczeń z ZUS, US czy opinii bankowych. Przez cały okres leasingowania przedsiębiorca ma też pełny wgląd w szczegóły umowy poprzez PKO Portal.

Prywatne czy firmowe?

Specyficzną formą działalności jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Środki prywatne przedsiębiorcy przeplatają się ze środkami firmowymi. Szczególne znaczenie ma to np. przy prowadzeniu firmy w lokalu prywatnym lub korzystaniu w działalności z rachunku prywatnego. Rodzi to jednak wiele problemów i niejasności – szczególnie w późniejszym czasie, gdy działalność się już rozwinie i wzrośnie liczba dokumentów, faktur i przelewów.

Konto firmowe wcale nie musi oznaczać wysokich kosztów prowadzenia rachunku i obsługi firmowych płatności. PKO Konto firmowe to doskonałe rozwiązanie stworzone dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i przedstawicieli wolnych zawodów. Dla chcących założyć firmę lub prowadzących biznes krócej niż rok i aktywnie korzystających z konta prowadzenie rachunku będzie bezpłatne. Darmowe będzie także wydanie kart debetowych w PLN, EUR i USD. Przedsiębiorca nie zapłaci też za wypłaty z bankomatów oraz wpłaty we wpłatomatach PKO Banku Polskiego (obowiązuje limit miesięczny 50 tys. zł).

Bartosz Piotrowski