RStechnology – marka, którą pozna cała Europa?
Firma RStechnology z Gniewczyny Łańcuckiej oferuje instalacje przemysłowe ze stali nierdzewnej kwasoodpornej. Usługi są kompleksowe – od projektu, poprzez produkcję, do montażu i rozruchu. Firma rozwija się z roku na rok i nie zwalnia. – Moim marzeniem jest to, aby RStechnology stało się marką rozpoznawalną w całej Europie jako rzetelny partner do współpracy, którego wyroby spełniają najwyższe standardy – mówi właściciel firmy Adam Rachfał. 2019-08-07Co skłoniło Pana do rozpoczęcia działalności w zakresie projektowania, produkcji, montażu i rozruchu instalacji przemysłowych?
Adam Rachfał: Decyzja o podjęciu działalności gospodarczej nie jest rzeczą łatwą. Zdecydowałem się na to wyzwanie, ponieważ rynek pracy w 2006 r. nie oferował zbyt wiele. Znając zawód od podstaw oraz posiadając umiejętności spawalnicze, miałem szanse na lepszy start. Dzięki wiedzy, doświadczeniu i skłonności do uzyskiwania lepszych wyników, rozszerzyłem działalność o projektowanie i montaż, zatrudniając wyspecjalizowaną kadrę pracowniczą. Oferujemy kompleksową usługę – od projektu, poprzez produkcję, montaż, uruchomienie, nadzór nad instalacją oraz utrzymanie ruchu w zakładach produkcyjnych.
Jak wyglądały początki działalności firmy RStechnology?
Firmę założyłem pomimo trudności finansowych, z którymi boryka się większość młodych przedsiębiorców. 2006 był rokiem intensywnej pracy, żeby przetrwać i zaistnieć na rynku. Na początku działalności najtrudniejszą rzeczą jest zbudowanie prestiżu firmy oraz pozyskanie klientów. Z czasem zdołałem tego dokonać i rozszerzyłem działalność.
Co w takim razie w największym stopniu pozwoliło Panu rozwinąć firmę i zbudować silną pozycję na rynku producentów instalacji i urządzeń technologicznych?
Przede wszystkim zaangażowanie w rozwój firmy, jak również uczciwe podejście do klienta i pracownika. Ponadto oferowałem szkolenia od podstaw dla pracowników, co pozwoliło na stworzenie wyspecjalizowanej kadry pracowniczej.
Z perspektywy 13 lat działalności firmy, z czego jest Pan najbardziej dumny? Które z nagród i wyróżnień mają dla Was największą wartość?
Największą dumą jest dla mnie zaufanie naszych wieloletnich klientów, a także pozytywne relacje i zaufanie ze strony moich pracowników. Wśród licznych nagród i wyróżnień, dumny jestem również z wyróżnienia otrzymanego w XVII Edycji Konkursu „Podkarpackiej Nagrody Gospodarczej” 2018.
Pana firma świadczy usługi w zakresie obróbki metalu, a także usługi spawalnicze i dźwigowe. Które z nich cieszą się największym zainteresowaniem?
Najwyższy wzrost zamówień uzyskujemy w zakresie usług spawalniczo-monterskich dla przemysłu spożywczego w kraju i za granicą. Odbiorca danego produktu – poza samym jego wykonaniem – otrzymuje również montaż i gwarancję serwisu.
Jak rozwija się Pana branża w Polsce?
W porównaniu z rokiem 2006 obecnie jest trudniej zaistnieć na rynku ze względu na bardzo silną konkurencję – i dotyczy to każdej branży. Poza tym wymagania klientów również są coraz wyższe.
Nazwa firmy zobowiązuje, więc proszę powiedzieć, z jakich nowoczesnych narzędzi Państwo korzystacie? W
drażanie nowych technologii jest niezbędne dla stałego rozwoju firmy. Pozyskujemy wyspecjalizowane maszyny w celu uzyskania jak najlepszych efektów wykonywanych usług. Posiadamy bogaty park maszynowy, w skład, którego wchodzi centrum frezarskie, tokarka pozioma CNC, walce 4-rolkowe 3,2 m, wyoblarka do dennic, laser 6KW 2x4m, hydrauliczne nożyce gilotynowe, hydrauliczna prasa krawędziowa oraz giętarka do rur i profili. Świadczymy również usługi spawania TIG/PLAZMA z użyciem nowoczesnej ławy spawalniczej, pozwalającej spawać blachę o grubości od 1 mm do 10 mm.
Dysponujemy techniczno-konstrukcyjnym biurem zarządzanym przez projektantów, posiadających wiedzę i doświadczenie w przygotowaniu projektów technologicznych, które stanowią podstawę sukcesu w realizacji inwestycji.
Wdrożyliśmy technologie wytwarzania innowacyjnych podgrzewaczy pojemnościowych, uniwersalnych wody użytkowej, opartych o autorskie rozwiązania, z wykorzystaniem których uruchomiona została seryjna produkcja znacząco ulepszonego wyrobu.
W bieżącym roku wprowadziłem na rynek znacząco ulepszoną usługę produkcyjną w postaci wytwarzania płaszczy grzewczo-chłodzących dedykowanych do konstrukcji systemów wysokociśnieniowych i wysokopojemnościowych, wykorzystywanych przez sektor metalowy oraz bezpośrednio przez branżę: spożywczą, chemiczną, farmaceutyczna, oraz HVAC (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja). Innowacyjna w skali świata usługa produkcyjna przyczyni się do zmniejszenia nakładów inwestycyjnych ponoszonych przez branżę i pozytywnie wpłynie na realizację zasady zrównoważenia rozwoju m.in. dzięki oszczędnemu procesowi produkcji. Ponadto w pozytywny sposób wpłynie na środowisko poprzez redukcję zużycia energii.
Co doradziłby Pan osobom, które stawiają pierwsze kroki w biznesie?
Według mnie jedną z najważniejszych rzeczy, która cechuje dobrego przedsiębiorcę, jest uczciwe i rzetelne podejście do każdego klienta i pracownika.
Dokąd zmierza firma RStechnology?
Obecnie powstaje nowy obiekt firmy RStechnology. Rozwijamy się z roku na rok i nie zamierzamy zwolnić. Planuję kolejne inwestycje i wyzwania. Moim marzeniem, do którego dążę już 14. rok, jest to, aby RStechnology było marką rozpoznawalną w całej Europie jako rzetelny partner do współpracy, którego wyroby spełniają najwyższe standardy.
Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa wymaga dużej wiedzy z różnych obszarów oraz szerokiego zakresu specyficznych umiejętności. Jaki powinien być idealny szef?
„Idealny szef” powinien być dobrym człowiekiem, który dba nie tylko o własne dobro, ale także o dobro pracowników. Ponadto powinien znać branżę. Będąc ekspertem umie w fachowy sposób ocenić rezultaty pracy swoich podwładnych. A jako przywódca zespołu musi mieć sprawnie wypracowany styl zarządzania zespołem, powinien umieć spojrzeć na firmę oczami pracownika. Skuteczny szef potrafi również sprawnie komunikować się z podwładnymi, wspierając rozwój i edukację jednostki. Jednocześnie sam daje przykład i pozwala uczyć się od siebie. Według amsterdamskich badaczy to, jakiego szefa będziemy uważać za najlepszego, w dużej mierze zależy od naszej osobowości.
Współpracujecie z PKO Bankiem Polskim, który jest Waszym partnerem w biznesie. Z jakich produktów korzystacie?
Nasza współpraca z PKO Bankiem Polskim rozpoczęła się w 2012 r. Bank wspiera nas w zakresie bieżącej obsługi finansowej, a także wzmacnia płynność finansową. Korzystamy w wielu produktów bankowych, począwszy od rachunku bieżącego, poprzez karty płatnicze i karty kredytowe, depozyty automatyczne i aplikację internetową iPKO Dealer, która daje nam możliwość wymiany walut na korzystnych warunkach. Nasza firma stale się rozwija, korzystając przy tym z dotacji unijnych i to właśnie PKO Bank Polski, dzięki zaufanym doradcom, był dla nas wsparciem w realizacji kredytu technologicznego. Myślę, że nasza współpraca przynosi wymierne korzyści każdej ze stron.
Marek Wiśniewski
Małgorzata Trzciniecka, doradca PKO Banku Polskiego, Biuro Bankowości Przedsiębiorstw w Lublinie
Moja współpraca z firmą RStechnology rozpoczęła się w kwietniu 2018 r. po utworzeniu Centrum Bankowości Przedsiębiorstw. Zaczęliśmy od dużej transakcji z dofinansowaniem z PARP, co zakończyło się wydaniem promesy kredytowej. Początki były trudne, gdyż nowy doradca firmy musi poznać jej specyfikę i pracowników. Jednak wraz z upływem czasu wspólne relacje biznesowe układały się coraz lepiej. Pan Adam Rachfał jest skutecznym i wymagającym szefem, bardzo dobrym managerem. Myślę, że nasza współpraca będzie się rozwijać dalej i wspólnie będziemy realizować kolejne inwestycje.