39. Ale Kino wpadnie Wam w oko!

Lada dzień poznamy program 39. edycji Festiwalu Młodego Widza Ale Kino! Jak co roku imprezę wspiera PKO Bank Polski. Już wiemy, jakie filmy będą mogli obejrzeć widzowie.
około min czytania

„Mój tata jest kiełbaską” w reżyserii Anouk Fortunier, krótkometrażowy „Praktyczny Pan" czy „Tygrysy”, szwedzki kandydat do Oskara – te filmy zagoszczą w tym roku w Poznaniu. To nie wszystko, bo 39. edycja międzynarodowego festiwalu filmowego odbędzie się również online. Stacjonarnie miłośnicy kina spotkają się między 28 listopada a 5 grudnia. Online filmy prezentowane na festiwalu będzie można zobaczyć w dniach 5-12 grudnia.

Wam-w-oko-srodek (1).jpg

Jak co roku kilka tygodni przed startem festiwalu ogłoszono zwycięzcę nagrody Platynowe Koziołki. To wyjątkowe wyróżenienie trafi do rąk Frances Andreasen Østerfelt. To obywatelka Danii, urodzona w Stanach Zjednoczonych, a mieszkająca ostatnio na Bornholmie. Studiowała na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor, a na Uniwersytecie w Kopenhadze otrzymała stopień doktora… stomatologii. Film jest jej wielką pasją. Zawitała na Festiwal po raz pierwszy w 2001 r. jako współautorka filmu „Fantastyczny sklep z kwiatami”, do którego napisała scenariusz, a przede wszystkim zaprojektowała i wykonała niezwykłe, zwiewne druciane lalki. Obraz otrzymał prestiżową nagrodę „MARCINKA” przyznawaną przez jury dziecięce, zdobywał także laury na Lecie Filmowym w Kazimierzu, w Salerno i zamorskim Mar del Plata. Podobał się wszystkim, za to samej Laureatce spodobał się Festiwal Ale Kino!.

Przez dwadzieścia lat towarzyszyła nam prawie co roku. Aktywna, zawsze chętna do rozmowy, pełna ciekawości i entuzjazmu, dzieląca się swoją twórczą pasją, zmuszająca do refleksji, zawsze dodawała Festiwalowi dynamiki i kolorytu. Tutaj szukała także partnerów do swoich zamierzeń artystycznych. I znajdowała ich, a z kontaktów festiwalowych wyrosły takie dzieła, jak animowany film „Len”, który powstał dla upamiętnienia 200. rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena, czy znakomicie przyjęta powieść graficzna „Światło w ciemności” poświęcona Marii Curie-Skłodowskiej, wymyślona i napisana przez Laureatkę, a przepięknie namalowana przez Annę Błaszczyk, ilustratorkę, ale przede wszystkim twórczynię pięknych filmów animowanych – mówi Jerzy Moszkowicz, dyrektor Festiwalu Ale Kino!

Wieloletnim partnerem festiwalu Ale Kino jest PKO Bank Polski, który zaprasza wszystkich widzów na tegoroczną edycję stacjonarną i online! Do zobaczenia w Poznaniu i przed ekranami!