PKO Bank Polski zaprasza do świętowania Niepodległej!

Pod hasłem „Bóg Honor Ojczyzna” odbędzie się XIII Koncert Niepodległości. Wydarzenie, którego partnerem jest PKO Bank Polski, jak co roku odbędzie się w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie 11 listopada.
około min czytania

Inspiracją tytułu XIII edycji jest dewiza wprowadzona na sztandary wojska Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie dekretem Prezydenta Władysława Raczkiewicza w 1943 r., a od 1993 roku ponownie zawarta na sztandarach Wojska Polskiego. Narracja koncertu osadzona jest w ponad 1050-letniej historii Polski.

Koncert dedykowany jest duchownym, w tym wojskowym i robotniczym kapelanom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej. Jest hołdem złożonym ofierze, jaką ponosili dla Ojczyzny. Szczególny nacisk położony zostanie na ukazanie wybitnych postaci, które w XX wieku, wpłynęły na los kraju i narodu: Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Obok postaci powszechnie znanych, jak ks. Jerzy Popiełuszko, ukazane zostaną także postaci innych duchownych, którzy złożyli swoje życie na ołtarzu Ojczyzny, jak m.in. gen. ks. Stanisław Brzóska, ks. Ignacy Skorupka, o. Maksymilian Kolbe, kapelan WP Jan Ziółkowski i ks. Bolesław Stefański.

Koncert Niepodległości jest dla nas niezwykle ważny, ta tradycja trwa od dawna. Dla Muzeum Powstania Warszawskiego jest to wyjątkowe wydarzenie. Co roku zapraszamy na koncert, który odbywa się wieczorem już po wszystkich uroczystościach i przeżywamy ważne chwile związane z naszą ojczyzną – mówi Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na repertuar XIII Koncertu Niepodległości „Bóg Honor Ojczyzna” składają się m.in. hybrydowe aranżacje polskich hymnów, pieśni wojskowych i religijnych oraz współczesne kompozycje instrumentalne. Zaprezentowana zostanie pieśń Bogurodzica (XIV-XV w.) wykonana w oparciu o graduał dominikański z 1630 r., Gaude Mater Polonia (1253), Szaniec Czarnej Madonny (kompozycja instrumentalna, 2021), Modlitwa za Rzecz Pospolitą naszą i za Króla (1559), Pieśń Konfederatów Barskich | Zdaj się Polaku w opiekę Maryi (1768). Na zakończenie artyści odśpiewają Mazurek Dąbrowskiego (1797).

Dyrektorem muzycznym i wokalistką Koncertu Niepodległości jest polsko-kanadyjska wokalistka Ola Turkiewicz. Na scenie towarzyszyć jej będzie Tomasz Bacajewski, Zespół Muzyki Dawnej „Jerycho” oraz orkiestra Koncertu Niepodległości pod dyrekcją Tadeusza Wicherka. Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar. Za scenariusz i reżyserię wydarzenia odpowiada Jacek „Wiejski” Górski.

PKO Bank Polski jest partnerem koncertu oraz wielu innych wydarzeń organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego, w tym konkursu o Nagrodę Anody dla Powstańców czasu pokoju. W 2008 r. Bank współfinansował zakup na aukcji kolekcji powstańczych listów z 1944 r. W 2017 r. był także sponsorem wystawy „1000 pamiątek. Dary z lat 2007–2017” prezentującej m.in. zdjęcia i rysunki, mundury, opaski, sprzęt medyczny i fotograficzny.

Bank od lat wspiera Polskę i Polaków. Jego ponad stuletnia historia przeplata się ściśle z historią kraju. Powszechna Kasa Oszczędności brała udział w najważniejszych gospodarczych projektach – wsparła m.in. budowę̨ portu w Gdyni czy Centralnego Okręgu Przemysłowego.

PKO Bank Polski zapoczątkował także akcję wspierania polskiego dziedzictwa kulturowego. Pomagał odbudować́ rozproszone i często zniszczone zbiory narodowe. Od wielu lat bank jest także mecenasem licznych wydarzeń́ kulturalnych. Wspiera i sponsoruje wielkie festiwale i najważniejsze instytucje kultury.

Pracownicy PKO Banku Polskiego angażują się również w szeroko zakrojoną działalność charytatywną. Pod hasłem „PKO Bohaterom” pomagają Powstańcom Warszawy w poprawie jakości ich życia remontując ich mieszkania i dostarczając im pomoc materialną. Od lat w ramach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa zbierają krew dla potrzebujących, a w dobie pandemii również osocze ozdrowieńców, którem wspierano leczenie najciężej chorych na COVID-19 Polaków.

Czas epidemii to czas bardzo aktywnej działalności banku, który sfinansował m.in. zakup 7,5 tys. testów na obecność koronawirusa dla medyków, przekazał 120 aut na potrzeby szpitali i inspektoratu sanitarnego, przekazał 5 mln zł dla szpitali oraz zakładów opieki zdrowotnej. Ponadto bank przeznaczył 2,2 mln zł na zakup 80 tys. maseczek przekazanych do Agencji Rezerw Materiałowych.

Działalność banku na rzecz Polski i Polaków została dostrzeżona i wyróżniona już wielokrotnie, m.in. w corocznych raportach „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”.