Ale Kino! Wirtualna podróż pełna wrażeń...

Na tę chwilę czekali wszyscy miłośnicy kina! Lada dzień ruszy 39. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza ALE KINO! Ostatecznie, tak jak w ubiegłym roku, odbędzie się wyłącznie w internecie. Wydarzenie jak zawsze wspiera PKO Bank Polski.
około min czytania

Festiwal Ale Kino! wprowadza młodych widzów w świat kina, magii i baśni. Filmy dostępne będą między 5 a 12 grudnia na platformie Alekino.com. Warto więc zamienić wtedy domową kanapę w kinowy fotel, a na ekranie telewizora niech zagoszczą wyjątkowo ciepłe opowieści.

Różnorodnie i ciekawie

W programie filmowym tegorocznego festiwalu znalazły się aż 102 filmy z ponad 30 krajów.  Repertuar jest dostosowany zarówno dla dzieci 5+, młodzieży 14 + jak i młodych dorosłych 18+.  Wśród licznych polskich premier widzowie znajdą m.in.: „Murenę” w reżyserii Antonety Alamat Kusijanovic.

Nie zabraknie również krajowych kandydatów do Oscara: „Yuni” (reż. Kamila Andini; Indonezja, Francja, Singapur, Australia), „Biała Twierdza” (reż. Igor Drljača, Bośnia i Hercegowina, Kanada) i „Tygrysy” (Ronnie Sandahl; Szwecja) i „Dzieci słońca” (reż. Majid Majidi, Iran). Uwagę warto zwrócić też na filmy „Jak ocalić smoka" Katariny Launing, „Małą mamę” w reż. Céline Sciamma) czy „Belle” w reż. Hosoda Mamoru. Nie zabraknie również akcentów przedświątecznych – 5 grudnia pokazy online otworzy duński film ,,Jak zostać Świętym Mikołajem 2”.

Ale Kino! z historią

  • Historia festiwalu sięga początku lat sześćdziesiątych. Ale Kino! jest drugim najstarszym festiwalem dla dzieci i młodzieży w Europie, a także drugim najstarszym festiwalem filmowym w Polsce, po Krakowskim Festiwalu Filmowym. Odbywa się co roku w Poznaniu i ma na celu promocję dobrego kina dla młodych widzów. To co wyróżnia go w szczególności to wyjątkowa rodzinna atmosfera, mądre filmy i wspólne dyskusje po seansach. PKO Bank Polski wspiera to wydarzenie od lat!

Nagrody wręczone

Najważniejsza nagroda festiwalu, Platynowe Koziołki, powędruje w tym roku do Frances Andreasen Østerfelt za film „Fantastyczny sklep z kwiatami”, w 20. rocznicę premiery w Poznaniu oraz za znakomite, efektywne współtworzenie wizerunku Festiwalu Ale Kino! przez wierną i twórczą, dwudziestoletnią obecność na naszym wydarzeniu.

Aktywna, zawsze chętna do rozmowy, pełna ciekawości i entuzjazmu, dzieląca się swoją twórczą pasją, zmuszająca do refleksji, zawsze dodawała Festiwalowi dynamiki i kolorytu. Tutaj szukała także partnerów do swoich zamierzeń artystycznych. I znajdywała ich, a z kontaktów festiwalowych wyrosły takie dzieła, jak animowany film „Len”, który powstał dla upamiętnienia 200. rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena, czy znakomicie przyjęta powieść graficzna „Światło w ciemności” poświęcona Marii Curie-Skłodowskiej, wymyślona i napisana przez laureatkę, a przepięknie namalowana przez Annę Błaszczyk, ilustratorkę, ale przede wszystkim twórczynię pięknych filmów animowanych – mówi Jerzy Moszkowicz, Dyrektor Festiwalu.

Piłkarskie Koziołki 2021 przyznano szwedzkiemu filmowi „Tygrysy” w reżyserii Ronniego Sandahla – za naruszenie tabu i realistyczne ukazanie depresjogennych aspektów przemysłu futbolowego, a wręcz „wyliczenie” potencjalnej ceny sukcesu młodego sportowca.

­– Otwarta rozmowa na te tematy, także za pośrednictwem języka kina artystycznego, przynosi nadzieję na uchronienie tysięcy młodych ludzi, szukających lepszego życia w profesjonalnej piłce, przed psychicznymi dramatami, niejednokrotnie prowadzącymi do życiowej klęski – dodaje Dyrektor Festiwalu, Jerzy Moskowicz. – Jako fani piłki pasjonujemy się grą, emocjonujemy transferami, uwielbiamy gwiazdy. Dzięki medialnym relacjom myślimy, że wiemy o nich wszystko. Życie futbolowego celebryty może wydawać się usłane różami: sława, uwielbienie, gigantyczne pieniądze, wszystko, czego młoda dusza zapragnie. Czy na pewno? Nagrodzony obraz wprowadza nas w inne, mroczne obszary sportu. W końcowych napisach filmu czytamy, że są to miejsca w dużej mierze nadal objęte zmową milczenia. Nieustanny stres, konieczność wyrzeczeń, gigantyczna presja i wreszcie, co paradoksalne w grze zespołowej, dramatyczna samotność – to główne powody depresji piłkarzy. Wszystko to dotyka ludzi niezwykle młodych, właściwie większych dzieci.

Klub dyskusyjny

W programie festiwalu znajdzie się także miejsce na dyskusje filmowców i pedagogów. Sekcja Industry/Education Pro składa się z dwóch odrębnych programów: „Education” – skierowanego do nauczycieli i edukatorów, a tematem tegorocznego spotkania będzie „Kino uważne” oraz „Industry”, skierowanego do branży filmowej
Już w najbliższą niedzielę rozpoczyna się filmowa podróż. Zapraszamy wszystkich młodych miłośników kina, którzy są ciekawi świata i gotowi na przekroczenie granic własnej wyobraźni…

Michalina Nowak