Do końca lipca w Warszawie trwa wystawa „Karol Śliwka”

– Dla pokolenia młodych projektantów Karol Śliwka jest gwiazdą popkultury – twierdzi Patryk Hardziej, kurator wystawy „Karol Śliwka. Polskie Projekty Polscy Projektanci”, której mecenasem jest PKO Bank Polski. Ekspozycję można oglądać do końca lipca br. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
około min czytania

Karol Śliwka jest dziś zasłużoną gwiazdą projektowania. W latach 90. na rynku dominowała supernowoczesność i komercyjne podejście do grafiki a starsze pokolenie było nieco zapomniane. Od niedawna obserwujemy jednak modę i żywe zainteresowanie pracami Karola Śliwki – mówi Patryk Hardziej, kurator wystawy prac Karola Śliwki czynnej do końca lipca w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

To już trzecia odsłona ekspozycji. Wcześniej odbywała się w Muzeum Miasta Gdyni oraz w Instytucie Dizajnu w Kielcach. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem. Najlepszym dowodem na to jest nagroda w prestiżowym konkursie Wydarzenie Historyczne Roku 2018.

Mecenasem wystawy jest PKO Bank Polski. – Nie mogło zabraknąć PKO Banku Polskiego w tym wydarzeniu, zwłaszcza w tak szczególnym dla nas roku, obchodów stulecia Banku. Karol Śliwka to projektant naszego znaku graficznego, który od nazwiska twórcy do dziś jest nazywany „śliwką” – mówił podczas otwarcia wystawy w Warszawie Marcin Majewski, dyrektor Makroregionu Korporacyjnego PKO Banku Polskiego w Warszawie. – Pan Karol może być dumny, bo zaprojektowane przez niego logo jest dziś warte ok. 3 mln zł, a marka PKO jest trzecią najbardziej wartościową w Polsce i pierwszą wśród brandów krajowych instytucji finansowych – podkreślał Marcin Majewski.

Wystawa „Karol Śliwka. Polskie Projekty Polscy Projektanci” prezentuje przekrojowy dorobek znakomitego projektanta. Ekspozycja gromadzi ponad 400 prac. Artysta tworzył przez 60 lat, a jego dzieła kreowały wizualną przestrzeń publiczną i nadal wpływają na wyobraźnię, inspirując kolejne pokolenia. Wystawa jest swoistym hołdem oddanym twórcy, który zmarł w 2018 r. Od 13 listopada wystawa będzie prezentowana w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy.

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim