Festiwal Bomba Megabitowa z króLEM w roli głównej!
Przewidział Google, tablety czy audiobooki, ale na pewno nie wyobrażał sobie takiego przyjęcia z okazji 100. rocznicy swoich urodzin. A uczta będzie zacna i z rozmachem! Bowiem Festiwal Bomba Megabitowa w Krakowie to szczególna okazja do zanurzenia się w niezwykłej twórczości Stanisława Lema. 2021-09-02Przed nami niezwykłe wydarzenie łączące świat kultury, technologii i nauki. Na afiszu inspirujące spotkania, nadzwyczajne debaty, emocjonujące koncerty czy intrygujące pokazy filmowe. Festiwal Bomba Megabitowa odbędzie się od 10 do 14 września w Centrum Kongresowym ICE Kraków, Kinie pod Baranami i Pałacu Potockich. Organizatorami Festiwalu są Miasto Kraków, KBF i Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, a partnerem strategicznym PKO Bank Polski.
To już tradycja!
Każdego roku Kraków hucznie obchodzi urodziny pisarza i tym samym obfituje w wiele wydarzeń nawiązujących do jego twórczości. Tym razem festiwal zaplanowany na wrzesień będzie absolutnie wyjątkowy! Z okazji 100. urodzin Stanisława Lema, przez pięć dni wspólnie z zaproszonymi gośćmi będzie można odbyć niezwykłą podróż śladami pisarza.
Festiwal dzieli się na trzy podstawowe bloki: kultura, nauka i technologia. Poświęcony jest twórczości Stanisława Lema, ale nie tylko, bo rozmawiać będziemy także o przyszłości – tej bliskiej i tej dalekiej, a festiwal adresowany jest absolutnie do wszystkich. – mówi Szymon Kloska, kurator obchodów Roku Lema.
Przystanek literacki
Podczas Festiwalu Bomba Megabitowa zostaną zaprezentowane dwie książki, które powstały z okazji Roku Lema: Lem w PRL-uautorstwa Wojciecha Orlińskiego oraz Tom Filozoficzny Lem pod redakcją Jakuba Gomułki, Filipa Kobieli, Jowity Gui i Jakuba Palma. Z kolei osobistymi wspomnieniami o Stanisławie Lemie podzielą się przyjaciele i znawcy jego twórczości: Ewa Lipska, Stanisław Bereś i Tomasz Fiałkowski.
Nie zabraknie również spotkań dla tych, którzy chętnie posłuchają rozmów z tłumaczami Lema. Ponadto odbędzie się już piąta edycja konferencji z cyklu Filozofia w twórczości pisarza. Prelegenci poruszą takie tematy, jak filozofia ciała, koncepcja kultury krakowskiego pisarza czy jego związki z marksizmem i PRL-em.
Strefa technologii
Miłośnicy nowych technologii będą mogli zobaczyć na festiwalu wystawy technologii kosmicznych, druku 3D w klimacie Lema czy bibliotekę przyszłości, w której będą mieli dostęp do dzieł pisarza na wielu różnych nośnikach. Podczas festiwalu odbędzie się również maraton spotkań i debat pod hasłem „Patrząc w przyszłość”, podczas, których będzie można porozmawiać o technologii, etyce w sztucznej inteligencji, internecie czy podróżach przyszłości.
Podmuch sztuki i artyzmu
Dla wszystkich uczestników przygotowany jest także wachlarz wydarzeń artystycznych. W programie znajdą się pokazy filmowe najgłośniejszych adaptacji prozy Lema w Kinie Pod Baranami, spektakle teatralne, a nawet improwizacje sceniczne oraz słuchowiska z udziałem czołowych polskich aktorek i aktorów. Nie zabraknie również dobrej muzyki, która przeniesie słuchaczy w kosmiczny świat Lema. Podczas festiwalu będzie można usłyszeć zespół jazzowy EABS oraz TRIO RGG. Niezbywalną i integralną częścią programu jest także bogaty program warsztatów i aktywności dla praktycznie wszystkich grup wiekowych. Zwieńczeniem obchodów 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema będzie plenerowa wystawa zatytułowana „Wizja globalna”, prezentująca najciekawsze okładki do książek pisarza.
To niezwykłe wydarzenie odbędzie się w mieście, w którym pisarz spędził większość życia i w którym powstała większość jego książek – w Krakowie. Zapraszamy w dniach 10 – 14 września 2021 r. do Centrum Kongresowego ICE Kraków, Pałacu Potockich, teatrów, kin, galerii i wielu innych miejsc. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prof. Jerzy Bralczyk, ks. Adam Boniecki, Natalia Hatalska, Aleksandra Przegalińska czy e-sportowiec Jarosław "Pasha" Jarząbkowski. – zaprasza dyrektor Instytutu Lema, Jakub Płodzich.
,,Żyjemy w świecie, w którym nic nie jest już tak pewne jak to, że jutro nie będzie powtórzeniem dnia dzisiejszego” – napisał Stanisław Lem w ,,Rozprawy i szkice”. My jednak jesteśmy jeszcze jednego pewni – to będzie absolutnie wyjątkowy festiwal, który przeniesie nas do zupełnie innego świata!