„Ci wszyscy moi przyjaciele” – koncert piosenek Republiki i Obywatela G.C

„Mamona”, „Biała flaga”, „Telefony” czy „Nie pytaj o Polskę” – to tylko kilka z wielu utworów wybitnego artysty, Grzegorza Ciechowskiego, który w tym roku obchodziłby 64. urodziny. Z tej okazji Teatr Muzyczny w Poznaniu zaprasza na wyjątkowy koncert ,,Przeczekajmy tutaj noc. Piosenki Republiki i Obywatela G.C.”, który stanie się okazją do odkrycia na nowo kultowego dorobku Grzegorza Ciechowskiego.
około min czytania

Teksty pełne nieprzypadkowych słów i muzyka – z jednej strony, utkana z subtelnych dźwięków, z drugiej nasycona skrajnymi emocjami. Utwory Grzegorza Ciechowskiego są ponadczasowe. Już 29 sierpnia o godzinie 20.00 w Starym Porcie nad Wartą ponownie przeniosą nas w świat nostalgii, buntu, miłości i wzruszeń.

„Śniłem dzisiaj, że jestem górskim lwem na Kaukazie”

O Grzegorzu Ciechowskim mówi się przede wszystkim jako o wszechstronnym artyście. Był muzykiem, kompozytorem, autorem tekstów, producentem muzycznym oraz twórcą muzyki filmowej. W 1981 r. stał się liderem i twórcą większości repertuaru zespołu Republika. Jako solista występował pod pseudonimem Obywatel G.C. oraz Grzegorz z Ciechowa. Przez lata tworzył dzieła, które na stałe trafiły do kanonu polskiej muzyki.

Był absolutnym mistrzem słowa. Przekonująco interpretował stany emocjonalne i zjawiska społeczno-polityczne, rządził zbiorową wyobraźnią. W swoich rockowych nagraniach być może wyprzedził to, co stało się po 1989 r. Sam porównywał rolę autora tekstu do pracy archeologa, który nie tyle wymyśla słowa, ile je odkrywa i wydobywa. Choć artysta zmarł 20 lat temu, jego twórczość i muzyka wciąż jest żywa.

– Republiki słuchałem od dziecka, chyba jak całe moje pokolenie. Te piosenki zrobiły nam soundtrack do dorastania. Zresztą słowa Grzegorza Ciechowskiego to kanon poezji XX w. Myślę, że niebawem ten fakt stanie się ogólnie uznaną oczywistością i mam nadzieję, że takie koncerty jak „Przeczekajmy tutaj noc” niosą dobre imię i moc muzyki Republiki. To trochę nasz pokoleniowy obowiązek, poznański także, bo przecież to tu Republika zagrała swój ostatni koncert w listopadzie 2001 r., chwilę przed odejściem Grzegorza  – mówi Michał Wiraszko, wokalista, gitarzysta.

„Gramy dalej, gramy dalej”

Obecnie twórczość Grzegorza Ciechowskiego zdaje się być niewyczerpanym źródłem inspiracji dla artystów.

Muzyka Republiki jest mi bliska przede wszystkim poprzez warstwę liryczną. Teksty Grzegorza zawsze pozostawiały wiele przestrzeni do interpretacji. Tak jest np. z utworem „Przeczekajmy noc”. Za każdym razem, gdy go śpiewam przygotowując się do niedzielnego koncertu, pojawia się we mnie inna interpretacja tego tekstu. Jest on cały czas żywy i silnie we mnie rezonuje. Niedzielny koncert będzie dla mnie wyjątkowy również ze względu na obecność Leszka Biolika (basisty Republiki), którego bardzo cenię. To będzie niezwykle piękny wieczór i serdecznie wszystkich na niego zapraszam – mówi Daga Gregorowicz, wokalistka, kompozytorka, artystka koncertu ,,Przeczekajmy tutaj noc. Piosenki Republiki i obywatela G.C.”

„Dalej w tan orkiestra gra”

Organizatorem koncertu zaplanowanego na ostatnią niedzielę sierpnia w Starym Porcie nad Wartą, jest Teatr Muzyczny w Poznaniu, którego sponsorem jest PKO Bank Polski.

W trakcie wydarzenia wystąpią gwiazdy polskiej estrady, m.in.: Natalia Kukulska, Renata Przemyk, Daga Gregorowicz, Janusz Radek, Michał Kowalonek i Jacek Bończyk.

Nie zabraknie także artystów Teatru Muzycznego w Poznaniu – na scenie pojawią się m.in.: Radosław Elis, Anna Lasota, Joanna Rybka, Marcin Januszkiewicz czy Magdalena Szcześniewska. Zaprezentują utwory i choreografie pochodzące z najnowszej premiery pt. „Kombinat” – spektaklu muzycznego w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, który powstał z inspiracji tekstami i muzyką Grzegorza Ciechowskiego z repertuaru Republiki i Obywatela G.C. Zaproszenie na koncert przyjął również Leszek Biolik – członek Republiki.

W programie koncertu znajdą się takie hity jak: „Mamona”, „Tak… Tak… to ja…”, „Telefony”, „Nie pytaj o Polskę”, „Biała flaga” czy „Moja krew” w wykonaniu Orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina.

Prowadzenia całego koncertu podejmie się Piotr Stelmach, a wydarzenie odbędzie się pod kierownictwem muzycznym Bartosza Gasiula i w reżyserii Łukasza Brzezińskiego.

Michalina Nowak