Co skrywa skrytka bankowa?

Skrytka depozytowa nie ma przed nami tajemnic. To zwykła usługa, którą znajdziemy w niektórych bankach. Dzięki niej kosztowne przedmioty czy ważne dokumenty przechowamy pod okiem bankowych kamer i superzabezpieczeń. Ale nie tak łatwo zostać jej właścicielem.
około min czytania

Skrytka bankowa to specjalnie zabezpieczona szuflada znajdująca się w pilnie strzeżonym miejscu, np. w skarbcu banku. Możemy w niej przechowywać wartościowe przedmioty, wyjątkiem mogą być pieniądze będące w obiegu.

W USA wynajmuje się około 26 milionów skrytek depozytowych. W krajach Europy Zachodniej, ma ją co trzecia osoba lub firma. Podobnie w krajach Azji koncepcja wykorzystania wynajętej skrytki depozytowej jest powszechną praktyką.

Skrytki bankowe znajdują się w specjalnie przygotowanych do tego oddziałach instytucji i posiadają mocne zabezpieczenia przed włamaniem. Koszt wynajęcia skrytki to od kilkuset do kilku tysięcy złotych za rok. Czy naprawdę warto ją mieć.

Skrytki depozytowe

Warto wiedzieć:

 • Skrytka bankowa to specjalnie zabezpieczona i pilnie strzeżona kaseta, którą każda pełnoletnia osoba fizyczna lub osoba prawna może wynająć na ustalony okres – najczęściej miesiąca, roku lub na czas nieokreślony. Umowę najmu skrytki podpisze również cudzoziemiec za okazaniem paszportu oraz więcej niż jedna osoba np. małżeństwo czy założyciele wspólnej firmy. 

Czego nie można przechowywać:

 • mienia pochodzącego z czynu zabronionego (np. kradzieży);
 • broni;
 • substancji radioaktywnych, wybuchowych i toksycznych;
 • narkotyków;
 • artykułów ulegające zepsuciu.

Skrytka w banku – jeśli zostanie okradziona

Wedle polskiego prawa, jeśli skrytka zostanie okradziona, jej użytkownik musi udowodnić jakie przedmioty stracił i ile były warte. Bank nie prowadzi żadnej ewidencji rzeczy, które znajdują się w skrytkach, ani nikt ich nie wycenia. Tak jest nie tylko u nas, podobnie jest również innych krajach np. w USA.

Kradzieże skrytek zdarzają się, choć rzadko. W 2018 r. nieznani włamywacze podczas weekendu zdołali dostać się do skrytek depozytowych w oddziale Rabobanku w Holandii i ukraść z nich cenne przedmioty. Firma była ubezpieczona, choć właściciele nie odzyskali swoich rzeczy.

Głośna sprawa wydarzyła się również w Monachium. W 2016 pewna Rosjanka zdeponowała swój majątek w filii Commerzbanku przy Promenadeplatz. Łącznie 32 miliony euro, podzielone na siedem skrytek. Rok później zauważono włamanie do skarbca banku. W jednej ze skrytek brakowało 4,62 miliona euro.

Skrytka bankowa – koszt

W Polsce oprócz kilku banków skrzynki depozytowe udostępniają firmy prywatne. W Śląskich Sejfach za skrytkę w rozmiarze L (43x23x16 cm) zapłacimy 120 zł miesięcznie.

W Lublinie działa firma Twój Skarbiec, która oferuje kilkaset sejfów, a za skrytkę trzeba płacić od 350 do 2100 zł rocznie. We Wrocławiu 24Sejf korzystanie z największej skrytki 400x400x190 mm wycenia prawie 3 tys. zł. za 12 miesięcy.

W Warszawie działa Skarbiec Warszawa należący do brytyjskiej sieci skarbców Merrion Vaults. Oferuje on aż sześć dogodnych rozmiarów skrytek depozytowych na biżuterię, gotówkę, złoto, srebro, ważne dokumenty, takie jak testamenty oraz inne cenne przedmioty. Najdroższa to wydatek ok. 5 tys. zł rocznie.

PKO BP – skrytka bankowa

PKO Bank Polski oferuje skrytki i kasetki w kilku dużych miastach i w wielu oddziałach. Ich liczba odpowiada zainteresowaniu klientów.  

Na koniec 2019 r. skrytki sejfowe lub kasety depozytowe wynajmowane były w 138 oddziałach, a na koniec 2020 r. takich miejsc było 125.

Koszt skrytki to 600 zł rocznie, natomiast kasetki są nieco tańsze – 450 zł rocznie. Ceny nie zmieniły się od sierpnia 2018 r.

Konto zamiast skrytki

 • Gotówki, która jest w obiegu nie możemy trzymać w skrytce. To dobrze, bo konto zdecydowanie lepiej się do tego nadaje. Do tego celu i wielu innych dobre będzie PKO Konto bez Granic – wszystkomające konto dla podróżujących, przydatne, jeżeli np. planujemy wyjazd za granicę. Posiada m.in. funkcje: cashback, autooszczędzanie i debet na koncie.

Skrytka bankowa a komornik

Komornik ma prawo zająć znajdujący się w niej majątek, tak samo jak ma prawo dokonać blokady środków na rachunku bankowym. Bank może samodzielnie otworzyć skrytkę, jeśli minie czas jest wynajmu, a właściciel nie przedłuży umowy z instytucją bądź nie zapłaci za dalszy wynajem i nie zgłosi się po jej zawartość. Znajdujące się w skrytce przedmioty trafiają wtedy do depozytu.

Wbrew powszechnej opinii nie tylko właściciel skrytki bankowej ma do niej dostęp. W wyjątkowych sytuacjach do skarbca mogą zajrzeć:

 • funkcjonariusze policji,
 • Centralne Biuro Antykorupcyjne,
 • prokuratura,
 • Służba Celna,
 • Straż Graniczna,
 • Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
 • komornik.

Skrytka bankowa – skarbiec automatyczny

W 1865 r. na rynku w USA pojawiła się firma Safe Deposit Box, która udostępnia 500 skrytek depozytowych z własnym zamkiem zapewniającym klientom pełną kontrolę nad skrytką. Tak narodziła się koncepcja niezależnej usługi skrytki depozytowej.

Alternatywą dla tradycyjnych skarbców są skarbce automatyczne. Skrytki depozytowe wydaje i odbiera automat. Specjalny system panuje nad wszystkim. Skarbiec jest czynny przez 24/7, a nowoczesna automatyka w połączeniu z monitoringiem wszystkich aktywności eliminują błędy personelu.

Alicja Pietruczuk