Film o Magdalenie Abakanowicz z Filmoteki PKO Banku Polskiego
– Dla kogo panowie robią tyle zdjęć? – pytała Magdalena Abakanowicz fotoreporterów, którzy podczas otwarcia wystawy „Cysterna” w Warszawie w 2008 r. nie odstępowali jej na krok. Taką scenę zobaczymy w unikatowym dokumencie o wybitnej rzeźbiarce „Portret artystki Magdaleny Abakanowicz” z Filmoteki Kolekcji sztuki PKO Banku Polskiego. Film dotąd nie był prezentowany w mediach! Teraz każdy może go zobaczyć – stanowi ważną część ekspozycji w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pt. „W przestrzeni Magdaleny Abakanowicz”. 2019-07-18Magdalena Abakanowicz (20.06.1930 – 20.04.2017) jest jedną z najbardziej znanych polskich rzeźbiarek. Stworzyła słynne abakany, czyli miękkie formy rzeźbiarskie, którym nadano nazwę od jej nazwiska. To uznawana i utytułowana artystka, której dzieła są cenione i pokazywane na całym świecie. Jedno z nich – „Drzewo wiadomości dobrego i złego” z 1998 r. – znajduje się w Kolekcji sztuki PKO Banku Polskiego.
Do 6 października 2019 r. w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku można zobaczyć przekrojową wystawę dzieł artystki pt. „W przestrzeni Magdaleny Abakanowicz”. Ważną jej częścią jest film pt. „Portret artystki Magdaleny Abakanowicz” z Filmoteki Kolekcji sztuki PKO Banku Polskiego. To unikat na skalę światową, ponieważ zawiera wypowiedzi artystki zarejestrowane przy okazji otwarcia jej wystawy pt. „Cysterna” w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie w 2008 r.
Duże wydarzenie artystyczne
Była to niecodzienna i przejmująca ekspozycja. Kuratorka wystawy, Milada Ślizińska, wyjaśniała, że pokazywane są puste formy dopiero przeznaczone do odlewu, a nie pełne figury. To potęgowało wrażenie pustki, co miało duże znaczenie dla artystki, która prezentowała swoje dzieła na świecie, ale rzadko mogła to robić w Polsce. Była to pierwsza od 10 lat wystawa dzieł Abakanowicz w kraju i stanowiła duże wydarzenie kulturalne.
Na filmie autorstwa Róży Fabjanowskiej i Sławomira Malcharka można zobaczyć, jak artystka reaguje na okazywane jej uznanie. Dokument został zrealizowany na zamówienie PKO Banku Polskiego. Jest ważną częścią wystawy „W przestrzeni Magdaleny Abakanowicz” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Abakanowicz w Orońsku
Wystawa w Orońsku jest wielowątkowa i rozbudowana. Ukazuje różnorodną twórczość artystki. Wcześniej była prezentowana w Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Designu w Rydze, stanowiącym część tamtejszego Muzeum Narodowego. Prace Abakanowicz prezentowane w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pojawią się we wszystkich galeriach oraz Parku Rzeźby. Najbardziej znanym Abakanom – Błękitnemu, Tubie, Czarnemu Ubraniu, Lady i kilku innym – towarzyszyć będą rzeźby wykonane przez artystkę z jutowego płótna utwardzanego żywicą: Głowy (1973-1975), Postacie stojące (1986-1987), słynne Plecy (1976), a także Oracz (1996-1997) i inne. Ekspozycję uzupełni pokaz slajdów przedstawiających najważniejsze realizacje Abakanowicz w parkach rzeźby na całym świecie.
PKO Bank Polski jest partnerem wystawy „W przestrzeni Magdaleny Abakanowicz” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim