Bez wątpienia najważniejszy podczas 44. FPFF w Gdyni jest Konkurs Główny. Widzowie zobaczą w nim aż 19 filmów: „Boże Ciało”, „Ciemno, prawie noc”, „Czarny mercedes”, „Dolina Bogów”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”., „Interior”, „Kurier”, „Legiony”, „Mowa ptaków”, „Obywatel Jones”, „Pan T.”, „Piłsudski”, „Proceder”, „Słodki koniec dnia”, „Solid gold”, Supernova”, „Ukryta gra”, „Wszystko dla mojej matki” oraz „Żelazny most”.
Przed nami sześć bardzo intensywnych dni. Poranne pokazy filmowe zaplanowaliśmy już od ósmej rano. Ostatnie seanse i spotkania z twórcami mogą się kończyć nawet po północy. Warto też poświęcić trochę czasu na sekcje dodatkowe, w tym Panoramę Kina Polskiego, prezentującą wybrane filmy zgłoszone do Konkursu Głównego, ale do niego niezakwalifikowane – poleca Magdalena Jacoń, rzeczniczka prasowa Festiwalu.
W Jury Konkursu Głównego 44. FPFF zasiadają w tym roku: Maciej Wojtyszko (przewodniczący), Ewa Braun, Bożena Dykiel, Piotr Dzięcioł, Paweł Laskowski, Ilona Łepkowska, Maria Sadowska, Nikodem Wołk-Łaniewski i Jerzy Zieliński.
Zanim w tej podróży dotrzemy do celu, warto zatrzymać się na stacjach pośrednich:
STACJA: historia Organizatorzy 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zapraszają do wspólnego świętowania filmowych jubileuszów. Swoje 70. urodziny obchodzi Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy ulicy Chełmskiej w Warszawie. To legendarna instytucja, w której powstają polskie filmy. Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną najważniejsze osiągnięcia z bogatego dorobku filmowego i historii WFDiF. Również 70 lat temu powstała Wytwórnia Filmów Oświatowych i pełni swą misję nieprzerwanie od końca lat 40. XX wieku. Jej dorobek to 4,5 tys. filmów o różnorodnej tematyce, zrealizowanych przez kilka pokoleń polskich twórców. Z okazji jubileuszu uczestnicy 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych mogą zobaczyć wybrane krótkie metraże WFO.
STACJA: nostalgia Festiwal Polskich Filmów Fabularnych jako największe wydarzenie poświęcone rodzimej kinematografii, pielęgnuje także pamięć o jej o początkach. Podczas 44. FPFF, jak co roku, widzowie zostaną zaproszeni do Starego Kina. Zaprezentowane zostaną polskie filmy z lat 20. i 30. XX wieku, wśród nich: „Halka” w reżyserii Konstantego Meglickiego. Pokaz tego dzieła będzie wyjątkowy, bowiem w 2016 r. Filmoteka Narodowa podjęła próbę montażu zachowanych fragmentów filmu w sposób zgodny z duchem epoki. Ocalone fragmenty ścieżki dźwiękowej wykorzystano we współczesnej ilustracji muzycznej, opracowanej przez Jerzego Rogiewicza, kompozytora, perkusistę i pianistę. Podczas projekcji kompozytor wykona ją na żywo, z towarzyszeniem muzyków.
STACJA: klasyka Zofia Czerwińska, Kazimierz Kutz oraz Ryszard Bugajski – Gdynia o nich pamięta. Jedna z festiwalowych sekcji przypomni obrazy, w które zaangażowani byli zmarli twórcy. – Czystą Klasykę tym razem w całości dedykujemy Zofii Czerwińskiej, Kazimierzowi Kutzowi, Ryszardowi Bugajskiemu, Jerzemu Wójcikowi, Wiesławowi Zdortowi, Witoldowi Sobocińskiemu, Andrzejowi Trzosowi-Rastawieckiemu – mówi Magdalena Jacoń. Wśród dzieł, które zostaną zaprezentowane w tym roku, znalazł się film „Miś”, „Matka Joanna od Aniołów”, „Sól ziemi czarnej” oraz „Przesłuchanie”.
STACJA: świat Osiem nowych międzynarodowych koprodukcji filmowych, które powstały ze znaczącym polskim udziałem, zaprezentuje tegoroczna sekcja Polonica na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To najstarsza – obok Konkursu Głównego – festiwalowa sekcja. W tegorocznym programie gdyńska widownia zobaczy dzieła, które zapisały się w historii kinematografii, m.in. nagrodzoną w Cannes „Ajkę”, w Berlinie – „Dowłatowa”, Europejską Nagrodą Filmową – „Kapitana”, czy gwiazdorsko obsadzony „High Life” Claire Denis, dostrzeżony m.in. w San Sebastian.
STACJA: Gdynia Program 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych tradycyjnie wzbogacają filmy związane z miastem-gospodarzem. W sekcji pozakonkursowej „Filmy z Gdyni” zaprezentowane zostaną trzy tytuły: dwa filmy dokumentalne i jeden fabularny krótki metraż: „Kapitan” w reżyserii Kryspina Pluty, „Cienie imperium” Karola Starnawskiego i „Na strajk!” Stanisława Horodeckiego.
STACJA: dzieci To już 16. edycja cyklu „Gdynia Dzieciom”. Pokazy dla najmłodszych widzów obejmą aż 30 bajek animowanych oraz 11 filmów pełnometrażowych. W tej sekcji zaprezentowane zostaną filmy najnowsze, ale i klasyczne: od „Mami Fatale” i „Dnia czekolady” po „Reksia” i „Podróż za jeden uśmiech”.
STACJA: bez biletu Festiwalowa publiczność to rzesze kinomaniaków, którzy co roku uczestniczą w licznych pokazach, ale nie tylko. 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to również inne atrakcje: – Nawet bez uczestniczenia w seansach i wydawania pieniędzy na bilety można w Gdyni poczuć festiwalową atmosferę. Codziennie wieczorem na Placu Grunwaldzkim na widzów czeka kino plenerowe, w którym pokażemy głośne filmy pełnometrażowe oraz nagradzane krótkie metraże z ostatnich edycji Festiwalu – zachęca rzeczniczka prasowa Festiwalu.
W festiwalowy piątek, 20 września, w wielu miejscach gdyńskiego śródmieścia będzie można usłyszeć muzykę filmową Krzysztofa Komedy, w wykonaniu kilku polskich i zagranicznych big-bandów. Na Czerwonych Schodach obok Gdyńskiego Centrum Filmowego zaśpiewają aktorki: Anna Dereszowska i Magdalena Kumorek. Muzyczną kulminacją piątku będzie wspólny występ połączonych orkiestr, pod wodzą Łukasza L.U.C. Rostkowskiego w nowo odremontowanej muszli koncertowej na Placu Grunwaldzkim. – Zapraszamy także na promocje książek o tematyce filmowej oraz wystawy, zarówno w obiektach festiwalowych, jak i plenerze – mówi Magdalena Jacoń.
Oktawia Staciewińska