INFIXUS: wewnątrz przeszłości i mijającego czasu. Wystawa prac Marty Antoniak i Roberta Kuśmirowskiego
„Wewnątrz przeszłości i mijającego czasu” – tak można podsumować wystawę Marty Antoniak i Roberta Kuśmirowskiego. Artystów, których prace są również w kolekcji sztuki PKO Banku Polskiego. Wystawę Infixus można do 17 września br. podziwiać w galerii HOS Gallery w Warszawie. 2022-08-19„Wewnątrz przeszłości i mijającego czasu” – tak można podsumować wystawę Marty Antoniak i Roberta Kuśmirowskiego. Artystów, których prace są również w kolekcji sztuki PKO Banku Polskiego. Wystawę Infixus można do 17 września br. podziwiać w galerii HOS Gallery w Warszawie.
Ona zafascynowała się jego twórczością w 2008 roku podczas wizyty w krakowskim Bunkrze Sztuki. „Masyw kolekcjonerski” uważa za jedno z ważniejszych doświadczeń artystycznych swojego życia. On – bogaty w doświadczenia oraz ceniony na rynku sztuki. “Za tworzone z rozmachem dzieła, które na nowo stawiają pytania o skuteczność iluzji w sztuce” nagrodzony Paszportem Polityki w 2005 roku.
Przeszłość widziana oczami trzydziestolatków
Znaczenie wyrazu “infixus” na pewno rozszyfrowaliby studenci filologii polskiej. Oznacza on element umiejscowiony wewnątrz wyrazu. Antoniak i Kuśmirowski anektują termin wywodzący się z językoznawstwa, by pokazać, co kryje się wewnątrz przeszłości i mijającego czasu.
Wrażenie pozostałe w Antoniak po obcowaniu w 2008 roku z wizją Kuśmirowskiego, czternaście lat później doprowadziło do artystycznego spotkania dwójki artystów w przestrzeni warszawskiej HOS Gallery. Tutaj przedmiotom z historią zostaje ponownie podarowany czas. Na wystawie są prezentowane obecne prace artystki oraz dzieła Kuśmirowskiego pochodzące z lat 2000-2006. Dzięki zastosowaniu takiego zabiegu powstaje ciekawy dialog pomiędzy twórczością artystów.
Odwiedzający wystawę poznają perspektywę patrzenia na przeszłość dwójki trzydziestolatków: obecnej trzydziestolatki i artysty, który trzydziestolatkiem był na początku XXI wieku. Wspólnym mianownikiem jest gra z przemijającym czasem, zapomnianymi i niepotrzebnymi przedmiotami, nadawanie im nowego wydźwięku.
Robert Kuśmirowski: dzieciństwo pod znakiem szpitali, późny debiut i pasmo sukcesów
Robert Kuśmirowski, w dzieciństwie unieruchomiony w murach szpitali, a rysowanie pomogło mu przetrwać ten czas. Zdaniem artysty, jeśli jako dzieci stajemy się wrażliwi, to wpływa to na doświadczanie głębszego przeżywania w dorosłości.
Impulsem do podjęcia studiów na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie byłą pasja do muzyki – planował projektować okładki płyt zespołu, w którym grał. Kiedy jego rówieśnicy kończyli naukę, on dopiero zaczynał. Po późnym debiucie przyszło pasmo sukcesów. Współpraca z Fundacją Galerii Foskal, Paszport Polityki w 2005 roku w kategorii Sztuki Wizualne, prace wystawiane wielu miastach Polski, w Stanach Zjednoczonych, Holandii, Niemczech czy Szwajcarii.
Chętnie wciela się też w rolę kuratora i z wizjonerskim zacięciem przygotowuje wystawy.
Marta Antoniak: dekada plastiku szturmuje sztukę współczesną
Marta Antoniak w 2011 roku z wyróżnieniem ukończyła Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Sześć lat później uzyskała stopień doktora na tej samej uczelni. Obecnie jest wykładowczynią krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Autorka wystaw indywidualnych oraz uczestniczka kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. W świecie sztuki rozpoznawalna jest dzięki stosowaniu nietypowej, autorskiej techniki tworzenia obrazów – wykorzystuje stopione plastikowe zabawki.
Artystka dojrzewała w latach 90. XX wieku określanych w polskiej kulturze mianem dekady plastiku. Wykorzystując masę tworzywa sztucznego Antoniak wkomponowuje przedmioty z przeszłości w sztukę współczesną. Dziecięce zabawki i drobne bibeloty pozbawia swojej prostoty i odpustowego charakteru. W swoich pracach uwidacznia nostalgię za minionymi czasami. Używanie roztopionego plastiku ma też inne uzasadnienie.
Zależy mi, by w moich obrazach nie było jasnej granicy między łączonymi materiami. Stąd wziął się pomysł na roztapianie plastiku i tworzenia z niego barwnych kompozycji” – tłumaczyła dla Miesięcznika Kraków.
Infixus: intrygujący powrót do przeszłości
Wspólna wystawa Infixus obrazów autorstwa Marty Antoniak i Roberta Kuśmirowskiego jest dla zwiedzających szansą na intrygujący powrót do przeszłości, spojrzenie na miony czas i przedmioty dawniej użytkowane z odmiennej perspektywy.
Prace artystów znajdują się w kolekcji sztuki PKO Banku Polskiego. Robert Kuśmirowski jako konsultant merytoryczny zaangażowany był również w tworzenie Nowej Kolekcji na Nowe 100-lecie banku.
Małgorzata Borycka