IX edycja „Kolorowego Uniwersytetu” w Poznaniu

Uniwersytet kojarzy się z powagą profesorów i poważnymi salami wykładowymi. Trudno wyobrazić sobie gwar i śmiech dzieci w jego murach. PKO Bank Polski jest partnerem IX edycji „Kolorowego Uniwersytetu”.
około min czytania

„Kolorowy Uniwersytet” to projekt realizowany przez Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Skierowany jest do dzieci w wieku 8-12 lat, uczniów szkół podstawowych z Poznania i województwa wielkopolskiego.

 

W IX edycji projektu weźmie udział 14 poznańskich wydziałów UAM, Biblioteka Uniwersytecka oraz Ogród Botaniczny. W trakcie całego roku akademickiego odbędzie się 8 spotkań dla każdej z grup (przedpołudniowa i popołudniowa) podzielonych na 2 semestry: letni i zimowy. Wszystkie prowadzone będą w budynkach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dodatkowo, dla zainteresowanych studiowaniem na Kolorowym Uniwersytecie w przyszłości, na dwóch wydziałach planowane są zajęcia w ramach cyklu „Kolorowe Wykłady PLUS”. Ponadto, dzięki współpracy z partnerami, w tym roku na małych studentów czekają m.in. zajęcia w Teatrze Nowym w Poznaniu oraz w Laboratorium Wyobraźni PPNT – mówi dr Renata Popiołek, koordynator projektu.

bankomania_2dzieci.jpg

„Kolorowy Uniwersytet” ma przede wszystkim zaciekawić młodych ludzi. Pokazać im, jak bardzo fascynujący jest świat nauki oraz dlaczego warto pytać i szukać odpowiedzi na frapujące ich pytania.

– PKO Bank Polski od lat aktywnie bierze udział w wydarzeniach Kolorowego Uniwersytetu. W tym roku w planach mam przeprowadzenie wykładu na temat oszczędzania „SKO mój pierwszy krok w dorosłość” – mówi Ewa Zielińska z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Poznaniu.

Ten projekt to spotkanie ludzi z pasją, którzy wzajemnie się od siebie uczą. Profesorowie przekazują wiedzę, a uczniowie swój zapał i pozytywną energię.

Spotkania „Kolorowego Uniwersytetu” prowadzą nauczyciele akademiccy. W trakcie każdego, drugim wykładowcą może się stać student „Kolorowego Uniwersytetu”, który przygotuje i przedstawi swój wykład, dotyczący tematyki zajęć lub chęci podzielenia się z audytorium swoimi zainteresowaniami i pasjami – dodaje dr Renata Popiołek.

bankomania_3dzieci.jpg

W trakcie trwania projektu uniwersytet jest kolorowy i to dosłownie! Każdy wydział ma inną barwę. W ten sposób dzieci poznają całą uczelnię. Otrzymują oni również indeksy, a ci, którzy zdobyli wpisy ze wszystkich spotkań, odbierają dyplomy w czasie uroczystego Absolutorium.

Oktawia Staciewińska

Kolorowy uniwersytet w liczbach:

2500 młodych studentów wzięło dotychczas udział w projekcie

150 wolontariuszy pomaga w organizacji zajęć dla dzieci

80 pracowników naukowych było dotychczas zaangażowanych w projekt 

14 wydziałów Uniwersytetu Adama Mickiewicza zaprasza do siebie młodych studentów

2 grupy studentów – przedpołudniowa i popołudniowa