Kulturalnie #zostańwdomu

Polska walczy z epidemią. Teatry, filharmonie, muzea zamknęły swoje drzwi dla widzów i słuchaczy, ale otworzyły się na nowe możliwości kontaktu z publicznością. Czas kwarantanny można wykorzystać na zdalne nadrobienie zaległości z repertuaru, wizytę za kulisami teatru – oczywiście online – czy udział w warsztatach i konkursach. Lista atrakcji jest naprawdę długa. Ten czas może być bardzo kulturalny.
około min czytania

#kwarantannarazem

Teatr Zagłębia w Sosnowcu już na samym początku kwarantanny zabrał swoich najmłodszych widzów za kulisy. Michał Bałaga w relacji zamieszczonej na teatralnym profilu FB opowiedział dzieciom o tym, jak wygląda praca w tym miejscu od kuchni. Najmłodsi mogli więc dowiedzieć się, jak powstają dekoracje, co to jest sztankiet, dlaczego obsługa techniczna teatru szepcze, do czego służą aktorom kostiumy, jak mocuje się sztuczne wąsy na twarzy aktora oraz po co w teatrze są worki z piaskiem. Ogromna dawka emocji, fenomenalnej zakulisowej wiedzy rozbudza ciekawość najmłodszych widzów.

Na tym nie koniec – codziennie zespół Teatru Zagłębia przygotowuje przeróżne niespodzianki. Powstała nawet wyjątkowa sztuka pt. "Pamiętnik przetrwania" zrealizowana w całości z domów aktorów. W wideoprzedstawieniu opowiadają oni o tym, co dzieje się, gdy nagle świat się zatrzymał. Aktorzy Aleksander Blitek, Hubert Sulima, Jacek Sotomski, Jędrzej Piaskowski, Joanna Połeć, Maria Bieńkowska, Mirosława Żak, Ryszarda Bielicka-Celińska, Szymon Majchrzak, Tomasz Kocuj i Tomasz Muszyński przyglądają się sobie i pokazują, jak można przetrwać ten trudny czas. Reżyserami wideodziennika są Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima.

Od tygodni aktorzy Krzysztof Korzeniowski oraz Przemysław Kania prowadzą również cykl #wymownyczwartek, czyli warsztaty z dykcji – pokazują, jakie ćwiczenia warto wykonywać, by pięknie mówić oraz odrobinę ruchowych ćwiczeń, także na świeżym powietrzu. Wielu tych, którzy doskonale znani są z przedstawień dla dzieci czyta dziś najmłodszym na dzień dobry i na dobranoc ich ulubione utwory. Wszystko to w domowych warunkach, przy wsparciu i zaangażowaniu bliskich, w fantastycznej scenografii i charakteryzacji, którą przygotowują samodzielnie.

Co w tym czasie robi obsługa techniczna teatru? Nie, nie odpoczywa! Panie, które na co dzień, przygotowują kostiumy do przedstawień i dbają o scenografię, szyją maseczki i fartuchy dla lekarzy, którzy na pierwszej linii frontu walczą z epidemią! Robią to we współpracy z Siostrami Karmelitankami.

#operaslaskapoleca

Czas kwarantanny spędzić można również obcując z kulturą wysoką w najlepszym wydaniu. Soliści Opery Śląskiej zapraszają do wspólnego oglądania i słuchania spektakli operowych prosto z Opery Wiedeńskiej. Na operowym profilu na Facebooku publikowane są filmiki solistów, którzy w bardzo atrakcyjnej formie kierują zaproszenia do tego, by spędzić wieczór w gronie najbliższych, oglądając spektakle prosto z Wiednia.

Zespół zaprasza również na #lekcjeorkiestrowe. Muzycy opowiadają w nich o instrumentach, pokazują fragmenty przedstawień, w których dany instrument odgrywał ważną rolę. Olbrzymia dawka ciekawej wiedzy w kryje się pod każdym takim spotkaniem.

Opera Śląska zachęca także do tego, by w czasie przebywania w domu nie zapomnieć o zdrowej dawce ruchu. Do wspólnych ćwiczeń zaprasza Aleksandra Piotrowska-Zaręba z Baletu Opery Śląskiej. Podczas treningów oprócz zajęć ogólnorozwojowych, znajdują się również elementy baletowe.

#bitwaokulturęonline

Bitwa o kulturę toczy się na bieżąco w Teatrze Starym w Lublinie. W czasie, gdy wszyscy pozostają w domach, do dyspozycji widzów oddano niezwykle bogatą wideotekę. Tu znaleźć można interesujące dyskusje, jakie odbyły się w ramach cyklu „Bitwa o kulturę”, a w których udział wzięli m.in. Jerzy BralczykUrszula DudziakKarzyna BondaStefan SzczepłekKatarzyna Miller czy Dorota Masłowska. Twórcy rozmawiali o tym, jaką kontrolę nad światem ma artysta, jak zaciekły jest spór o cielesność w naszej kulturze, czy składnikiem kultury stała się piłka nożna, kto nam psuje język polski oraz przewrotnie o tym, że do młodości trzeba dojrzeć.

#zostanwdomu i twórz

Filharmonia Śląska nie przerywa pracy. Zaprasza wszystkich swoich widzów do współtworzenia nowej sztuki. Projekt pod hasłem #zostanwdomu i twórz jest nowatorski na skalę światową. Widzowie z kolejnych publikacji na portalach społecznościowych dowiadują się, jak w szczegółach ma wyglądać ta inicjatywa. – Zazwyczaj, gdy powstaje dzieło muzyczne to na początku jest kompozytor, idea, nuty, muzycy i godziny prób, a następnie publiczne wykonanie, my chcemy ten schemat zaburzyć” – mówi Regina Gowarzewska, Kierownik Biura Koncertowego. Melomani proponują, głosują i w ten sposób ze światowej klasy muzykami, tworzą nowe, niecodzienne dzieło. Ten projekt z pewnością zapisze się w historii Polskie Wydawnictwo Muzyczne wyda bowiem współtworzoną przez widzów suitę i dzięki temu będzie ona mogła zabrzmieć nie tylko w sali Filharmonii Śląskiej, ale także w wielu innych miejscach.

W wolnych chwilach muzycy, na co dzień związani ze Śląską Orkiestrą Kameralną - Silesian Chamber Orchestra – Jakub Łysik i Paulina Grondys umilają czas swoim sąsiadom. Organizują minikoncerty na swoim balkonie.

#MakePeopleSmileAgain 

Pomysłów i zaangażowania nie brakuje także zespołowi Teatru Muzycznego w Poznaniu. Z wirtualnych spotkań z ekspertami pod hasłem #niezapominajmyokulturze #kulturanawynos można m.in. czerpać wiedzę na temat historii muzyki. Soliści wraz z orkiestrą przygotowują również swoje występy. Ci, którym brakuje ich ciepłych głosów, mogą posłuchać doskonale zrealizowanych w domowych warunkach, wykonań utworów ze spektakli. Z myślą o maturzystach, ale oczywiście nie tylko, trwa cykl #MuzycznyCzyta. W każdy poniedziałek i środę o 10.00 artyści Teatru Muzycznego w Poznaniu czytają widzom przeróżne utwory, w tym także klasykę tak bardzo potrzebną dziś uczniom.

#EmocjeNaNajwyzszymPoziomie

To doskonały czas, by poznać się bliżej – z tego założenia wyszedł Teatr Muzyczny w Gdyni i zaprosił swoich widzów na spotkania online, w czasie których soliści odpowiadają na pytania. Na bieżąco dzielą się również ze swoimi słuchaczami tym, co robią w domach, pokazują swoje rodzinne życie i przede wszystkim namawiają, by zostać w domu

Zespół Teatru Muzycznego w Gdyni przygotował również spoty pod hasłem „Kawa z programem”, w których prezentowane są najciekawsze wydania drukowanych programów teatralnych. Warto zajrzeć także na kanał Teatru Muzycznego w Gdyni na You Tube. Tu znaleźć można przeróżne nagrania, m.in.: wideo ze spektakli oraz premierowe piosenki, nagrane na nową płytę.

#musicdoesntstop

Muzycy Filharmonii Narodowej, mimo przerwy koncertowej, nie próżnują – ćwiczą w domach i nagrywają filmiki, udostępniane na portalach społecznościowych. W ten sposób także #dziekujemyzaodwage wyrażają swoją wdzięczność dla wszystkich służb, które są na pierwszej linii walki z wirusem.

Zespół Filharmonii Narodowej zaprasza swoich słuchaczy do wysłuchania najciekawszych koncertów, jakie miały miejsce w tym miejscu oraz udostępnia wykonania warte uwagi, na których światowej sławy artyści prezentują wielki swój talent! Zapraszają także – jak zawsze – swoich najmłodszych melomanów do odwiedzenia Filharmonii Narodowej, ale tym razem wirtualnie.

Do udziału w tych wszystkich inicjatywach zachęca PKO Bank Polski, wieloletni partner i sponsor tych instytucji.

Joanna Kozłowska